czym byla polska rzeczpospolita ludowa

czym byla polska rzeczpospolita ludowa
Odpowiedź

Inaczej Prl. Oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952-1989.

Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL), nazwa wprowadzona na mocy konstytucji z 22 VII 1952, pot. używana jako określenie całości państwa rządzonego przez PPR, następnie PZPR; zapoczątkowana przejęciem władzy przez PKWN na terenach uznawanych przez ZSRR za obszary przyszłego państwa pol.; jej cechami charakterystycznymi były: zależność władz państw. od ZSRR; skoncentrowanie władzy w rękach partii komunist. rządzącej państwem poprzez partyjną nomenklaturę i stosującej, w razie kryzysów, represje policyjne i wojsk. wobec własnego narodu (1944–50, 1956, 1970, 1981); brak procedur demokr. umożliwiających zmianę rządzącej partii lub korektę jej polityki; ograniczanie praw człowieka, w tym całkowite ograniczenie praw polit. i wolności słowa (cenzura); eliminowanie pryw. własności jako zasady życia gosp. i społ.; centralizm, czyli podporządkowanie decyzji organów państw. i społ. szczebla niższego szczeblowi wyższemu; gospodarka planowa, wykluczająca lub ograniczająca pryw. inicjatywę ekon. obywateli; częściowa lub pełna izolacja od świata niekomunist.; zwalczanie niektórych wątków kultury i tradycji pol.; była uznawana przez prawie wszystkie kraje za podmiot stosunków międzynar.; na forum międzynar. prowadziła politykę zgodną z imperialnym interesem ZSRR (np. agresja na Czechosłowację 1968); PRL zachowała odrębności ustrojowe w stosunku do innych krajów bloku sow., gł. w zakresie pryw. własności ziemi na wsi i szerszego marginesu wolności rel.; jako nazwa państwa przestała istnieć 31 XII 1989 na skutek zmiany konstytucji.

Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL), nazwa wprowadzona na mocy konstytucji z 22 VII 1952, pot. używana jako określenie całości państwa rządzonego przez PPR, następnie PZPR; zapoczątkowana przejęciem władzy przez PKWN na terenach uznawanych przez ZSRR za obszary przyszłego państwa pol.; jej cechami charakterystycznymi były: zależność władz państw. od ZSRR; skoncentrowanie władzy w rękach partii komunist. rządzącej państwem poprzez partyjną nomenklaturę i stosującej, w razie kryzysów, represje policyjne i wojsk. wobec własnego narodu (1944–50, 1956, 1970, 1981); brak procedur demokr. umożliwiających zmianę rządzącej partii lub korektę jej polityki; ograniczanie praw człowieka, w tym całkowite ograniczenie praw polit. i wolności słowa (cenzura); eliminowanie pryw. własności jako zasady życia gosp. i społ.; centralizm, czyli podporządkowanie decyzji organów państw. i społ. szczebla niższego szczeblowi wyższemu; gospodarka planowa, wykluczająca lub ograniczająca pryw. inicjatywę ekon. obywateli; częściowa lub pełna izolacja od świata niekomunist.; zwalczanie niektórych wątków kultury i tradycji pol.; była uznawana przez prawie wszystkie kraje za podmiot stosunków międzynar.; na forum międzynar. prowadziła politykę zgodną z imperialnym interesem ZSRR (np. agresja na Czechosłowację 1968); PRL zachowała odrębności ustrojowe w stosunku do innych krajów bloku sow., gł. w zakresie pryw. własności ziemi na wsi i szerszego marginesu wolności rel.; jako nazwa państwa przestała istnieć 31 XII 1989 na skutek zmiany konstytucji. myśle że powinno być dobre ale jak będzie złeto trudno

Dodaj swoją odpowiedź
Podstawy przedsiębiorczości

Jaką gospodarką była gospodarka PRL, w latach 1945-1989? Czy w gospodarce tej były elementy gospodarki rynkowej?

Polska Rzeczpospolita Ludowa, podobnie, jak i inne kraje rządzone przez partie typu komunistycznego, prowadziła gospodarkę nazywaną centralnie planowaną (kierowaną).
Podstawowe założenia gospodarki centralnie sterowanej powstały w poł...