PAN TADEUSZ. Zwyczaje szlacheckie w domu sędziego. z góry Dzięki !

PAN TADEUSZ. Zwyczaje szlacheckie w domu sędziego. z góry Dzięki !
Odpowiedź

1.Kolejność zasiadania przy stole: „(…) naprzód dzieci małe, Z dozorcą, potem Sędzia szedł z Podkomorzyną, Obok Pan Podkomorzy otoczon rodziną; Panny tuż za starszymi, a młodzież na boku; Panny szły przed młodzieżą o jakieś pół kroku (tak każe przyzwoitość); nikt tam nie rozprawiał O porządku, nikt mężczyzn i dam nie ustawiał, A każdy mimowolnie porządku pilnował.” 2. Staropolska gościnność 3. Darzono szacunkiem starsze osoby i kobiety 4. Szlacheckie stroje 5. Mężczyźni pomagali kobietą 6. Polowania na niedźwiedzia (nie jestem pewien czy to dotyczy domu sędziego)

`Obyczaj zasiadania do stołu, pierwsze miejsce zajmował sędzia,drugie kwestarz,a następne goście. `Obrzęd grzybobrania, sędzia na początku, a potem inni uczestnicy w odmiennych strojach `kolejność podczas przechadzki :dzieci małe,sędzia, Podkomorzyna,Podkomorzy,starcy,panny,a młodzież na boku. `Obrzęd tańca polskiego, Poloneza. Podkomorzy z Zosią, oficerowie z damami, wiara z wieśniakami. `Obyczaj grzeczności szlacheckiej, zależna od wieku,stanu, okoliczności. ` Dobre maniery przy stole,stosowne zachowanie, gościnność gospodarza. te zwyczaje pisaliśmy z nauczycielką na lekcji,więc są jak najbardziej poprawne ;))

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Motyw szlachty - (załącznik)

Szlachta przez wiele wieków naszej historii była nie najliczniejszą, ale za to najważniejszą grupą społeczną, dbając o obronę granic, tworząc kulturę i tradycję narodową. Mimo to wielokrotnie była wówczas krytykowana i atakowana prze...

Język polski

Charakterystyka romantyzmu

Preromantyzm - ruchy zapowiadające romantyzm

Sturm und Drank - Okres burzy i naporu w Niemczech, bunt, na ten okres przyada twórczość Goethego i Schillera.

Poezja jezior i grobów - wywodzi się z niej romantyzm, rozwinęła si...