Kultura rycerska, mieszczańska, ludowa.

W średniowieczu,wraz z wytworzeniem się stanów,wykształtowały się wyraźne style kultury rycerskiej,mieszczańskiej i ludowej.Cechowały je rozwiązania typowe dla rodzaju pracy i stylu życia określonej grupy,kształtujące też wzorce zachowań i postawy wychowawcze,bowiem pamiętać należy,że młodych ludzi wychowywała nie tyle szkoła,ile środowisko,w którym żyli.
Kulturę rycerską,tworzyła poezja pisana i śpiewana oraz opowieści o wielkich czynach i turniejach rycerskich,a kulturę mieszczańską-tworzyły pieśni śpiewane przy pracy i spotkaniach towarzyskich z okazji uroczystości rodzinnych i zawodowych,takich jak uzyskanie kolejnych stopni rzemieślniczych.
W kulturze chłopskiej odnaleźć można było również uroczystości związane z rytmem roku,szczególnie łatwym do odczytania w rolnictwie,takie jak dożynki,topienie marzanna.W kulturze ludowej występowała też specyfika regionalna.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Kultura Średniowiecza.

Spis treści

Wstęp 2
Rozdział 1
Trwanie antyku 4
Rozdział 2
Kryzys kultury na Zachodzie we wczesnym Średniowieczu 5
Rozdział 3
Renesans karoliński 11
Rozdział 4
Styl romański 14
Rozdział 5
Ż...

Geografia

Kultura polska elementem kultury europejskiej

Wstęp


Zadaniem niniejszej pracy jest przedstawianie i naszkicowanie głównych elementów ewolucji kultury polskiej jako elementu kultury europejskiej do XX wieku.
Słowo "kultura" jest jednak wieloznaczne. Pojęcie kultury - podo...