Regulacja hormonalna nerkowego przepływu krwi

Przez nerki przepływa w spoczynku 1,08 L/min krwi ,co stanowi 20% pojemności wyrzutowej serca. Do kłębuszków krew dopływa przez tętniczki doprowadzające i odpływa przez tętniczki odprowadzające. Ciśnienie w naczyniach kłębuszka jest wyższe w porównaniu z ciśnieniem w naczyniach włosowatych w innych narządach i wynosi 6 kPa przy średnim ciśnieniu w zbiorniku tętniczym dużym (Ras) równym 13,3kPa.
Komórki błony mięśniowej tętnic nerkowych kurczą się pod wpływem impulsacji przewodzonej przez współczulne nerwy nerkowe i uwalniają noradrenalinę z zakończeń tych nerwów . Skurcz błony mięśniowej tętnic zmniejsza przepływ krwi przez nerki i przez naczynia kłębuszków nerkowych .
Przepływ krwi przez naczynia kłębuszków zależy od przekaźników chemicznych i hormonów dopływających z krwią tętniczą do kłębuszków.
Hormony i przekaźniki działają na komórki mezangium. występujące w kłębuszkach nerkowych i otaczające od zewnątrz naczynia włosowate kłębuszków. Skurcz komórek mezangium zmniejsza przepływ krwi przez naczynia włosowate kłębuszów. Komórki mezangium kurczą się pod wpływem dopływających z krwią tętniczą : noradrenaliny, hormonów peptydowych –endoteliny, wazopresyny, angiotensyny II , eikozanoidów – tromboksanu A2 ,prostaglandyny F2 , leukotrienów C4 i D4. Na komórki mezangium działają rozkurczająco , zwiększając przepływ kłębuszkowy krwi : dopamina , przedsionkowy pepdyd natriuretyczny (ANP) i prostaglandyny E2 (PGE2)

Dodaj swoją odpowiedź