Mit o narodzinach świata.

Świat narodził się z Chaosu. Z niego wyłoniły się dwa bóstwa: Uranos i Gaja oraz ziemia, którą pokryły lasy, jeziora, rzeki i pojawiły się na niej zwierzęta i ptactwo.
Ze związku Uranosa i Gai zrodziły się trzy rody: tytanów, kiklopów(cyklopów o jednym oku w śroku czoła) i sturękich. Uranos, bojąc się swych synów, kazał ich strącić do bezdennych czeluści zwanych Tartarem. Wówczas Kronos, najmłodszy tytan, wolny jeszcze, za namową Gai, okaleczył ojca i sam objął władze nad światem. Zapamietawszy klątwę ojca, który mu kiedyś przepowiedział, że i jemu syn odbierze berło, połykał kolejno swoje dzieci, które rodziła mu żona Reja.
Po urodzeniu szóstego dziecka Reja oszukała męża. Podała mu zawinięty w pieluszkę kamień i Kronos połknął go, sądząc że połyka syna. Ona natomiast zeszła na ziemię i ukryła dziecię, któremu dała na imię Dzeus, w grocie na wyspie Krecie pod opieką nimf górskich. Chłopeic chował się zdrowo, karmiony mlekiem kozy Almatei. Gdy dorósł poradził matce aby podała Kronosowi środek wymiotny, co też uczyniła i spowodowała, że wypluł połknięte wcześniej dzieci: Hadesa, Posejdona, Herę, Hestję i Demeter.
Dzeus stoczył z Kronosem walkę, która trwała 10 lat, ale nie przyniosła rozstrzygnięcia. Wówczas Dzeus uwolnił z Tartaru cyklopów i sturękich, przy ich pomocy pokonał Kronosa i strącił go do czeluści.
Następnie bogowie podzielili władze między siebie. Dzeusowi dostało się niebo i ziemia wraz z Olimpem, Hadesowi – królestwo umarłych w podziemiu, natomiast Posejdon został bogiem mórz.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Mit o Narodzinach Świata jaki to rodzaj i gatunek literacki? POMOCY

Mit o Narodzinach Świata jaki to rodzaj i gatunek literacki? POMOCY...

Język polski

Mit o Narodzinach świata - charakterystyka Bogów. !?

Mit o Narodzinach świata - charakterystyka Bogów. !?...

Język polski

Mit o narodzinach świata-streszczenie ..... PILNE ! ! ! !! !! ! !! ! !! ! ! !

Mit o narodzinach świata-streszczenie ..... PILNE ! ! ! !! !! ! !! ! !! ! ! !...

Język polski

Potrzebny mi cały mit o narodzinach świata

Potrzebny mi cały mit o narodzinach świata...

Język polski

Streść mit o narodzinach świata do momentu pojawienia sie Prometeusza. (krótko)

Streść mit o narodzinach świata do momentu pojawienia sie Prometeusza. (krótko)...