Martyrologia czyli cierpienie narodu Polskiego najbardziej jest widoczne scenie pierwszej. Akcja tej sceny dzieje się w wigilię Bożego Narodzenia, w klasztorze bazylianów przerobionym na więzienie. Na korytarzu spotykają się więźniowie. Następnie akcja przenosi się do celi Konrada-Gustawa. Na obraz martyrologii składają się tu rozmowy więźniów o aresztowaniach oraz opowiadania Sobolewskiego. Z rozmów więźniów wynika, iż aresztowania są spowodowane postępowaniem Senatora Nowosilcowa, który pragnie ponownie wkupić się w łaski cara po nieudanym pobycie w Warszawie. Oprócz tego aresztowani mówią o beznadziejności sytuacji, w jakiej się znaleźli, nie znając ani przyczyny aresztowania ani czasu trwania śledztwa. W scenie siódmej, mającej miejsce w salonie warszawskim również dostrzegamy motyw martyrologii. Adolf osoba stojąca przy drzwiach przedstawia dzieje Cichowskiego który był prześladowany, na początku myślano że on się utopił, tak stwierdziła policja znajdując jego płaszcz. Pewnego dnia pewien młodzieniec zauważył Cichowskiego. Okazało się że był on prześladowany dawano mu opium do picia, nie dawano mu spać, łaskotano go. Gdy wyszedł z wiezienia strasznie się ze starzał. Bał się z kimkolwiek rozmawiać jeżeli ktoś do niego do domu przychodził to uciekał w kąt i mówił "Nic nie wiem nie powiem"
"Dziady cz. III" opracowanie.
Dramat romantyczny napisany przez Mickiewicza w 1832 r. z myślą o upadku powstania listopadowego. Dramat ten powstał w Dreźnie - stąd nazwa: "Dziady" drezdeńskie.
Wieść o wybuchu powstania zastała Adama Mickiewicza w Rzym...
Dziady cz. III (Adam Mickiewicz)
Dramat romantyczny napisany przez Mickiewicza w 1832 r. z myślą o upadku powstania listopadowego. Dramat ten powstał w Dreźnie - stąd nazwa: "Dziady" drezdeńskie.
Wieść o wybuchu powstania zastała Adama Mickiewicza w Rzymie. Był ...
„Dziady” cz. III Mickiewicza - geneza, problematyka, kompozycja itd.
Dramat romantyczny napisany przez Mickiewicza w 1832 r. z mysla o upadku powstania listopadowego. Dramat ten powstal w Dreznie - stad nazwa: "Dziady" drezdenskie.
Wiesc o wybuchu powstania zastala Adama Mickiewicza w Rzymie. Byl to grudzie...
Powtórka do matury z polskiego.
Słowem wstępu
Mi pomogło mam nadzieje, że i wam pomorze. Siedziałam nad tym ponad mies. Jest tego dużo ale wszystko co potrzeba na 100%. Mature zdałam więc jest chyba ok :) Tym bardziej że nauczycielka patrzyła i czytała z niedowierza...
"Dziady" cz. III - krótkie opracowanie.
Wieść o wybuchu powstania listopadowego zastała Adama Mickiewicza w Rzymie. Był to grudzień 1830, ale dopiero w kwietniu następnego roku wyjechał do Paryża, a następnie przybył do Wielkopolski. Niestety, nie udało mu się przekroczyć gra...