Kupiono 20 kg jabłek i gruszek. Kilogram jabłek kosztuje 2,40 zł, a kilogram gruszek 4,80 zł. Jabłka kosztowały o 12 zł więcej niż gruszki. Ile kilogramów jabłek kupiono, a ile gruszek?

Kupiono 20 kg jabłek i gruszek. Kilogram jabłek kosztuje 2,40 zł, a kilogram gruszek 4,80 zł. Jabłka kosztowały o 12 zł więcej niż gruszki. Ile kilogramów jabłek kupiono, a ile gruszek?
Odpowiedź

x - tyle kg jabłek kupiono y - tyle kg gruszek kupiono   x + y = 20kg 2,4zł*x - 4,8zł*y = 12zł*kg   x = 20kg - y 2,4zł*x - 4,8zł*y = 12zł*kg   2,4zł(20kg - y) - 4,8y*zł = 12zł*kg   48kg*zł - 2,4y*zł - 4,8y*zł = 12zł*kg ||:1zł   48kg - 2,4y - 4,8y = 12kg   36kg = 7,2y ||:7,2   y = 5kg - gruszki   x = 20kg - 5kg   x = 15kg - jabłka  

15×2,40zł=36zł-jabłka 5×4,80zł=24zł-gruszki ODP:Jabłek kupiono 15kg ,a gruszek 5kg.

Dodaj swoją odpowiedź
Matematyka

kupiono 20 kg jabłek i gruszek kilogram jabłek kosztuje 2,40 zl a kilogram gruszek 4,80 zl jabłka kosztowały o 12 zl więcej niż gruszki ile kilogramów jabłek i gruszek zakupiono

kupiono 20 kg jabłek i gruszek kilogram jabłek kosztuje 2,40 zl a kilogram gruszek 4,80 zl jabłka kosztowały o 12 zl więcej niż gruszki ile kilogramów jabłek i gruszek zakupiono...