Najważniejsze zagadnienia z Bibli

Biblia pochodzi od greckiego słowa biblion i oznacza zwuj papirusów, księge.Czyli inaczej pismo swiet obejmuje stary i nowy testament uważana przez chrześcijan za objawioną i natchnioną przez boga.ST stanowi świadectwo przymierza jakie stworca zawarł z narodem wybranym.NT to smymbol nowego przymierza boga z człowiekeim i dowod na to iż prawdziwym mesjaszem jest zbawiciel Chrystus.

"ksiega rodzaju" rozpoczynajaca ST nosi nazwe Genesis co oznacza narodzeni. opisuje ona stworzenia swiata i człowieka.biblijny opis odmienny jest od starozytnych kosmogoni.Bog pozostający ponad swiatn stwarza go w ciagu 6 dni .mitologia grecka i rzymska mialy charakter politeistyczny czyli uznawały istnienie wielu bogów. Podatawą bibłi jest idea monoteizmu zkładająca istnienie 1 boga stwórcy i pana całego świata oraz człowieka.

Tytułowa "pieś nad pieśniami" oznacza najdoskonalszą pieśń jest to jedna z najpiękniejszych ksiąg biblijnych. ma ona formę poematu miłosnego zaś jego główni bohaterowie noszą nazwe oblubienica i oblubieniec. w wielu metaforycznych pełnych lirycznego nastroju scenach oblubienica i oblubieniec zachwycają się sobą i wyznają sobie miłość. Ich miłość jest trwała wieczna nie można jej kupić i jest tak prawdziwa że nic jej niezgasi. W tradycji chrzescijańskiej poemat odczytywany jest jako obraz relacji między maryją a bogiem bądz bogiem a człowiekiem. nie można sie spotkać z bogiem nie można kupić miłości boga trzeba na nią zasłużyć. Miłość ta będzie trwała wieczni i nic jej nie zniszczy. każdy człowiek pragnie milości boga i ciągle do niej dąży.

"Księga Hioba" jest to księga mądrościowa dydaktyczna napisana przez nieznanego autora. Jest ona probą pokazania cierpienia człowieka ktory w żadnym stopniu niezainił przed bogiem. jest proba wytłumaczneia ze cierpienie nie zawsze jest kara za grzechy ze jest integralną cześcia ludzkiego zycia. opisuje ona zycie hioba ktory mial żonę 7 synow i 3 corki. posiadał wielki majątek zył w szcześciu. bog szczycił się hiobem sywm wiernym i kochającym Go sługą. innego zdnia beł natomiast szatan. uwazał ze wielbi on swojego pana za dary ktorymi go obsypał. Bóg chcąc udowonic bezpodstawne stwierdzeni szatana zsyła an hioba fale nieszczęść. traci on majatek i dzieci i zaczyna chorować. hiob bardzo kocha swego pana i dlatego sie nie poddaje i wiezy ze te cierpienia maja głębszy sens niepojęty dla niego czyli dla człowieka. za to ze hiob niezwątpił w sprawiedliwosc jego wyroku, Bogo oddaje mu wszystko to co stracił. tytulowy hiob jest symbolem czlowieka cierpiącego niewinnie i tym samym stanowi zapowiedz nadjejścia Chrystusa. ksiega hioba porusza problem niezawinionego cierpienia i bozej sprawiedliwosci. przypadek hioba uczy bezinteresownej miłości do boga i podkresla jak okrutna moze byc wiara religijna.

"księga koheleta"została napisana w 3 w p.n.e. przez człowieka ktory posłorzył sie imieniem salomon. nazwa pohodzi od slowa kahal ktore oznacza zgromadznie, medrca przemawiajacego na zebraniu. jest przykładem jednego z bardziej znanych tekstow mądrosciowych ST. rozwaza problem przemijania, znikomosci ziemskich wartosci i doczesnego zycia. kazdy podlega prawu przmijania nieda sie przed tym uciec jedynie ziemia i natura trwaja bez zmina. Sens zycia i poznania swiata jest niepoznawalny dla człowieka. w utwoze pojawia sie sformuowanie "Vanitas" ktore oznacza marnosc nad marosciami. wszystko przemija a zatem wszystkie dziela ludzkie i wartosci ziemskie do ktorych czlowiek dazy nie maja wiekszego znaczenia.jedyna co pozostaje człowiekowi to wiara w boga. kohelet niepopada w całkowity pesymizm. dostrzega rowniez dobre strony zycia czlowieka. radzi jednak korzystac z nich ostroznie i z umiarem gdyz trzeba bedzie keidys stanąć przd bogiebi wybrac piklo lub niebo.

