Stary człowiek i morze - streszczenie

Książka ta opowiada o starym człowieku zajmującym się łowieniem ryb. Akcja dzieje się w wieku XX na Kubie, w małej wiosce rybackiej. Santiago, bo tak miał na imię starzec, nie złowił nic od osiemdziesięciu czterech dni. Czasami przy połowach towarzyszył mu chłopiec, Manolin. Niestety jego rodzice nie pozwolili mu więcej wypływać ze starym, określając go "salao", czyli pechowym. Santiago był szczupły, "zasuszony". Na szyi miał bruzdy, jego ręce były obolałe z głębokimi ranami. Jedynie jego spojrzenie było wesołe, a jego oczy były niebieskie jak morze. Pewnego dnia postanowił sobie, że wyrusza na połów na głębokie wody, gdyż na płyciźnie nie mógł już nic złowić.

Na początku żadna ryba nie dała się schwytać. Dopiero po pewnym czasie stary poczuł bardzo silny opór na linie. Nie wiedział, jaka wielka była ta ryba. Nie wiedział, że złowił czterometrowego marlina. Szarpał się z nią parę dni. Nie mógł jej wciągnąć na łódź od razu, ponieważ była ona za mała, aby zmieścić tak ogromną rybę. W końcu udało mu się okiełznać marlina i przywiązał go do łodzi. Niestety sącząca się krew zwabiła rekiny, które zaczęły podjadać rybę. Stary sam musiał sobie z nimi radzić. Cały czas podczas tej walki rozmawiał sam ze sobą. Żałował, że nie ma przy nim chłopca. Niestety rekinów było zbyt dużo i stary sobie z nimi nie poradził. Kiedy dopłynął do brzegu, cała ryba była zjedzona i została sama głowa. Santiago popłakał się ze złości. Tak bardzo chciał coś złowić, tak bardzo chciał pokazać, że nie jest "salao", lecz się nie udało. Ludzie go jednak podziwiali. Mieli do niego szacunek, za to, że uwierzył w siebie i postanowił złowić tak wielką rybę. Chociaż połów się nie udał, stary był szczęśliwy.

Ta książka nie opowiada o starym człowieku ani o żadnym innym rybaku. Może to wydać się dziwne, ale powieść "Stary człowiek i morze" opowiada o losie każdego człowieka. Przypomina, że w ciągu całego życia należy walczyć o swoje dobro. Chociaż na naszej drodze mogą stanąć małe lub duże przeszkody (w przypadku bohatera tej książki były to rekiny), to nie należy tym się przejmować. Trzeba iść dalej przed siebie!

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Stary człowiek i morze streszczenie z ,,PRZEBIEGU WYPRAWY" macie napisać streszczenie PRZEBIEGU WYPRAWY pliska i liczę na zadanie zgodne z TEMATEM! WIĘC PISAĆ daje naj to zadanie jest pilne :)

Stary człowiek i morze streszczenie z ,,PRZEBIEGU WYPRAWY" macie napisać streszczenie PRZEBIEGU WYPRAWY pliska i liczę na zadanie zgodne z TEMATEM! WIĘC PISAĆ daje naj to zadanie jest pilne :)...

Język polski

„Stary człowiek i morze” – streszczenie szczegółowe

„Stary człowiek i morze” – streszczenie szczegółowe...

Język polski

Stary człowiek i morze - streszczenie

Opowiadanie pt.: Stary człowiek i morze powstało w 1951 roku w oparciu o opowieść starego Kubańczyka i własne doświadczenia pisarza ? sam przebywał na Kubie i uczył się łowić marliny. Zostało ono przyjęte z rozgłosem i entuzjazmem.

Język polski

"Stary człowiek i morze" streszczenie

Ernest Hemingway napisał książkę pt. "Stary człowiek i morze". Akcja dzieje się w XX wieku na Kubie, w małej wiosce Golfstrom niedaleko Hawany.

Głównym bohaterem utworu jest rybak, Santiago. Jest on tytułowym "starym człowiekiem...

Język polski

Streszczenie lektury pt. "Stary Człowiek i Morze".

Streszczenie książki pt."Stary Człowiek i morze"

Książka Ernesta Hemingwaya pt. "Stary człowiek i morze" opowiada o losach starego rybaka. Santiago, bo tak nazywa się główny bohater opowiadania, był samotnym cz...