Przedstaw przebieg i skutki potopu Szwedzkiego

Przedstaw przebieg i skutki potopu Szwedzkiego
Odpowiedź

Skutki:-zniszczenie kraju -wywieziono skarby i inne cenne przedmioty - treraz to w Szwecji sa pamiątki z naszej przeszłości-ujawnienie słabości Polski, w której brakowało ogarnizacji przy takich granicach-wzniesienie patriotyzmu narodu - po tym, jak szlachta ładnie przyjęła Szwedów, po 4 miesiącach zbuntowała się.-duże straty ludnościowe-utrata zwierzchnictwa nad Prusami Książęcymi-utrata zwierzchnictwa nad InflantamiPrzebieg:W 1655 roku czterdziestotysięczna armia szwedzka pod wodzą Karola X Gustawa uderzyła jednocześnie na Wielkopolskę (armia gen. Wittenberga ) i na Litwę (armia Magnusa de la Gardie). Wojna zaczęła się klęskami Polaków. Pospolite ruszenie pod wodzą wojewody wielkopolskiego Krzysztofa Opalińskiego skapitulowało pod Ujściem 25 lipca 1655. Wielkopolska została poddana Karolowi X Gustawowi. Król Szwecji skierował swoje wojsko w stronę Warszawy. Dowiedziawszy się że pod Piątkiem zebrały się główne siły Jana Kazimierza postanowił uderzyć najpierw tam. 2 września 1655 doszło do bitwy pod Sobotą , w której Polacy zostali pokonani. 8 września 1655 Szwedzi zajęli Warszawę. 16 września 1655 w bitwie pod Żarnowem Karol X Gustaw po raz kolejny pokonał armię Jana Kazimierza. Król polski ruszył do Krakowa, gdzie pośpiesznie zorganizowano obronę pod dowództwem Stefana Czarnieckiego. 25 września 1655 król polski wycofał się na Śląsk, do swojego lenna opolskiego. Kraków poddał się 17 października 1655. Pospolite ruszenie z północnego Mazowsza pod dowództwem wojewody płockiego Jana Kazimierza Krasińskiego zostało rozproszone przez wojsko szwedzkie 30 września 1655 w bitwie pod Nowym Dworem, w wyniku czego Szwedzi zajęli Mazowsze. Na Litwie hetman wielki litewski Janusz Radziwiłł i Bogusław Radziwiłł również poddali się Szwedom deklarując zarazem rozwiązanie unii polsko-litewskiej (Kiejdany, październik 1655). Tymczasem Szwedzi reaktywowali nie tylko ogólny cel polityczny, który dotyczył objęcia panowania nad Morzem Bałtyckim, ale również starali się uzyskać z ziem polskich jak najwięcej dóbr. Grabili polskie wsie i miasta, wywozili do Szwecji drogocenne dzieła sztuki, zbiory biblioteczne, ważne dokumenty. W Polsce zaczęto odczuwać zagrożenie narodowego i państwowego bytu. W kraju rodził się ruch oporu przeciw Szwedom, posługujący się taktyką partyzanckiej "wojny szarpanej", na czele którego stanął Stefan Czarniecki. Na Litwie wojewoda witebski Paweł Sapieha rozpoczął działania przeciwko Radziwiłłom, a w Wielkopolsce na czele wojsk stanął Krzysztof Żegocki. W listopadzie Jan Kazimierz wydał uniwersał wzywający wszystkich Polaków do walki ze Szwedami.

Przyczyny potopu: chęć dominacji nad Bałtykiem chęć wyeliminowania linii Wazów z tronu szwedzkiego słabość wewnętrzna Rzeczypospolitej zdrada Hieronima Radziejowskiego, który obiecał Karolowi Gustawowi szybki podbój Rzeczypospolitej Skutki: najbardziej rujnująca Rzeczpospolitą wojna w XVII wiewku utracono zabytki kultury narodowej i sakralnej, które nigdy nie odzyskano ruina gospodarcza i osłabienie polityczne państwa.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Przedstaw przebieg i skutki potopu Szwedzkiego

Przedstaw przebieg i skutki potopu Szwedzkiego...

Język angielski

Przedstaw przyczyny, przebieg i skutki potopu szwedzkiego. pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia. (:

Przedstaw przyczyny, przebieg i skutki potopu szwedzkiego. pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia. (:...

Historia

Zagadnienie z historii od czasów nowożytnych do upadku państwa polskiego 1795

1. Omów przebieg ważniejszych odkryć geograficznych (kto, kiedy, gdzie).


W okresie renesansu dokonano pierwszych odkryć geograficznych. Europejczycy wyszli po za granice swoich krajów, a penetracja nowych obszarów wpłynęła na z...

Historia

Zagadnienie z historii od czasów nowożytnych do upadku państwa polskiego 1795.

1. Omów przebieg ważniejszych odkryć geograficznych (kto, kiedy, gdzie).
W okresie renesansu dokonano pierwszych odkryć geograficznych. Europejczycy wyszli po za granice swoich krajów, a penetracja nowych obszarów wpłynęła na zmianę lu...

Język polski

Powtórka z epok - Barok, Oświecenie.

1. Styl barokowy w sztuce (Malarstwo, architektura)
• Termin barok pochodzi z języka portugalskiego „barocco” oznacza nieregularną perłę o dziwnym kształcie, włosi używali tego słowa do określenia czegoś przesadnego.
• Term...