Zagrożenia cywilizacyjne
W ostatnich latach nastąpił w gospodarce gwałtowny rozwój. Na skutek działalności człowieka powstało wiele zagrożeń cywilizacyjnych niebezpiecznych zarówno dla środowiska, jak i dla człowieka.
Do takich zagrożeń możemy zaliczyć:
- Kwaśne deszcze
- Efekt cieplarniany
- Dziura ozonowa
- Smog
- Zanieczyszczenia powietrza
Współczesna cywilizacja wywarła największy od 4,5 miliarda lat
wpływ na dzieje naszej planety. Stale zanieczyszczane jest powietrze i woda, co bardzo niekorzystnie odbija się na zdrowiu człowieka i życiu naszej zielonej planety.
Kwaśne deszcze są to opady atmosferyczne zawierające w kropelkach wody szkodliwe gazy-tlenki azotu, dwutlenki siarki i inne. Powstają głównie na terenach, gdzie atmosfera jest narażona na dużą ilość dwutlenku siarki i tlenku azotu, m.in. czynne wulkany, spaliny z paliw i węgla. Zatruwają one głównie wodę i glebę, czym powodują duże straty w krajach bogato uprzemysłowionych. Bardzo szkodzą leśnictwu i rolnictwu. Przedostając się do atmosfery, kwaśne deszcze powodują rozwój raka i innych chorób.
Drugim tak samo szkodliwym zagrożeniem jest efekt cieplarniany.
W jego wyniku temperatura planety jest wyższa, niż gdyby planeta nie posiadała atmosfery. Spowodowane jest ograniczeniem wypromieniowywa- nia ciepła w przestrzeń kosmiczną. Efekt cieplarniany, zachodzi na planetach lub księżycach ogrzewanych przez gwiazdę oraz takich, które posiadają atmosferę. Na Ziemi odnosi się on do zmiany tego efektu , wywołanego przez gazy emitowane w wyniku działalności człowieka, jak i do ocieplenia klimatu naszej planety. Globalne ocieplenie na Ziemi nie jest zjawiskiem korzystnym do kształtowania się życia. Podnosi ono temperaturę powietrza średnio o 20-34 C.
Dziurą ozonową nazywamy zjawisko zmniejszenia się stężenia ozonu
w stratosferze atmosfery. Wywołany jest on ?wysyłaniem? freonu, który ma właściwości rozkładające ozon, do atmosfery. Ozon pochłania część promieni ultrafioletowych, wysyłanych na Ziemię, ze słońca. Promieniowa- nie to jest szkodliwe dla organizmu człowieka, uszkadza ono komórki i materiał, z których są zbudowane.
Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, polega ono na współdziałaniu zanieczyszczeń utworzonych przez ludzi i niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Utrudnia on ludziom i wszystkim istotom żywym swobodne oddychanie, a naszej planecie oddawanie ciepła do atmosfery. Pyły i znaczna wilgotność są bardzo szkodliwe dla środowiska. Często mogą powodować astmę oraz powodować przewlekłe zapalenie oskrzeli, gdyż są czynnikami alergizującymi.
Zanieczyszczenia powietrza są najczęstszymi i najbardziej szkodliwymi przyczynami zagrożeń środowiska. Powietrze zostaje zanieczyszczane przez wszystkie substancje znajdujące się w powietrzu w większej ilości niż powinny. Głównymi przyczynami zanieczyszczeń są:
-uprzemysłowienie
-przemysł transportowy
-przemysł energetyczny
-chemiczna konserwacja paliw
-wydobycie i transport surowców
-przemysł chemiczny i rafineryjny
-przemysł metalurgiczny
-cementowanie
-składowiska surowców i odpadów
-motoryzacja
Znane są nam też naturalne źródła zanieczyszczeń:
-wybuchy wulkanów
-erozja wietrzna skał
-niektóre procesy biologiczne
-pożary lasów i stepów.
Ludzie wchłaniają owe zanieczyszczenia głównie oddychając, przez co doprowadzają się do alergii i schorzeń układu oddechowego.