Grawitacja.

Jedną z największych tajemnic cywilizacji ludzkiej zawsze stanowiła grawitacja. Zjawisko które w fizyce nigdy do końca nie zostało wyjaśnione. Grawitacja występuje prawie wszędzie ale pod różnymi formami : w jaskini gdzie przyciąganie ziemskie jest mniejsze niż na powierzchni, w wodzie gdzie na każde ciało działo siła wyporu skierowana pionowo do góry równa ciężarowi wypartej cieczy, w powietrzu gdzie im wyżej tym przyciąganie się zmniejsza oraz na powierzchni gdzie wszystko jest przyciągane pionowo do dołu.

Wiele greckich filozofów i naukowców próbowało odkryć prawa grawitacji, jednak nikomu nie udało się tak naprawdę tego zrozumieć. Dopiero w XVII wieku człowiekowi dociekliwemu, pochodzącego z ubogiej rodziny udało się zgłębić sekrety przyciągania ciał. Isaac Newton odkrył ciążenie w przyrodzie, na „słynnym zjawisku spadanie jabłka”. Twierdził on bowiem, że Ziemia przyciąga jabłko jako całość, to znaczy, że każdy atom Ziemi przyciąga każdy atom jabłka i odwrotnie. Tak też dzieje się w kosmosie, każde ciało niebieskie przyciąga swoje sąsiednie. Gdyby nie te ciążenie, już dawno Ziemia albo inna planeta by powę- drowała w siną dal.

Prawo „wzajemnego przyciągania się ciał” Newtona utrzymywało się przez prawie 250 lat. Wszyscy po nim sławni naukowcy kierowali się jego stwierdzeniami i tezami, aby dowiedzieć się czegoś więcej o grawitacji. Wszystko jednak się zmieniło na początku XX wieku, po opublikowaniu czterech słynnych prac naukowych Alberta Einsteina, ze słynnym jego powiedzeniem „Bóg nie gra w kości z Wszechświatem” – co było pokazaniem, że wszystko rządzi się określonymi prawami. Jego słynna teoria względności głosiła, że ciało materialne zakrzywia przestrzeń, co znaczyło, że ciało spada w jego kierunku. Te nowiny i doniesienia zmieniły sposób myślenia o ciążeniu. W twierdzeniach Einsteina można się dowiedzieć, że nawet światło bez masy poddaje się grawitacji.

Jak każde zjawisko oraz rzecz ma swoje zalety i wady. Bez grawitacji moglibyśmy np. bez trudu wnieść się w powietrze, lecz bez przyciągania wzajemnych ciał, dawno by Słońce wpadło na Ziemię. Dla bezpieczeństwa cywilizacji oraz całego świata człowiek nie powinien zanadto się ingerować w prawa fizyki i chemii.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Grawitacja.

Grawitacja nazywana czasami ciążeniem powszechnym to jedno z oddziaływań podstawowych wyróżnianych przez fizykę. Oddziaływanie grawitacyjne jest zależne od masy posiadanej przez poszczególne ciała i od odległości między nimi.
Oddzi...

Fizyka

Gdzie na ziemi jest największa grawitacja i dlaczego? Gdzie na ziemi jest najmniejsza grawitacja i dlaczego? Czy w każdym miejscu na ziemi jest taka sama grawitacja?

Gdzie na ziemi jest największa grawitacja i dlaczego? Gdzie na ziemi jest najmniejsza grawitacja i dlaczego? Czy w każdym miejscu na ziemi jest taka sama grawitacja?...

Fizyka

Grawitacja

Spadanie ciał swobodnych na ziemię człowiek obserwował od niepamiętnych czasów. Po raz pierwszy zaczęli się nad tym zastanawiać starożytni Grecy. Ich poglądy jednak, oparte na powierzchownych obserwacjach, zawierały więcej wniosków fa�...

Fizyka

Grawitacja daje w dól, to co idzie w górę? Lewitacja czy co? Pani nam: skoro w dół ciągnie nas grawitacja, to co jest równoważne do tego? (w górę)

Grawitacja daje w dól, to co idzie w górę? Lewitacja czy co? Pani nam: skoro w dół ciągnie nas grawitacja, to co jest równoważne do tego? (w górę)...

Fizyka

Grawitacja i Sprężystość

kazde cialo które ma swoja mase jest źródłem pola grawitacyjnego
Pole grawitacyjne to obszar w którym na umieszczone cialo dziala grawitacja
Kazde 2 ciala o określonej masie się przyciągają wzajemnie sila
grawitacji która jest ...