Przyczyny nierównomiernego rozmieszczenia ludności świata. Bariery osadnictwa. Wysokościowa (ciśnieniowa, grawitacyjna) do 5 tys m. Termiczna im wyżej tym temperatura maleje. Najgorzej jest w strefie między zwrotnikowej i okołobiegunowej, temp od -40*C do – 70*C. Strefa umiarkowana jest najbardziej sprzyjająca. Wodna. Związana z niedoborem i nadwyżką wody. Bariera związana z szerokością geograficzną i kątem padania promieni słonecznych. Czynniki sprzyjające osadnictwu. EKONOMICZNE: rolnictwo (ukształtowanie terenu, wysokość nad poziomem morza, dostęp do wody, żyzność gleb, klimat) przemysł (występowanie surowców mineralnych, ukształtowanie terenu, klimat, siła robocza). Koncentracja ludności w dużych miastach (łatwy dostęp do pracy, dostęp do służby zdrowia, do kultury, sztuki etc. Koncentracja ludności nad morzami (do 200 km od wybrzeży, bo łagodniejszy klimat, ryboustwo, handel, turystyka.). HISTORYCZNE: kolonizacje (sprzyjają rozproszeniu ludności na świecie), wojny (powodują zmiany liczby ludności na danym terenie), ze zmianą granic. SPOŁECZNO-POLITYCZNE: ekonomiczne (przemieszczenie w poszukiwaniu lepszego życia), polityczne (ze względu na ustrój) religijne(ze względu na wyznanie religijne, Sudan, Irlandia północna, Izrael) Podział obszarów ziemi ze względu na stopień ich zamieszkania i zagospodarowania. Ekumena – obszar stale zamieszkany i zagospodarowany przez człowieka. Anekumena – obszar niezamieszkany i niezagospodarowany przez człowieka (obszary pustynne). Subekumena – przejściowo zaludniona i zagospodarowana przez człowieka.
Każdy człowiek lubi inne klimaty - jedni lubią klimaty ciepłe, a inni lubią klimaty zimne. Nie każdy człowiek lubi ciepło.
Wpisz 3 społecznie ekonomiczne przyczyny zróżnicowania rozmieszczenia ludności na świecie
Wpisz 3 społecznie ekonomiczne przyczyny zróżnicowania rozmieszczenia ludności na świecie...
Ludnośc świata i jej zmiany, urbanizacja
LUDNOŚC ŚWIATA I JEJ ZMIANY
Zróżnicowanie rozmieszczenia ludności w Polsce i na świecie
W Polsce największą gęstość zaludnienia posiadają obszary woj. Śląskiego i małopolskiego. Najmniejszą- warmińsko-mazurskie, po...
Głód na świecie- jego przyczyny i skutki
Trudna sytuacja żywieniowa na świecie polega głównie na niedoborze spożywanego jedzenia czyli na głodzie. Rocznie z głodu umiera od 13 do 18mln ludzi. W ciągu jednego dnia około 75 tysięcy, w ciągu jednej minuty około 35 osób. Obecnie 8...
Problemy wyżywienia ludności na świecie
Od najdawniejszych czasów sprawy wyżywienia ludzi budziły troskę, szczególnie wtedy gdy miliony umierały i umierają z głodu.
Szybki wzrost zaludnienia Ziemi - spowodowany głównie wysokim przyrostem naturalnym w krajach Trzeciego Świa...
Geografia ekonomiczna
Co to jest system?
FAKTOGRAFIA – konkretne, jednostkowe dane statystyczne, zjawiska gospodarcze przeniesione na liczby.
PRAWIDŁOWOŚĆ ROZWOJU GOSPODARCZEGO – w przestrzeni analiza przyczyn ich terytorialnego rozmieszczenia, u...