Sytuacja na ziemiach polskich przed wybuchem powstania styczniowego

Przed wybuchem powstania

o Ziemie zaboru rosyjskiego: zacofane, panował tam nadal ustrój feudalny. Polacy nie mieli swobód narodowych ani autonomii.
o Zaczęły powstawać tajne stowarzyszenia polityczne. Organizowano manifestacje polityczne, początkowo Rosjanie nie zwracali na nie uwagi, później zaczęto je rozpraszać siłą.
o Polacy zyskali wpływ na losy Królestwa Polskiego, obiecano powołanie samorządów.
o Aby przywrócić polską administrację Aleksander Wielopolski chciał zrezygnować z walki o niepodległość. Niepodległość związku z tym likwidował instytucje, przez które Polacy chcieli przejąć władzę. Demonstracje patriotyczne nadal trwały. Car zażądał ich zakończenia, dlatego ogłoszono stan wojenny.
o W rocznicę śmierci Kościuszki podczas nabożeństw kościelnych wojsko wtargnęło do kościołów i aresztowało wszystkich mężczyzn. Na znak protestu księża zamknęli kościoły, do protestu dołączyli się też luteranie i żydzi.
o Polskie organizacje przeszły do konspiracji, a car nie widząc poprawy przeszedł znowu do polityki ustępstw. Powołano rząd cywilny, z Wielopolskim na czele, wprowadzono oczynszowanie wsi i równouprawnienie żydów. Przywrócono j. polski w administracji i szkolnictwie.
o Obozy polityczne: czerwoni – radykałowie, dążyli do powstania narodowowyzwoleńczego narodowo-wyzwoleńczego rewolucji społecznej. Skupiali gł. Inteligencję, mieszczaństwo i robotników. Na ich czele stal Jarosław Dąbrowski.; Biali – bardziej umiarkowani, zrzeszali mieszczaństwo i burżuazję, nie chcieli rewolucji społecznej. Na ich czele stał Andrzej Zamoyski.
o Nowym namiestnikiem królestwa został Konstanty Mikołajewicz, który miał doprowadzić do ugody z Polakami. Zamoyski zażądał przyłączenia do polski wschodnich ziem, za co został wygnany do Petersburga. Tak upadła ostatnia próba zawarcia ugody.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Sytuacja na Ziemiach Polskich przed wybuchem powstania styczniowego

Sytuacja na Ziemiach Polskich przed wybuchem powstania styczniowego...

Historia

Polska myśl polityczna od powstania styczniowego do I wojny światowej- główne kierunki i przedstawiciele.

Polska myśl polityczna od powstania styczniowego do I wojny światowej- główne kierunki i przedstawiciele.

Pracę na powyższy temat przedstawię w sposób chronologiczno - problemowy, ponieważ muszę przedstawić myśl polityczną od...

Historia

Przebieg i zakończenie powstania styczniowego - skutki tego powstania dotyczące życia Polaków

Po przegranej przez Rosję wojnie krymskiej (1853-1856) na jej terenach nastąpiła tak zwana wiosna "posewastopolska". Car zezwolił na przeprowadzenie reform sądownictwa i ekonomicznych. Do Królestwa Polskiego wracali zesłańcy z Syberii, uwię...

Historia

Powstania narodowe i ich skutki

Polska nie jest pierwszym krajem walczącym o niepodległość, jest jednak pierwszym państwem w Europie gdzie efektem zaborów była całkowita likwidacja państwa. Od zarania dziejów państwa musiały bronić swojej autonomii, a gdy to im się n...

Historia

Powstania narodowe w XIX wieku - charakterystyka i próba oceny

Wizja Europy rysowana przez wielkie mocarstwa na Kongresie Wiedeńskim nie przewidywała wskrzeszenia niepodległego państwa polskiego. Wskutek starań Aleksandra I z dużej części Księstwa Warszawskiego utworzono Królestwo Polskie, które mia�...