przemiana pokoleń rozwija się z zarodni, może być jednako- lub różnozarodnikowy, zielony, samożywny, płaski, plechowaty, przytwierdzony do podłoża za pomocą chwytników, na jego spodniej stronie znajdują się rodnie i plemnie.
ROZMNAŻANIE PAPROTNIKÓW: 1. Liście: ^bardzo duże, ^dobrze wykształcone o złożonej budowie, ^zbudowane z blaszki i ogonka, ^młode - zwinięte ^trofofil może być równocześnie sporofitem 2.Łodyga: ^najczęściej kłącze (podziemna), 3.Zarodnie: często zebrane w kupki przykryte zawijką na trofofilu. Mam nadzieję, że pomogłam :))
Przystosowanie w budowie morfologicznej i anatomicznej paprotników do życia w środowisku lądowym.
1. Systematyka paprotników:
Wiek. Pochodzenie. Podział systematyczny.
Najstarsze paprotniki (psylofity) pojawiły się w sylurze (trzeci okres ery paleozoicznej), lecz maksymalny ich rozwój przypada na karbon (pięty okres ery pale...
Rozmnażanie u roślin i zwierząt.
Rozmnażanie u roślin
Rozmnażanie organizmów jest moim zdaniem najważniejszym procesem podtrzymujący istnienie form żywych na naszym globie. Celem rozmnażania jest zwiększenie liczebności reprezentantów danego gatunku, czyli przedłuż...
Rozmnażanie się organizmów roślinnych
Rozmnażanie jest to wytwarzanie nowych osobników tego samego gatunku przez podział osobnika macierzystego lub przez oddzielenie od niego komórek lub grup komórek. Znamy dwa typy rozmnażania: płciowe i bezpłciowe.
Rozmnażanie płcio...
Rozmnażanie.
1. Rozmnażanie jest warunkiem istnienia gatunków a tym samym ciągłości życia na Ziemi. Ten bardzo ważny proces umożliwia wydanie potomstwa, co przedłuża istnienie gatunków.
2. Wzrost organizmu polega na zwiększaniu się liczby k...
Porównanie przemiany pokoleń u mszaków i paprotników.
Sporofit- pokolenie bezpłciowe roślin, diploidalna faza rozwoju przemiany pokoleń. U różnych gromad są one bardzo zróżnicowane. Ustępuje gametofitowi u prostych roślin, takich jak np. mszaki, lecz już u paprotników jest dominujący!