Wybrzeża

1. Na rodzaj wybrzeża ma wpływ:

- rodzaj skał budujących wybrzeże

- kierunek i siła fal wiatrowych

- wielkość pływów

2. Działalność akumulacyjna morza zaznacza się na wybrzeżu. Płaskie formy, które pozostają w wyniku tej działalności mogą być trwałe lub okresowe. Zależy to od długości fal oraz stopnia rozdrobnienia materiału.

3. Rodzaje wybrzeży

- wysokie - stromo wznoszące się na dużą wysokość ponad poziom wody, o dnie głębokim. Działanie fali przyboju prowadzi do podcinania brzegu, obrywania się podciętych stoków i powstawania stromych ścian, zwanych klifem. Ściany te nadal atakowane przez morze cofają się. U ich podnóża rozbudowuje się platforma brzegowa. (fiordowe - powstaje w przypadku zalania U-kształtnych dolin polodowcowych, limanowe, klifowe, riasowe)

- mierzejowe - powstaje gdy linia brzegowa jest niewyrównana, a osady przesuwają się wzdłuż brzegu. Osadzają się w postaci półwyspu, mierzei zamykającej stopniowo zatokę. Odcięta mierzeją zatoka staje się zalewem, a całkowicie zamknięta zatoka jeziorem.

- lagunowe - powstaje w płytkich zatokach, w których podwodne wały plażowe przekształcają się wynurzone wały, zwane lido, odcinające część zatoki zwanej też laguną. Z czasem płycizny w lagunie wynurzają się tworząc liczne wyspy. Na takich wyspach w lagunie zbudowano Wenecję, w której kanały zastępują ulice.

- namorzynowe - występują tylko w strefie ciepłej. Są to wybrzeża płaskie porośnięte często lasami i zaroślami namorzynowymi. Roślinność wkracza nawet w ten obszar dna, który odsłania się w czasie odpływu, osłaniając brzeg przed działalnością fal.

- koralowe - występują tylko w strefie ciepłej. Na dnie tworzą się rafy koralowe. Rafy tworzą też bariery w pewnym oddaleniu od brzegu, a wtedy na nich skupia się największa energia fal i brzeg jest chroniony przed ich niszczącą działalnością.



W wyniku cofania się wybrzeży wysokich i nadbudowywania niskich powstaje wybrzeże wyrównane.



Strefa brzegowa wybrzeża niskiego i płaskiego nazywana jest plażą, obejmuje obszar pomiędzy zasięgiem fal sztormowych a najniższym poziomem wody. Do niszczenia plaży przyczyniają się silne fale sztormowe, które mogą zabierać więcej pisaku niż go przyniosły, oraz prądy przybrzeżne.

Wybrzeża niskie są nadbudowywane nie tylko osadami niesionymi przez fale, ale również rozbudowują się przy współudziale rzek, jak wybrzeża lagunowe i deltowe, lub też przy udziale organizmów.



4. Osady denne

Działalność morza w strefie brzegowej przyczynia się również do formowania i transportowania osadów składanych później na jego dnie. Osady denne, jakie gromadzą się w strefie przybrzeżnej, składają się z materiału okruchowego, osadów organicznych i osadów wytrąconych z wody morskiej.

W strefie przybrzeżnej powstają zatem zlepieńce, piaskowce, mułowce, a także wapienie i margle, gipsy, dolomity, sole.

5. Osadami głębokowodnymi są głównie iły i muły. Głębokomorskie iły i muły tworzą się z osadów pochodzących z niszczenia lądu, opadających na dno pyłów wulkanicznych i szczątków organizmów.

Miejscem koncentracji wielu metali pochodzących z wulkanów podmorskich są grzbiety śródoceaniczne.



Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Litosfera, rzeźba krasowa, procesy fluwialne, procesy glacjalne, procesy eoliczne, wybrzeża morskie

1 RZEŹBA KRASOWA

1. Rzeźba krasowa powstaje w skałąch węglowych pochodzenia morskiego.
- krasowienie ? jest to proces rozpuszczania skał przez ? agresywną wodę? w której rozpuszczany jest CO2.
H2O CO2 H2CO3

2. FORM...

Geografia

Suma rocznych opadów: -Zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej -Wschodniego wybrzeża Ameryki Południowej -Zachodniego wybrzeża Australii -Wschodniego wybrzeża Australii Dzięki za odpowiedź , daje naj .!

Suma rocznych opadów: -Zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej -Wschodniego wybrzeża Ameryki Południowej -Zachodniego wybrzeża Australii -Wschodniego wybrzeża Australii Dzięki za odpowiedź , daje naj .!...

Przyroda

Pomocy bede miała kartkówkę z przyrody o wybrzeżach i nie wiem co to są wybrzeża napiszcie co to są wybrzeża i takie podobne o wybrzeżach co może być na kartkówce

Pomocy bede miała kartkówkę z przyrody o wybrzeżach i nie wiem co to są wybrzeża napiszcie co to są wybrzeża i takie podobne o wybrzeżach co może być na kartkówce...

Geografia

długość wybrzeża klifowego w Polsce wynosi około 100 km. Oblicz, o ile metrów kwadratowych zmniejsza się co roku powierzchnia Polski, zakładając, że odcinki klifowe wybrzeża cofają się średnio o 1m rocznie. plis o pomoc!!!!!! to na jutro!!!!

długość wybrzeża klifowego w Polsce wynosi około 100 km. Oblicz, o ile metrów kwadratowych zmniejsza się co roku powierzchnia Polski, zakładając, że odcinki klifowe wybrzeża cofają się średnio o 1m rocznie. plis o pomoc!!!!!! to na jut...

Geografia

Podaj nazwę typu wybrzeża przedstawionego na poniższej ilustracji. Następnie opisz sposób jego powstawania. Typ wybrzeża:...................................................... Sposób powstawania:...................................................

Podaj nazwę typu wybrzeża przedstawionego na poniższej ilustracji. Następnie opisz sposób jego powstawania. Typ wybrzeża:...................................................... Sposób powstawania:................................................