charakterystyka Stanisława Tarkowskiego

charakterystyka Stanisława Tarkowskiego
Odpowiedź

 Staś Tarkowski to bohater powieści Henryka Sienkiewicza pt. "W pustyni i puszczy". Był synem inżyniera Tarkowskiego, a matka jego była Francuzką, lecz zmarła przy porodzie. Wychowaniem Stasia zajmował się ojciec i opiekunki. Urodził się i wychował w Port-Saidzie do czternastego roku życia. W wieku 14 lat był wysokim, silnym i wysportowanym chłopcem.          Jako uczeń był bardzo pilny, pracowity i ambitny. Staś biegle władał kilkoma językami m.in. Francuski, Arabski, Polski i Angielski. Interesowała go historia i geografia. Doskonale strzelał, pływał łódką i jeździł konno.          Był kochającym ojca synem, który szanował jego pracę i wiedzę.          Staś zawsze chciał dokonać czegoś wielkiego. Jego marzenie spełniło się, gdy wraz z Nel znaleźli się w trudnej sytuacji. Podczas wędrówki przez pustynię i puszczę był skazany tylko na własne siły i pomysłowość. Nie poddawał się w trudnych sytuacjach, podejmował mądre i dojrzałe decyzje, choć sam był dzieckiem. Chłopiec bardzo troszczył się o Nel, był dla niej bardzo szlachetny i ofiarny. Wielokrotnie odmawiał sobie napić się wody, aby ostatnie krople oddać dziewczynce. Był wytrzymały i odporny - głodował, byle Nel miała co jeść. Był opiekuńczy i bardzo przywiązany do swojej przyjaciółki. Niemal cudem zdobył dla niej chininę, która uratowała jej życie, gdy ta była chora na febrę. Staś był gotów poświęcić dla niej życie. Podczas tej wędrówki Staś wykazał się pomysłowością. Uwolnił słonia Kinga ratując go przed śmiercią głodową. Innym razem wpadł na pomysł zrobienia latawców, którymi przesłał wiadomość. To uratowało im życie.          Chłopca cechowała odwaga. Świadczy o tym zabicie przez niego groźnego lwa i porywaczy.          Staś był wierny swoim przekonaniom. Dowiódł tego podczas spotkania z Mahdim. Mądrze i zdecydowanie odmówił przyjęcia obcej wiary, choć wiedział, że może przez to zginąć.          Pamiętał, że jest Polakiem i chrześcijaninem. Po zabiciu Beduinów miał ogromne wyrzuty sumienia. Był wielkim patriotą, dowiódł tego znacząc drogę polskimi napisami. Na kamieniu wyrył słowa : "Jeszcze Polska...", a kryjówkę w baobabie nazwał "Kraków".          Staś był chłopcem towarzyskim. Potrafił nawiązywać kontakty z ludźmi bez względu na rasę i pochodzenie. Przyjaźnił się z Arabami, a w czasie wędrówki opiekował się Kalim i Meą.          Uważam, że Staś przed porwaniem był trochę zarozumiały i lubił się przechwalać. Po porwaniu stał się dojrzały i skromny. Myślę, że ze Stasia mogłoby brać przykład wielu chłopców. Chciał bym mieć takiego przyjaciela jak Staś Tarkowski         Wiem troche długie ale cóż 

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Stanisława Tarkowskiego z powieści Henryka Sienkiewicza pt. W pustyni i w puszczy PROSZE to pilne

Charakterystyka Stanisława Tarkowskiego z powieści Henryka Sienkiewicza pt. W pustyni i w puszczy PROSZE to pilne...

Język polski

Charakterystyka Stanisława Tarkowskiego z ,,W pustyni i w puszczy" Daje naj prosze nie kopiować z innych stron.

Charakterystyka Stanisława Tarkowskiego z ,,W pustyni i w puszczy" Daje naj prosze nie kopiować z innych stron....

Język polski

W pustyni i w puszczy charakterystyka Stanisława Tarkowskiego (przedstawienie postaci,wygląd,cechy charakteru,umiejętności,zainteresowania)

W pustyni i w puszczy charakterystyka Stanisława Tarkowskiego (przedstawienie postaci,wygląd,cechy charakteru,umiejętności,zainteresowania)...

Język polski

Charakterystyka Stanisława Tarkowskiego.

Stanisław Tarkowski był jednym z bohaterów ,, W pustyni i w puszczy??. Miał 14 lat, z pochodzenia był Polakiem i Francuzem, wychowywał się w Port-Saidzie.
Staś był wysoki, szczupły i dobrze zbudowany, miał niebieskie oczy i blond wł...

Język polski

Charakterystyka Stanisława Tarkowskiego "W pustyni i w puszczy".

Stanisław Tarkowski to jeden z głównych bohaterów książki pt. „ W Pustyni i W puszczy’’. Polak miał czternaście lat. Mieszkał razem z ojcem w Port-Saidzie. Jego mama była Francuzką, a ojciec z zawodu inżynierem.
Staś był wy...