"Stary człowiek i morze" streszczenie

Ernest Hemingway napisał książkę pt. "Stary człowiek i morze". Akcja dzieje się w XX wieku na Kubie, w małej wiosce Golfstrom niedaleko Hawany.

Głównym bohaterem utworu jest rybak, Santiago. Jest on tytułowym "starym człowiekiem". Był on biedny, gdyż jego zawód nie zapewniał mu wysokich zarobków. Doskwierała mu również samotność, mieszkał sam w ubogiej chacie. Jego żona zmarła, a jego jedynym przyjacielem był chłopiec - Manolin. Santiago żył w skromnych warunkach i często nie miał nic do jedzenia. Od ponad osiemdziesięciu dni nie powodziło mu się. Przez cały ten czas nie złowił żadnej ryby. Stało się to powodem, dla którego mieszkańcy wioski nazywali go pechowcem i nieudacznikiem. Dlatego również rodzice Manolina nie chcieli, aby ich syn spotykał się z rybakiem, chcieli poszukać mu lepszego nauczyciela. Mimo ich zakazu chłopiec nadal spotykał się z Santiago, pomagał mu, a nawet przynosił mu jedzenie, gdyż tylko on pragnął pomóc mu w tych trudnych chwilach.

Pewnego dnia stary postanowił wyruszyć na połów dalej niż zwykle. Na początku żadna ryba nie dała się schwytać. Po pewnym czasie mężczyzna poczuł bardzo silny opór na linie. Przynętę złapała bardzo duża ryba, która zaczęła ciągnąć łódź rybaka. Santiago pomyślał, że w ten sposób ryba szybko się zmęczy, jednak nie dała się złowić przez dwa dni. Po długich zmaganiach mężczyźnie udało się złowić rybę. Była ona zbyt duża i ciężka. Przywiązał ją więc do swej łodzi. Z marlina sączyła się krew, która zwabiła rekiny. Rybakowi trudno było samemu z nimi walczyć, lecz udało mu się zabić kilka z nich. Podczas drogi powrotnej zjadły one całą rybę. Stary powrócił do wioski jedynie ze szkieletem ryby. Mimo że nie udało mu się zarobić, był lepiej traktowany przez mieszkańców wioski. Zaczęto go szanować, gdyż miał on dużo odwagi, by złowić tak dużą rybę oraz walczyć z rekinami. Wzbudziło to podziw wielu ludzi.

Wbrew pozorom, książka "Stary człowiek i morze" nie opowiada o łowieniu ryb przez głównego bohatera. Utwór ukazuje heroiczną postawę człowieka, który nie poddaje się przeciwnościom losu i jest wierny życiowym zasadom. Przypomina, że w ciągu całego życia należy walczyć o swoje dobro i zawsze wierzyć w możliwość zwycięstwa. Chociaż na naszej drodze mogą stanąć różne problemy, to nie powinniśmy się poddawać.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Stary człowiek i morze streszczenie z ,,PRZEBIEGU WYPRAWY" macie napisać streszczenie PRZEBIEGU WYPRAWY pliska i liczę na zadanie zgodne z TEMATEM! WIĘC PISAĆ daje naj to zadanie jest pilne :)

Stary człowiek i morze streszczenie z ,,PRZEBIEGU WYPRAWY" macie napisać streszczenie PRZEBIEGU WYPRAWY pliska i liczę na zadanie zgodne z TEMATEM! WIĘC PISAĆ daje naj to zadanie jest pilne :)...

Język polski

„Stary człowiek i morze” – streszczenie szczegółowe

„Stary człowiek i morze” – streszczenie szczegółowe...

Język polski

Stary człowiek i morze - streszczenie

Opowiadanie pt.: Stary człowiek i morze powstało w 1951 roku w oparciu o opowieść starego Kubańczyka i własne doświadczenia pisarza ? sam przebywał na Kubie i uczył się łowić marliny. Zostało ono przyjęte z rozgłosem i entuzjazmem.

Język polski

Stary człowiek i morze - streszczenie

Książka ta opowiada o starym człowieku zajmującym się łowieniem ryb. Akcja dzieje się w wieku XX na Kubie, w małej wiosce rybackiej. Santiago, bo tak miał na imię starzec, nie złowił nic od osiemdziesięciu czterech dni. Czasami przy po�...

Język polski

Streszczenie lektury pt. "Stary Człowiek i Morze".

Streszczenie książki pt."Stary Człowiek i morze"

Książka Ernesta Hemingwaya pt. "Stary człowiek i morze" opowiada o losach starego rybaka. Santiago, bo tak nazywa się główny bohater opowiadania, był samotnym cz...