Arcangelo Corelli to włoski skrzypek i kompozytor barokowy, autor muzyki skrzypcowej(m.in sonaty kościelne, sonaty kameralne)
Arcangelo Corelli ur. 17 lutego 1653 w Fusignano w Emilii Romanii we Włoszech, zm. 8 stycznia 1713 w Rzymie – włoski kompozytor i skrzypek. Jeden z przedstawicieli baroku w muzyce, wirtuoz skrzypiec i kompozytor utworów na ten instrument. Twórczość Corellego przypada na okres późnego baroku w muzyce. Zachowane kompozycje przeznaczone są tylko na obsadę instrumentalną. To zdecydowane ograniczenie się do muzyki instrumentalnej, ze szczególnym umiłowaniem zespołu smyczkowego, a zwłaszcza skrzypiec, wyróżnia Corellego na tle twórczości kompozytorów baroku. Jego działalność wirtuozowska, a przede wszystkim kompozytorska dała podstawy do dalszego rozwoju wiolinistyki.
napisze mi ktoś krótkie notatki na temat : Antonio Vivaldi, Giuseppe Torelli, Georg Friedrich Handel, Jan Sebastian Bach, Arcangelo Corelli ? dosłownie 5 zdań, najważniejsze informacje :) jezeli nie o wszystkich to tyle ile dacie radę ;)
napisze mi ktoś krótkie notatki na temat : Antonio Vivaldi, Giuseppe Torelli, Georg Friedrich Handel, Jan Sebastian Bach, Arcangelo Corelli ? dosłownie 5 zdań, najważniejsze informacje :) jezeli nie o wszystkich to tyle ile dacie radę ;)...
Barok w muzyce
Barok
W tym okresie następuje oparcie na systemie dur-moll, rozwijają się polifonia i homofonia.
Do form instrumentalnych należą:
-koncert solowy
concerto grosso
-sonata
-suita
-toccata
formy wokalno-instrumental...
Muzyka baroku
Barok to okres po renesansie zaczynający się w 1600 r., a kończący w 1750- wraz ze śmiercią Bacha. Sztuka barokowa rozprzestrzeniła się niemal w całej Europie.
Zarówno język, jak i techniki wokalnych i instrumentalnych kompozycji uleg...
Barok w muzyce
BAROK (1597-1750)
Cechy baroku:
-olbrzymi rozwój muzyki i sztuki,
malarstwo i architektura: duża ilość złoceń, ornamentów, malarstwo ścienne, przepych.
-muzyka grana na dworach królewskich, domach szlacheckich i mies...
Formy muzyczne baroku
Nazwa „barok” pochodzi od wyrazu włoskiego „barocco” (śmieszny, dziwaczny, wyolbrzymiony). Okres baroku zamyka się w latach 1597 (powstanie pierwszej opery) – 1750 (śmierć Jana Sebastiana Bacha).
Na początku epoki dominowała je...