Mitologia odwiecznym źródłem inspiracji twórczej
Mity to pierwsze utwory zawierające zbiór zasad etycznych i świat wartości. Każdy z tych tekstów ukazuje nam wady oraz zalety ludzkie i chociaż pisane były wieki temu to nadal sprawdzają się w codziennym życiu. Mity są ponadczasowe i uniwersalne, a więc na tyle ważne,że moge stwierdzić, iż mitologia jest odwiecznym źródłem inspiracji twórczej.
Jako pierwszy argument zastosuję obraz Pietera Bruegla "Upadek Ikara". Artysta stara sie przy pomocy mitu o Ikarze i Dedalu pokazać ludzką obojętność i niewrazliwość na krzywdę innych. Tytułowy bohater jest ledwo dostrzegalny, ale Bruegel w swoim dziele chciał przedstawić zachowania ludzi, w czym z powodzeniem wykorzystał mit.
Drugim przykładem ukazującym słuszność mojej tezy jest wiersz współczesnego, polskiego poety Tadeusza Różewicza pt. "Prawa i obowiązki". Autor również przedstawia swoje odczucia za pomocą motywu ikaryjskiego. Poeta na początku neguje to samo uczucie, czyli obojetność. W drugiej części czytamy jednak, że "przygoda Ikara, nie jest ich przygodą" i popiera niewrażliwość na tragedie mitologicznego chłopca.
Trzecim argumentem jest obraz polskiego malarza Jarosława Miklasiewicza "Upadek Ikara". Artysta przedstawił wiele problemów społeczno-moralnych, jak na przykład: złodziejstwo. dominację seksu, przemoc czy służalczość. Malarz wykorzystał postać Ikara, która nie ma w obrazie żadnego znaczenia, jest ona tylko pretekstem do pokazania sceny z życia codziennego pełnej, zła i zakłamanych postaw.
Ostatnim z argumentów uzasadniających słuszność postawionej przeze mnie tezy jest następny utwór mówiący na temat mitu o Dedalu i Ikarze. Wiersz nosi tytuł "Wciąż o Ikarach" Ernesta Bryla. Poeta przekazuje inne odczucia niż wcześniej przedstawieni artyści. Mówi o niesprawiedliwości i naszej zakłóconej hierarchii wartości, gdyż uważa, że wszyscy zamiast wielbić Ikara lekkomyślnego i nieposłusznego w swoich czynach, powinni chwalić Dedala, który dzięki swojej inteligencji i rozsądkowi, skonstruował skrzydła i doleciał do celu.
Sadzę, że przytoczone przeze mnie argumenty udawadniają, że w każdych epokach i w celu przekazywania różnych poglądów, artyści sięgali po mity.