Ciepło. Wymiana ciepła: przewodzenie, przenoszenie, promieniowanie

To leczenie ciepłem, które polega na dostarczeniu do ustroju energii cieplnej, głównie drogą przewodzenia i przenoszenia

Ciepło- energia bezładnego ruchu cząstek oraz energia wzajemnego oddziaływania atomów i cząstek. Jednostką jest kaloria.

Wymiana ciepła- przenoszenie energii cieplnej z jednego ciała na drugie.

Przewodzenie- polega na wyrównaniu energii kinetycznej cząstek w wyniku ich bezpośredniego zderzenia. Jest najbardziej charakterystyczne dla ciał stałych. Skóra jak i tkanka tłuszczowa stanowią dobrą warstwę izolacyjną, utrudniającą oddawanie ciepła otoczeniu drogą przewodzenia.

Przenoszenie- (dla gazów i cieczy)- polega ono na ruchu części środowiska gazowego lub ciekłego o różnych temperaturach, powstałym w wyniku zmniejszenia gęstości części środowiska o wyższej temperaturze, które jako lżejsze unosi się ku górze.

Promieniowanie- każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego (O Kalwinów= 273,16oC) jest źródłem promieniowania elektromagnetycznego, którego ilość jest wprost proporcjonalna do czwartej potęgi jego temperatury w skali Kelwina. Długość fali promieniowania emitowanego przez ogrzane ciało jest odwrotnie proporcjonalna od jego temperatury bezwzględnej. Źródłem promieniowania cieplnego jest ruch molekularny cząstek.

Dodaj swoją odpowiedź
Materiałoznawstwo

Podstawy cieplne przetwórstwa.

Pod pojęciem podstaw cieplnych przetwórstwa rozumiemy przede wszystkim zagadnienia przenoszenia ciepła różnymi sposobami od ciał o wyższej temperaturze do ciał o niższej temperaturze.
Temperatura (T) jest miarą stanu cieplnego danego c...