Siły zbrojne RP

Siły zbrojne Rzeczpospolitej polskiej

? Wojska lądowe

? Siły powietrzne

? Marynarka Wojenna

? Wojska specjalne

Siły zbrojne są przeznaczone do militarnej obrony państwa, a ich głównym zadaniem jest natychmiastowe zbrojne przeciwstawienie się każdej agresji militarnej.
Działając w narodowym systemie obronności i systemie sojuszniczym, Siły Zbrojne RP są przygotowane do wykonania strategicznych zadań:
? Obronnych w razie wojny (odparcie bezpośredniej agresji na terytorium Polski lub udziału w odparciu agresji na państwo sojusznicze
? Reagowania kryzysowego (także w ramach misji organizacji międzynarodowych );
? Stabilizacji i prewencyjnych w czasie pokoju
Są one także przygotowywane do reagowania na zagrożenia pozamilitarne. Wojska operacyjne są przygotowane do wykonana głównych zadań w czasie działań wojennych, zarówno na terenie kraju, jaki i poza nim. Natomiast siły obrony terytorialnej są przygotowane i przeznaczone do wspierania działań wojsk operacyjnych, a także do samodzielnego wykonania zadań ochronno-obronnych w wyznaczonych rejonach.

Siły zbrojne RP służą zapewnieniu bezpieczeństwa Polski i niosą pomoc sojuszniczą zgodnie z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, ich celem jest także ochrona polskich interesów oraz budowa pozycji Polski w NATO i Unii Europejskiej.
Podstawową misją Sił Zbrojnych RP w czasie pokoju jest utrzymanie sił i zdolności potrzebnych do realizacji zadań w zakresie ochrony i zapewniania bezpieczeństwa Polski oraz udzielanie władzom cywilnym niezbędnej pomocy wojskowej, głównie w wypadku zagrożeń niemilitarnych (klęsk żywiołowych i katastrof).

Wojska LAdowe

? Zmechanizowane

? Pancerne

? Rakietowe i artylerii

? Obrony przeciw lotniczej

? Inżynieryjne

? Łączności i informatyki

? Aeromobilne

? Rozpoznawania i walki radioelektronicznej

? Chemiczne

? Wojska Zmechanizowane
Przeznaczone są głównie do odpierania uderzeń zgrupowań pancerno - zmechanizowanych. Przewidywane są również do wykonywania zwrotów zaczepnych celem odzyskania utraconego terenu oraz prowadzenia działań na rzecz wsparcia pokoju. W związku z powietrzno - lądowym charakterem przyszłego pola walki, wojska pancerne i zmechanizowane przygotowane są również do zwalczania środków napadu powietrznego (w tym zwłaszcza śmigłowców bojowych) i walki z formacjami aeromobilnymi przeciwnika. Na wyposażeniu tych jednostek znajdują się czołgi T-72, PT-91, Leopard 2A-4, bojowe wozy piechoty (BWP-1), kołowe transportery opancerzone KTO "Rosomak" oraz inny sprzęt specjalistyczny.

? Wojska Aeromobilne
Wojska aeromobilne łączą w sobie dotychczasowe wojska powietrzno-desantowe, desantowo-szturmowe, kawalerię powietrzną i lotnictwo wojsk lądowych. Do podstawowych zadań wojsk aeromobilnych należy naziemne wspieranie operacji lądowych i morskich, zmierzających do opanowania z powietrza ważnych obiektów przeciwnika, dezorganizację ruchu odwodów oraz niszczenie sił i środków wsparcia logistycznego. Ten rodzaj wojsk jest przygotowany do prowadzenia działań dywersyjnych, zaczepnych i obronnych a ich trzon stanowią 25 BKPow i 6. Brygada Desantowo-Szturmowa. Kawaleria powietrzna jest przygotowana do prowadzenia walki tak z powietrza jak i na lądzie, do wykonywania rajdów przeciwpancernych oraz niszczenia środków ogniowych przeciwnika.

? Wojska Rakietowe i Artylerii
Są jednym z podstawowych rodzajów wojsk. Wykonują one zasadnicze zadania wsparcia ogniowego wojsk w każdych warunkach, w działaniach głębokich i bezpośrednich. Przeznaczone są do rażenia ogniowego przeciwnika i zapewnienia wsparcia walczącym wojskom. Artylerię Wojsk Lądowych stanowią: dwie brygady artylerii, pułk przeciwpancerny, cztery dywizyjne pułki artylerii, dywizjony artylerii brygad ogólno wojskowych, baterie przeciwpancerne oraz kompanie wsparcia. Na ich wyposażeniu znajdują się działa samobieżne kalibru 122 i 152 mm, wyrzutnie rakietowe BM-21 i RM-70, moździerze 120 mm i 98 mm zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych typu SPIKE, FAGOT, KONKURS i MALUTKA.

