Praca, jest to każda celowa i świadoma działalność człowieka, która służy zaspokojeniu jego bądź innych potrzeb. Ludzie wykazują wobec niej różne postawy – pracują bo muszą, dzięki pracy zaspokajają potrzeby lub praca jest dla nich wartością pożądaną. Według badań, dla Polaków praca jest rzeczą bardzo istotną. Praca jest, lub powinna być ważną wartością w naszym życiu. To przecież dzięki niej możemy zarabiać pieniądze na własne utrzymanie. Dzięki nim zaspokajamy swoje potrzeby. Praca daje nam również szereg innych korzyści, z których może na pierwszy rzut oka nie zdajemy sobie sprawy. Pozwala ona bowiem na budowanie więzi społecznych między ludźmi, jest sposobem na życie. Często jest tak, że ludzie po długoletniej pracy przechodząc na emeryturę nie mogą znaleźć dla siebie miejsca, nie wiedzą co mają ze sobą zrobić. Wartość ta jest ceniona społecznie, ponieważ kształtuje osobowość człowieka. Dzięki niej tworzymy również kulturę materialną i duchową. Nie rzadko jest tak, że ludzie odnoszą się w sposób negatywny do swojej pracy. Nie uważają jej za wartość, nie doceniają jej. A to przecież dzięki pracy mogą normalnie funkcjonować, mogą utrzymać swoje rodziny, mogą po prostu normalnie żyć. Możemy doszukać się zawodów prestiżowych, oraz zawodów o mniejszym i większym stopniu poszanowania społecznego. Przykładem zawodu prestiżowego może być prawnik, adwokat, lekarz, nauczyciel, czy policjant, zaś zawodem cieszącym się mniejszym szacunkiem społecznym może być sprzątaczka oraz inne zawody mające charakter służby społecznej. Wszystkie jednak powinniśmy cenić za korzyści jakie za sobą niosą. Jak mówi stare powiedzenie „żadna praca nie hańbi”. Na świecie występuje tyle zawodów, że gdybyśmy chcieli wszystkie policzyć pewnie zabrakłoby nam czasu. Według mnie więc każdy mógłby znaleźć pracę odpowiednią dla siebie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W Polsce już od jakiegoś czasu brakuje miejsc pracy, co powinno jeszcze bardziej wpłynąć na to, że pracę postrzegamy jako wartość, a nie jako przykry obowiązek. Czy praca jest więc wartością w naszym życiu? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Czasem możemy na nią narzekać, ale wtedy powinniśmy się przez chwilę zastanowić – czy bez pracy byłoby nam lepiej? Musimy sobie uświadomić jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy nie mieli żadnej pracy. Z pewnością siedzieli byśmy znudzeni w domu nie mogli znaleźć żadnego zajęcia, a nawet myślę, że mieli byśmy niewielu znajomych. Dzięki pracy zaś zarabiamy pieniądze, nawiązujemy nowe znajomości. Dzięki pracy żyjemy.
Pedagogika czasu wolnego
PEDAGOGIKA – nauka o wychowaniu; nauka o procesach wychowawczych, której istotę stanowi całościowy rozwój człowieka (wpływy pozytywne i negatywne jednostek na siebie oraz środowiska)
Obok pedagogiki jako działu wychowania dzieci,...
Różne postawy ludzi wobec okrucieństw wojny i okupacji, przedstaw je analizujac wybrane utwory XX wieku.
Różne postawy wobec wojny i okupacji. Przedstaw temat na podstawie wybranej literatury XX wieku.
„ Bywa nieraz, że (...) stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów”-dla mnie taką prawdą był rozmiar zbrodni hitlerow...