Za dwa rożne podręczniki zapłacono 28,80zl. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego podręczników. 10,80zl , 18zl - ma wyjść Proszę pomóżcie z tym zadaniem

Za dwa rożne podręczniki zapłacono 28,80zl. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego podręczników. 10,80zl , 18zl - ma wyjść Proszę pomóżcie z tym zadaniem
Odpowiedź

x-cena 1 książki y-cena 2 książki x+y=28,80 x+25%x=y-25%y x=28,80-y 1,25(28,80-y)=0,75y 36-1,25y=0,75y -1,25y-0,75y=-36 -2y=-36 y=36:2 y=18 x=28,80-18=10,8 odp.Książki kosztowały 10,8 i 18 zł. Licze na najlepsze:).

Za dwa różne podręczniki zapłacono 28,80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy, a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego z podręczników x-pierwszy podręcznik y-drugi podręcznik 25%=0,25 x+y=28,80 stąd x=28,8-y pierwszy podręcznik droższy o 25% kosztuje: x+0,25x=1,25x drugi podręcznik tańszy o 25% kosztuje: y-0,25y=0,75y 1,25x=0,75y 1,25*(28,8-y)=0,75y 36-1,25y=0,75y /+1,25y 36=2y /:2 y=18 x=28,80-18=10,80

Dodaj swoją odpowiedź