Epistolografia

Niektórzy teoretycy wyróżniają osobny rodzaj literatury użytkowej, do której zaliczają m.in. list. W romantyzmie zauważalna staje się swoista epistolomania, z którą wiąże się wzrost rangi owego gatunku, jak również jego związek z innymi gatunkami literackimi (liryką czy powieścią). Korespondencja romantyków powstawała pod wpływem sentymentalnej teorii listu-wyznania. Wpłynęły na nią tendencje autokreacyjne, dążenie autora listu do zaprezentowania swojego pożądanego wizerunku. Pojawiają się ówcześnie także listy o charakterze apostolskim, będące wykładem poglądów ich autorów. Szczególny wpływ na poetykę listu romantycznego wywarł L. Sterne – autor Podróży sentymentalnej. Epistolografia epoki przejęła od niego kult szczegółu, który stawał się swego rodzaju medium wrażliwości piszącego.
Tendencje autokreacyjne pojawiają się przede wszystkim w listach Krasińskiego i Słowackiego (stylizacje na wzór postaci bohaterów romantycznych czy wzorów osobowych epoki). Można je obserwować także w listach Norwida, choć występują tu inne wzorce osobowe (krąg ewangelijny czy filozoficzny). W listach Norwida oraz Słowackiego pisanych po przełomie mistycznym ujawniają się tendencje apostolskie, dążenie do przekazu nauk ich twórców (u Norwida także estetyki). Z kolei listy Mickiewicza cechuje przede wszystkim charakter użytkowy – są one związane bezpośrednio z wydarzeniami z jego życia. Wskazane wyżej tendencje autokreacyjne i apostolskie występują w nich marginalnie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Epistolografia

EPISTOLOGRAFIA jest to wg słownika wyrazów obcych sztuka pisania listów lub też dział literatury obejmujący utwory napisane w formie listów.

Pochodzenie terminu „epistolografia” od. gr. epistello (wysyłam) i grapho (piszę) uj...

Język polski

Epistolografia Jana III Sobieskiego

Epistolografia Jana III Sobieskiego

Jan III Sobieski urodził się 17 VIII 1629r. w Olesku pod Lwowem, zmarł 17 VI 1696r. w Wilanowie. Jan Sobieski pochodził ze znanego rodu Sobieskich z Sobieszyna. Jego ojciec Jakub Sobieski pod koniec �...

Język polski

Zanalizuj fragmenty „Listów do matki”J.Słowackiego.We wnioskach interpretacyjnych powiedz,czym charakteryzowała się epistolografia romantyczna.

Juliusz Słowacki żył w latach 1809-1849, czyli w epoce romantyzmu. W 1831 roku udał się na emigrację ze względu na trudną sytuację polityczną Polski. Wraz z upływem czasu, tęsknota rosła w siłę, brakowało mu nie tylko ojczyzny, ale t...

Język polski

które z wymienionych słów ma 1 podstawę słowotwórczą A LISTONOSZ B POCZCIARZ C EPISTOLOGRAFIA D POCZMISTRZ

które z wymienionych słów ma 1 podstawę słowotwórczą A LISTONOSZ B POCZCIARZ C EPISTOLOGRAFIA D POCZMISTRZ...

Język polski

Epistolografia to: List Żelazny to:

Epistolografia to: List Żelazny to:...