Rozmieszczenie przestrzenne ludności świata- Am. Północna




Obecne rozmieszczenie ludności w Ameryce Północnej jest bardzo nierównomierne i zależy od dwóch głównych czynników, a mianowicie od warunków środowiska naturalnego oraz rozwoju gospodarczego poszczególnych regionów. W związku z tym obserwuje się prawidłowość, że regiony zimne , lub suche są zupełnie bezludne albo bardzo słabo zaludnione. Chodzi tu o część północną kontynentu i towarzyszące mu wyspy , które są bezludne albo zamieszkane przez rozproszoną ludność eskimoską . Jest to strefa arktycznej tundry. Bardzo słabo zaludniona jest też strefa lasów borealnych , gdzie na przestrzeni ciągnącej się od Alaski po Labrador przypada mniej niż jeden mieszkaniec na km². Większość tamtejszej ludności stanowią Indianie. Względnie równomierne , ale rzadkie zaludnienie pojawia się na południe od 55 , na preriach Kanadyjskich. Żyje tam ludność rolnicza ,rozrzucona na rozległym obszarze . Podobne słabe zaludnienie ma miejsce w całych Kordylierach, a zwłaszcza w wysokich górach i suchych kotlinach .Ta strefa zaludnienia ciągnie się od Kanady do północnej części Wyżyny Meksykańskiej , gdzie skupienia ludności występują raczej punktowo i są związane z ośrodkami wydobycia surowców mineralnych. W tym regionie , na obszarze Stanów Zjednoczonych
gęstość zaludnienia wynosi średnio 6.6 mieszkańca na km². W centralnej części kontynentu gęstość zaludnienia wzrasta na wschód od Gór Skalistych oraz w rolniczych częściach USA i wynosi średnio 13 osób na km² .
Zupełnie inaczej przedstawia się zaludnienie w regionie Wielkich Jezior i na wschód od środkowego biegu Missisipi ;aż do wybrzeża Atlantyku rozciąga się tam Wielki Okręg Przemysłowy obejmujący stany przylegające do Wielkich Jezior i tak zwane stany północno-wschodnie, oraz przygraniczne części kanadyjskich prowincji Ontario i Quebek. Jest to terytorialnie największe skupisko ludności w Ameryce Północnej. W regionie Wielkich Jezior średnia gęstość zaludnienia wynosi 68 osób na km ² . Tam też leżą wielkie aglomeracje miejskie , zajmujące pod względem liczby mieszkańców 4 i 5 miejsce na kontynencie. Są to aglomeracja Chicago z ludnością 8,2 ml. , oraz Toronto z 3,9 ml mieszkańców . Gęstość zaludnienia w obszarze miejskim samego Chicago wynosi 3290 osób na km².
Na wybrzeżu atlantyckim w aglomeracji Nowego Jorku mieszka 19,5 ml ludzi .Średnia gęstość zaludnienia w tym regionie wynosi 148 osób na km², natomiast w samym obszarze miejskim są to aż 4433 osoby na km². Jest to drugie w hierarchii największe skupisko miejskiej ludności w Ameryce Północnej.
Kolejne duże skupisko miejskie w Ameryce anglojęzycznej występują wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego . Największa i jednocześnie zajmującą trzecią pozycję w całej Ameryce Północnej jest aglomeracja Los Angeles , licząca 15,5 ml mieszkańców , przy gęstości zaludnienia wynoszącej 3503 osób na km² w obszarze miejskim.
Odmiennie kształtuje się rozmieszczenie ludności w „łacińskiej” części Ameryki Północnej, to jest w Meksyku ,krajach międzymorza i na wyspach Morza Karaibskiego. Począwszy od południowej części Wyżyny
Meksykańskiej ludność jest rozmieszczona w miarę równomiernie, pomijając jedynie wysokie góry i wnętrze tropikalnych lasów. Poza tym znaczna liczba ludności skupia się w dużych miastach , które są ośrodkami przemysłowymi. Swoistym fenomenem jest miasto Meksyk ,największe obecnie miasto Ameryki Północnej i drugie pod względem liczby ludności miasto świata. Samo miasto liczyło w 1990r. 13,6 ml mieszkańców , natomiast na jego obszarze metropolitarnym w 1995r. żyło 23,9 ml osób.
W małych i w zasadzie rolniczych państwach Ameryki Środkowej gęstość zaludnienia można określić jako średnią i duża , przy liczbach od około 280 osób na km² w Salwadorze. Natomiast wyraźnie większa jest gęstość zaludnienia na wyspach Morza Karaibskiego i wynosi od ok. 100 do 600 osób na km². Rekord należy do Bermudów , gdzie na km² przypada 1162 osób .W krajach tego regionu stolice są z reguły największymi miastami i skupiają ¼ mieszkańców kraju. W skali całej Ameryki Północnej można wydzielić trzy strefy o średniej gęstości zaludnienia . W części północnej kontynentu występuje 13 osób na km² ;w łacińskiej części obejmującej Meksyk i kraje międzymorza przypada 49 osób na km² .Natomiast na wyspach Morza Karaibskie gęstość zaludnienia wynosi 149 osób na km².

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Geografia ekonomiczna

Co to jest system?

FAKTOGRAFIA – konkretne, jednostkowe dane statystyczne, zjawiska gospodarcze przeniesione na liczby.

PRAWIDŁOWOŚĆ ROZWOJU GOSPODARCZEGO – w przestrzeni analiza przyczyn ich terytorialnego rozmieszczenia, u...

Geografia

Matura ustna z Geografii - pytania i odpowiedzi, powtórzenie wiadomości

Geografia jako nauka, podział nauk geograficznych.
Geografia to nauka, która bada powłokę Ziemi, jej przestrzenne zróżnicowanie pod względem przyrodniczym i społeczno-geograficznym oraz związki, jakie zachodzą między środowisk...

Geografia

Ściąga na maturę: geografia podstawowa

Funkcje lasów:produkcyjna(zdródlo drewna i innych produktów leśnych) pozaprodukcyjna (ochronną-np.zapobieganie erozji i powodziom,łagodzeniu klimatu i zdrowotną,np wpływ na czystosć powietrza,walory rekreacyjne. Obszary o największej powie...

Geografia

Materialy dotyczace państw Europy Srodkowej, Polska+Saseidzi, rys historyczny, warunki naturalne, zabytki.

Sąsiedzi Polski


Niemcy

Pełna nazwa państwa Republika Federalna Niemiec (D)Bundesrepublik Deutschland
Stolica Berlin
Powierzchnia 357 tys. km2
Ludność 82,1 mln (1997)
Gęstość zaludnienia 230 osób/km2<...