Cena kilograma gruszek jest o 75 % wyższa od ceny kilograma jabłek . Za 5 kg jabłek i 2kg gruszek zapłacono 17 zł . ile kosztował kilogram jabłek ?

Cena kilograma gruszek jest o 75 % wyższa od ceny kilograma jabłek . Za 5 kg jabłek i 2kg gruszek zapłacono 17 zł . ile kosztował kilogram jabłek ?
Odpowiedź

x - cena kg jabłek x + 75%x - cena kg gruszek 5x + 2x + 2 × 75%x = 17zł 7x + 150%x = 17zł 8x + 50%x = 17zł 8,5x = 17zł | : 8,5 x = 2zł

x - cena jabłek 1,75x - cena gruszek 5*x + 2*1,75x = 17 5x + 3,5x = 17 8,5x = 17 x = 2 zł Odp: Jabłka kosztują 2 zł za kilogram Pozdrawiam ;)

Dodaj swoją odpowiedź
Matematyka

Cena kilograma gruszek jest o 75% wyższa od ceny jabłek.Za 5kg jabłek i 2kg gruszek zapłacono 17zł. Ile kosztował kilogram jabłek ?

Cena kilograma gruszek jest o 75% wyższa od ceny jabłek.Za 5kg jabłek i 2kg gruszek zapłacono 17zł. Ile kosztował kilogram jabłek ?...