-PRACA ORGANICZNA -asymilacja żydów -UTYLITARYZM -EWOLUCJONIZM idea Karola Darwina -SCJENTYZM zaufanie do nauki -EMANCYPACJA KOBIET walka o prawa kobiet.
Pozytywizm - główne idee i założenia.
?Zejść na ziemię?. Kampania propagandowo-programowa pozytywistów.
POZYTYWIZM W POLSCE:
1863-1864 ? umowna data pozytywizmu w Polsce. Nową epokę rozpoczyna kolejna klęska powstania (powstanie styczniowe).
1891 ? wydanie pierws...
Udowodnij, że literatura pozytywizmu propaguje ideały epoki.
Pozytywizm jest epoką przypadającą na lata w Polsce 1864-1890, natomiast w Europie 1840-1870. W tych latach żyło i tworzyło wielu wybitnych pisarzy, poetów, publicystów, np. Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Eliza Orzeszkowa, Adam Asnyk, F...
Motyw pracy w wybranych utworach polskiego Pozytywizmu.
Praca jest jednym z najważniejszych aspektów ludzkiej aktywności – praca nad sobą, praca na rzecz innych, czy po prostu codzienna praca, aby zapewnić sobie egzystencję.
Główne hasła pozytywizmu podkreślały ideę wspólnej prac...
Analizując wiersz Asnyka - „Daremne żale" i fragment „Lalki" Bolesława Prusa omów zagadnienie: romantycy w epoce pozytywizmu. Zwróć uwagę na sposób wypowiedzi językowej obu tekstów.
Adam Asnyk i Bolesław Prus są przedstawicielami nurtu pozytywistycznego w literaturze. W swoich utworach głoszą główne założenia tej epoki. W ich twórczości można również zauważyć motyw romantyków w dobie pozytywizmu.
Zbioro...
Modele życia propagowane przez dwie epoki literackie. Omów na wybranych przykładach.
1. Wprowadzenie
Epoka literacka to okres w historii literatury powszechnej lub narodowej, dominuje w nim zazwyczaj dany prąd lub kierunek literacki powstały w zależności od podłoża społecznego. Każda z epok posiada swoje wzorce, c...