Błony płodowe, błony otaczające płód, zawierające wody płodowe. Rozróżnia się wśród nich: 1) kosmówkę, tj. błonę zewnętrzną, której powierzchnia pierwotnie w całości, następnie zaś w części pokryta jest tzw. kosmkami. W miarę rozwoju ciąży w kosmkach wykształca się układ naczyniowy (układ krwionośny), dzięki któremu dokonuje się wymiana substancji odżywczych i gazowych między matką a płodem i wydalanie produktów przemiany materii płodu. Z kosmówki powstaje w dalszej kolejności łożysko; 2) owodnię, tj. wewnętrzną błonę jaja płodowego, dość luźnie zespoloną z kosmówką i pozbawioną naczyń. Dzięki wydzielniczym właściwościom komórek wewnętrznej warstwy owodni gromadzi się w owodni płyn owodniowy, zwany wodami płodowymi. Płyn ten spełnia funkcje ochronne i odżywcze w stosunku do płodu; 3) omocznię, narząd szczątkowy, który zanika we wczesnym okresie ciąży, a jej pozostałość wchodzi w skład sznura pępowinowego płodu.
Owodnia- w niej znajduje się płyn, który tworzy środowisko dla zarodka. Jego obecność chroni zarodek przed obrażeniami mechanicznymi. Omocznia- magazynuje produkty metabolizmu. Kosmówka-pełni rolę ochronną, tworzy łożysko. Pęcherzyk żółtkowy-w nim magazynowany jest pokarm, obrasta kulę żółtkową. U człowieka jest tworem szczątkowym.
Jakie są rodzaje błon płodowych i do czego służą? (Szybko pomóż!!!)
Jakie są rodzaje błon płodowych i do czego służą? (Szybko pomóż!!!)...
Biologia egzamin ustny II semestr
BIOLOGIA II SEMESTR
1.BUDOWA NEURONU PYT 46
Neuron jest podstawową jednostką układu nerwowego. Różni sie od innych komórek zdolnością przekazywania informacji. Uklad nerwowy człowieka składa się z okolo 100 miliardów neuronów. ...