Barwienie szkła

Barwienie szkła
Odpowiedź

Do surowców używanych przy produkcji szkła dodawane są na etapie topienia specjalne składniki, umożliwiające uzyskanie produktów barwionych.   Środki używane do barwienia szkła: ● związki manganu i niklu, barwiące szkło na fioletowo. ● związki kobaltu i miedzi, barwiące szkło na niebiesko. ● związki żelaza i chromu, barwiące szkło na zielono. ● związki siarki, żelaza z dodatkiem manganu, kadmu i srebra, barwiące szkło na żółto i brązowo. ● związki miedzi, złota i selenu, barwiące szkło na czerwono.

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

jakie substancje powodują barwienie szkła ,na jakie kolory

jakie substancje powodują barwienie szkła ,na jakie kolory...

Chemia

Zebrane wiadomości o metalach - przydatne do referatów

Metale, dobrze przewodzące ciepło i elektryczność pierwiastki chemiczne, odznaczające się zazwyczaj kowalnością, dodatnim współczynnikiem temperaturowym oporu, nieprzezroczystością i charakterystycznym połyskiem. Mają najczęściej nis...

Materiałoznawstwo

Ogólna Technologia Ceramiki

1Technologia:
Jest to nauka o przetwarzaniu surowców znajdujących się w przyrodzie i form energii na produkty lub form energii na bardziej użyteczne, w sposób opłacalny gospodarczo. Technologia (grec.)- rozmowa o sztuce wytwarzania przedm...

Chemia

Sole i ich zastosowanie - inna wersja

Sole i ich zastosowanie
Sole, związki o budowie jonowej zawierające w cząsteczce kation (kationy) metalu (lub grupę NH4+) i anion (aniony) reszty kwasowej. Na ogół krystaliczne ciała stałe.
Rozróżnia się: sole obojętne (np. AlF3)...

Chemia

Wykorzystanie soli

Solami nazywamy związki chemiczne wywodzące się z kwasów o wzorze ogólnym: MnRm (M - metal, R - reszta kwasowa). Sole można podzielić podobnie jak kwasy na:
-sole tlenowe to pochodne kwasów tlenowych, na przykład:
siarczany i azota...