Wskaż cechy epopei w Panu Tadeuszu

Wskaż cechy epopei w Panu Tadeuszu
Odpowiedź

EPOPEJA -obszerny -epicki -utwór wierszowany -przedstawiający wybitnych bohaterów -na tle ważnych, przełomowych dla danej społeczności wydarzeń historycznych Cechy gatunkowe epopei: Charakterystyczna kompozycja:. -jest to obszerny utwór wierszowany, ponieważ zawiera 12 ksiąg pisanych 13–zgłoskowcem ( z wyjątkiem spowiedzi Jacka Soplicy); zawiera rymy parzyste żeńskie - na wstępie Inwokacja – czyli rozbudowana apostrofa, zwrot do kogoś, najczęściej do bóstwa z prośbą o natchnienie w pisaniu dzieła. (”Litwo ojczyzno moja…”) Mickiewicz w Inwokacji zwraca się do Matki Boskiej: Częstochowskiej, Ostrobramskiej, Wileńskiej -na końcu występuje Epilog Wybitni bohaterowie Tytułowy Tadeusz, Jacek Soplica – ks.. Robak są idealizowani, by uczynić ich postaciami wyjątkowymi. Soplica jest bohaterem tajemniczym, o pogmatwanym życiorysie. Tło historyczne: Tło jest bardzo rozbudowane. To nie tylko wydarzenia 1811 i 1812 roku. Utwór przepełniony jest wspomnieniami powstania Kościuszkowskiego, Konstytucji 3 maja i innych wydarzeń związanych ze schyłkiem Rzeczypospolitej. W dworku w Soplicowie na ścianach wiszą portrety historyczne: Kościuszki, Rejtana, Jasińskiego, a zegar kurantowy wygrywa mazurka Dąbrowskiego. Sam Soplica walczył u boku Napoleona. Są to wydarzenia przełomowe dla społeczeństwa polskiego, ponieważ obudziły wiarę na odzyskanie niepodległości, Polacy nie pogodzą się z faktem niewoli. Retardacja akcji - przedłużanie, przeciąganie akcji Szczegółowe opisy dotyczące życia codziennego mieszkańców Soplicowa: polowania, spacery, wyprawy na grzyby, opisy posiłków i przepisów na ich przygotowanie (np. bigosu) spowalniają akcję, ale też co ważne dla epopei – tworzą panoramiczny obraz życia społeczeństwa. Wielowątkowość akcji : -wątek narodowo-wyzwoleńczy -wątek miłosny -spór o zamek -dzieje Jacka Soplicy -wątki poboczne ( np. spór o charty) Styl: -podniosły -liczne środki artystyczne -porównania homeryckie "Pan Tadeusz” jest polską epopeją narodową, ostatnią epopeją, która odświeżyła ten gatunek wprowadzając wiele nowych elementów.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Wyjaśnij termin Epopeja i wskaż cechy epopei w Panu Tadeuszu.

Wyjaśnij termin Epopeja i wskaż cechy epopei w Panu Tadeuszu....

Język polski

Każde pokolenie w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza znajduje coś dla siebie, wskaż i uzasadnij co zaintrygowało ciebie jako reprezentanta pokolenia współczesnego w tym eposie.

„Pan Tadeusz” A. Mickiewicza jako epopeja narodowa znalazła na stałe miejsce w kanonie wielkiej literatury polskiej. Przez krytyków „Pan Tadeusz” uważny jest za najwspanialsze dzieło wieszcza, wyniesione na piedestał kunsztu literackie...

Język polski

Pytania na maturę ustną

Od antyku do pozytywizmu.
1. Ustosunkuj się do stwierdzenia: Współczesny człowiek powinien znać Biblię nie tylko ze względów religijnych.
2. Różne sposoby nawiązań do Biblii w literaturze współczesnej.
3. Gatunki literac...