Leonardo da Vinci - człowiek renesansu Samouk i niebywały talent, obdarzony geniuszem. Początkowo posiadł podstawowe umiejętności czytania, pisania i liczenia. Braki uzupełniał całe życie. Leonardo da Vinci, włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, poeta, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog. Urodził się 15 kwietnia 1452 r. w Anchiano niedaleko Vinci we Włoszech, zaś zmarł 2 maja 1519 r. w Clos Lucé we Francji. - Był typowym przykładem postaci renesansu. Wielka indywidualność, bogata i skomplikowana osobowość. Człowiek o niezwykle przenikliwym umyśle. Obserwator świata, otaczającej go natury przyrody, człowiek o szerokich zainteresowaniach - mówi o da Vinci Magda Tworzowska z Działu Oświatowego Zamku Królewskiego w Warszawie. Bardzo interesujące jest jego pochodzenie: jego ojciec był notariuszem, matka zaś wieśniaczką. Otrzymał bardzo podstawowe wykształcenie. - Nie chodził ani do szkoły, ani tym bardziej na uniwersytet. A wiedza akademicka była wtedy niezbędna dl;a wszystkich intelektualistów i myślicieli - mówi Magda Tworzowska. Leonardo da Vinci zdaniem Tworzowskiej był samoukiem i niebywałym talentem, obdarzonym iskrą bożą. Geniuszem, posiadającym pierwotnie jedynie podstawowe umiejętności czytania, pisania i liczenia. Resztę wykształcenia uzupełniał natomiast podczas całego życia. - Dzięki współpracy z intelektualistami, wykładowcami różnych uczelni. Braki wiedzy z pierwszych lat życia uzupełniał przez całe życie - mówi Magda Tworzowska. 18 maja na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy pt. "Leonardo da Vinci - Dama z Gronostajem i inne arcydzieła z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie".
Leonardo da Vinci - Geniusz Renesansu. Na podstawie wybranych dzieł opisz życie i twórczość Leonarda da Vinci.
Renesans był epoką otwierająca czasy nowożytne. Przepaść między "starą" a "nową" kulturą europejską była wielka, ponieważ na przełomie XV/XVI wieku we Włoszech, a w XVI wieku w innych częściach kontynentu, zmieniło się całkowicie...
Test z Języka Polskiego
1. Czytaj uważnie tekst i zadania.
2. W zadaniach od 1. do 4., od 6. do 9., 15., 16. oraz 19. i 20. znajdują się cztery odpowiedzi: A, B, C, D. Wybierz tylko jedną z nich i zamaluj kratkę z odpowiadającą jej literą w karcie odpowiedzi.