"przypowieść" to opowiesc zwykle schematycznej i ubogiej w realia fabule. w bibli odnales ich mozna az 40. sa one zmyslonymi opowiesciami objasniajacymi tajemnice bozego krolestwa.

"przypowieść o siewcy" skierowana jest do tych ktorych serca nie sa otwarte na nauke chrystusa i dlatedo pan musi sie zwracac do nich za pomoca przypowiesci. w przypowiesci siewca to jeszus głoszacy slowo boze ziarno ktore pada na rozne rodzje gleb to człowiek jezus dzieli ludzi czyli zocane ziarna na 4 kategorie. pierwsze ziarno znalazlo sie na drodze i zostalo zjedone przez ptaki. ziarno to oznacza czlowieka ktory slucha slowa bozego ale szatan niepozwal im na przyjecie go do sfojej duszy. jedno znalazlo sie na skale i z braku gleby wyschlo, oznacza czlowieka słabego ktory nie potrafi bronić swojej wiary. inne natomiast zostalo zagluszone przez ciernie i oznacza czlowieka skuszonego doczesnymi dobrami. ostatnie ziarno znalazlo sie na zyznej glebie ktore wyroaslo i wydlao plon. przypowiesc ta poucza i uswiadamia nas ze tylko prawdziwy wiezony nie tlko slucha ale takze przyjmuje slowo boze do swojej duszy. dzieki temu tylko w tedy mozemy otrzymac dostep do krolestwa bozego.

"przypowiesc o synu marnotrawnym" opowiada o synu ktory chcial sam kiesrowac swoim zyciem i odszedl od ojca. wyruszajac z domu zabral polowe majatku ojca. wkrotce jednak roztwonil majatek i jego warunki zyciowe si ebardzo pogorszyły. postanoeił wrocic do ojca i poproscis go o przebaczenie. ojciec symbolizuje boga a jaego syn ludzi. syn marnotrwny to grzesznik ktory nawraca sie i powraca do boga. przypowiesc ta ukazuje prawde iz bog zawsze czeka na tych ktorzy od niego odzeszli i coesy sie z kazdego nawroconego. grzechy nie przekreslaja na zawsze drogi do krolestwa borzego. szczera skruch a i zal za popelnione grzechy oczyszczaja czlowieka. bog jest tym ktory miluje na nie tm ktory karze.

"samarytanin" zawiera wyjasnienie nowego przykazania czyli przykazania milosci boga i milosci blizniego. napadniety przez zbujcow czlowiek zosla sam na wpol umarly.ni epomogl mu przchodzacy obok lewita i zydowski kaplan. rannemu pomugl samrytanin.

"hymn o miłości" stanowi poetycki fragment z 1 listu do koryntian sw pawla milosc jest tu pokazana jako najwyzszy dar dla czlowieka i najdoskonalsza forma kontaktu z bogiem. jest ona doskonała wyniosla oraz boska.to uczucie jes bardzo trwale ponad czasowe i nigdy nie zginie. utwor za rowno pokazuje czym jest a czym niejest milość. milosc jest mocniejasz od innych darow ofiarowanych czlowiekowi od boga. sw pawel uwaza ze milosc jest skołnna do poswiecen i przebaczen. jej pbecnosc decyduje o duchowej doskonałosci czloweka i pozwala wykryc obesnosc boga w duszy czlowieka.hymn o milosci jest najwiekszym poetyckim fragmentem NT.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Zagadnienia do biblii, mitologii, dramatu

BIBLIA:
HIOB:cierpienie Hioba było cierpieniem na probe, sprawdzian wiary człowieka w Boga.Historiia podobna do Abrahama.Bog i Hiob wzajemnie badaja się, szukaja prawdy o sobie.
Bog-stworca ufa hiobowi jest przekonany o jego głębokiej w...

Język polski

Wszystko o Starożytności

Antyk
Kultura:
1 zachowania człowieka
2 wzory(normy tych zachowań)
3 wytwory człowieka

1. Tragedia antyczna- jej cechy i miejsce w poetyce starożytnej. Rozwój dramatu i teatru greckiego w okresie klasycznym.
Traged...