To powstanie z góry było skazane na niepowodzenie. Myślę, że gdyby cały polski lud przeciwstawił się wojskom rosyjskim, wygralibyśmy je. Jednak ludzie bali się o swoje rodziny, nikt nie myślał że to się uda. Było w nich za mało wiary. Uważam, że to powstanie, pomimo wielu zwycięstw, nie było żadnym sukcesem dla Polaków.
1.Sądzę, że powstanie listopadowe było dobrym pomysłem na uzmysłowienie Rosjanom, że ich traktowanie wobec nas jest karygodne. Polscy podchorążowie(uczniowie szkół wojskowych) walczyli w imieniu całej Polski o swoje prawa, które były łamane. Młodzi podchorążowie nie mieli doświadczenia do kierowania wojskiem i przekazali władzę nad powstaniem generałom Królestwa Polskiego. Jednak polscy generałowie nie wierzyli w zwycięstwo i liczyli na porozumienie z Rosją.Do upadku powstania i przegrania wojny w dużym stopniu przyczynili się niewierzący w możliwość zwycięstwa i w gruncie rzeczy lojalistycznie nastawieni wobec cara arystokratyczni przywódcy polityczni Adam Jerzy Czartoryski, Bonawentura Niemojowski oraz nieudolni dowódcy: generałowie Józef Chłopicki, Jan Skrzynecki, Jan Krukowiecki, Henryk Dembiński i Maciej Rybiński. Powstał nawet na ten temat wierszyk: Chłop nas zdradził, skrzynka przyskrzyniła, kruk oko wydziobał, ryba zatopiła.
Uważam, że powstanie listopadowe było dla Polaków pewnego rodzaju „nauczką". Pokazało, iż podzielony i niezorganizowany naród nie ma szans...:( 1. Miało szansę powodzenia, lecz słabe dowodzenie i niewielkie poparcie ze strony szerszych mas społeczeństwa ... Nie wiem co jeszcze tylko tyle ci pomogłam..:) xD Proszę:)
Jak oceniasz powstanie listopadowe?
Jak oceniasz powstanie listopadowe?...
Jak uważasz czy warto było organizować powstanie listopadowe? Jak go oceniasz czy polacy mieli szanse na sukces ?? ( 1str w zeszycie, ale i tak może być krótko :D ) Prosze o pomoc ! :D
Jak uważasz czy warto było organizować powstanie listopadowe? Jak go oceniasz czy polacy mieli szanse na sukces ?? ( 1str w zeszycie, ale i tak może być krótko :D ) Prosze o pomoc ! :D...
Cechy polskiego społeczeństwa w "Kordianie" i "Dziadach" w świetle współczesnego społeczeństwa.
Wskaż cechy polskiego społeczeństwa w "Kordianie" Juliusza Słowackiego i w "Dziadach" cz.III Adama Mickiewicza. Jak oceniasz współczesne społeczeństwo w naszym kraju?
Adam Mickiewicz urodzony w 1798 roku w Zaosiu...