Za dwa rożne podręczniki zapłacono 28,80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy, a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego z podręczników.

Za dwa rożne podręczniki zapłacono 28,80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy, a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego z podręczników.
Odpowiedź

x=cena 1 podrecznika y=cena drugiego x+y=28,80 x+25%x=y-25%y x=28,80-y x+0,25x=y-0,25y 1,25(28,80-y)=0,75y 36-1,25y=0,75y -1,25y-0,75y=-36 -2y=-36 y=36:2 y=18 x=28,80-18=10,80 odp. 1 kosztował 10,80, a drugi 18zł

Dodaj swoją odpowiedź
Matematyka

Za dwa rożne podręczniki zapłacono 28,80zl. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego podręczników. 10,80zl , 18zl - ma wyjść Proszę pomóżcie z tym zadaniem

Za dwa rożne podręczniki zapłacono 28,80zl. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego podręczników. 10,80zl , 18zl - ma wyjść Proszę pomóżcie z ...