Przygotowanie organizmu na wysiłek fizyczny i korzyści zdrowotne płynące ze sportu

SUPLEMENTACJA
Gdy słoneczko mocno przygrzewa, możemy wreszcie poszaleć na rowerze, na odkrytym korcie czy powspinać się na skałkach. Nie zapominajmy jednak, że podczas intensywnej rekreacji jesteśmy narażeni na kontuzje, urazy oraz skutki niedoboru potrzebnych składników. Dlatego też przed rozpoczęciem okresu wzmożonego wysiłku fizycznego należy zadbać o swoje zdrowie i kierować się jego dobrem . Co najmniej 20% Polaków nie zaspakaja dziennego zapotrzebowania organizmu na różne wartości odżywcze. Dzieje się tak dlatego, że nasza dieta nie jest odpowiednio zbilansowana i bogata w wszystkie witaminy i składniki mineralne. zbyt często jemy także wysoko przetworzoną żywność. Jednym z rozwiązań mogą być suplementy diety - stosujmy je wtedy, gdy z różnych powodów nie możemy zachować właściwie dobranej diety.
SPORT A ZDROWIE –CIEKAWOSTKI
Jednak właściwa suplementacja to nie wszystko. Najważniejsze to określić cel uprawiania sportu np. chęć zrzucenia zbędnych kilogramów lub ćwiczenie dla przyjemności, nie wolno jednak zapominać o zdrowiu, które możemy polepszyć lub pogorszyć podczas uprawiania aktywności fizycznej. Dlatego też w wielu szpitalach przeróżne rodzaje sportów są formą terapii. Dr Michelle Holmes z Bostonu twierdzi, że Kobiety cierpiące na raka piersi , które spacerują co najmniej godzinę tygodniowo, mają większe szanse na skuteczną walkę z chorobą od tych pań, które wcale nie ćwiczą fizycznie.
Wiele kobiet po wykrytym raku piersi, zaprzestaje dbać o swoje ciało, co może tylko źle wpłynąć na rozwój choroby. zostały pozytywne skutki uprawiania sportu na zapobieganie różnorodnych chorób. Co więcej, kobiety aktywne fizycznie ze zdiagnozowanym nowotworem piersi, mają mniejsze szanse na dalsze powikłania i nawroty, co za tym idzie także i śmierci. Regularne ćwiczenia uważa się za korzystne dla zdrowia, gdyż wpływają na zmniejszenie produkcji hormonów estrogenu, które prowadzą do rozwoju nowotworu w najpowszechniejszych typach raka piersi. Nawet godzina spaceru w ciągu jednego tygodnia ma pozytywne właściwości na zdrowie fizyczne jak i psychiczne.
NA KONIEC KILKA ZŁOTYCH ZASAD DLA KAŻDEGO:
-Nie należy skracać treningu ogólnorozwojowego, mającego na celu odpowiedni rozwój mięśni, zabezpieczających stabilność stawów
- Nie zwiększać ilości , intensywności ruchów w stawach sposobem energicznych wymachów kończynami
- Nie podnosić i nie dźwigać ciężarów tak w pozycji stojącej jak i siedzącej. Ćwiczenia ze sztangą itp. są dopuszczalne w pozycji leżenia na plecach. Najlepiej wykonywać je pod okiem instruktora.
-Wykonywać stałe i systematyczne wysiłki fizyczne nawet o niewielkim natężeniu, zaś wystrzegać się wysiłków o dużym natężeniu i obciążeniu narządu ruchu, wykonywanych sporadycznie.
- trzeba podejść do sportu jak do dobrej zabawy, okazji do spędzenia czasu z przyjaciółmi lub rodziną
-Korzystać z właściwego dla danego rodzaju sportu obuwia-i odzieży sportowej.
Pozostaje mi życzyć miłej sportowej rekreacji!

Dodaj swoją odpowiedź
Turystyka i rekreacja

Pedagogika czasu wolnego

PEDAGOGIKA – nauka o wychowaniu; nauka o procesach wychowawczych, której istotę stanowi całościowy rozwój człowieka (wpływy pozytywne i negatywne jednostek na siebie oraz środowiska)

Obok pedagogiki jako działu wychowania dzieci,...