? Wojska Łączności i Informatyki
Przeznaczone są do zapewnienia dowodzenia wojskami lądowymi w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Wykorzystują do tego potencjał telekomunikacyjny kraju, istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną oraz jednostki i pododdziały wsparcia dowodzenia Wojsk Lądowych. Nowym zadaniem tych wojsk jest także informatyczne wspomaganie procesów decyzyjnych, m.in. przez cyfrowe przygotowanie danych, w tym analizę potencjału bojowego przeciwnika i symulowanie przebiegu działań bojowych. Proces dowodzenia zabezpieczają pułki dowodzenia, bataliony dowodzenia oraz pododdziały dowodzenia i łączności jednostek rodzajów wojsk. Wojska łączności i informatyki stanowią priorytet w osiągnięciu zdolności do pełnego współdziałania z odpowiednimi służbami i środkami w armiach NATO.

? Wojska Obrony Przeciwlotniczej
Przeznaczone są do bezpośredniej osłony wojsk i obiektów przed uderzeniem środków napadu powietrznego. Trzon wojsk OPL Wojsk Lądowych stanowi sześć pułków przeciwlotniczych oraz dywizjony przeciwlotnicze w brygadach zmechanizowanych i pancernych. Wojska wyposażone są w nowoczesne stacje radiolokacyjne typu NUR, zestawy automatyzacji dowodzenia oparte na urządzeniach ŁOWCZA-REGA, zestawy rakietowe KUB i OSA, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe "GROM", STRZAŁA-2, zestawy artyleryjsko - rakietowe ZUR-23-2KG, zestawy artyleryjskie ZU-23-4 SZYŁKA.

? Wojska Chemiczne
Wojska chemiczne, wyposażone w specjalistyczny sprzęt, realizują najbardziej złożone przedsięwzięcia obrony przed bronią masowego rażenia. Do najważniejszych zadań, które realizują należy zaliczyć: wykrywanie skażeń biologicznych, prowadzenie rozpoznania i dokonywanie pomiarów skażeń promieniotwórczych i chemicznych, użycie zespołów do pobierania próbek skażeń promieniotwórczych, biologicznych i chemicznych, zapewnienie zbiorowej ochrony przed skażeniami oraz prowadzenie całkowitej likwidacji skażeń. Pododdziały wojsk chemicznych mogą razić przeciwnika miotaczami ognia oraz maskować dymem wojska własne i obiekty. Biorą też udział w likwidacji skutków klęsk żywiołowych. W ramach wojsk chemicznych funkcjonuje system wykrywania skażeń, którego wybrane elementy w okresie pokoju monitorują sytuację skażeń na terenie całego kraju. Istniejący system ratownictwa chemicznego oparty jest o dwa Chemiczne i Radiacyjne Zespoły Awaryjne. Podstawowymi formacjami wojsk chemicznych na szczeblu operacyjnym są pułki i bataliony chemiczne, na szczeblu związków taktycznych kompanie chemiczne, a na szczeblu oddziałów plutony chemiczne.

? Wojska Inżynieryjne
Zadania realizują w ramach dwóch zasadniczych funkcji: bojowej (wsparcia inżynieryjnego) i humanitarnej. Pierwsza obejmuje m.in. rozpoznanie inżynieryjne przeciwnika i terenu, budowę i pokonywanie zapór inżynieryjnych, wykonywanie przejść w naturalnych przeszkodach terenowych, przygotowanie i utrzymanie dróg, urządzanie i utrzymanie przepraw, rozminowanie terenu i obiektów oraz maskowanie wojsk. Działalność humanitarna ma charakter pokojowy i dotyczy niesienia pomocy gospodarce i społeczeństwu zarówno w kraju jak i za granicą, w tym: oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, udział w likwidacji skutków klęsk ekologicznych i żywiołowych, udział w misjach pokojowych w składzie sił ONZ i NATO. Podstawowymi formacjami wojsk inżynieryjnych na szczeblu operacyjno-taktycznym są brygady i pułki. Wojska Lądowe posiadają dwie brygady saperów, pułk inżynieryjny, dwa pułki drogowo-mostowe oraz pułk komunikacyjny.

? Wojska Rozpoznania i Walki Elektronicznej
Zajmują się rozpoznaniem wojskowym, walką elektroniczną, działaniami psychologicznymi i specjalnymi oraz zabezpieczeniem geograficznym. Głównym celem rozpoznania wojskowego jest zdobywanie danych o przeciwniku, niezbędnych do przygotowania i skutecznego prowadzenia działań bojowych, m.in. o ruchu wojsk przeciwnika oraz posiadanych przez niego siłach i środkach. Zadania te są realizowane z pomocą wyspecjalizowanych wojsk oraz technicznych i elektronicznych środków rozpoznania. Natomiast podstawowym zadaniem walki radioelektronicznej jest rozpoznanie i dezorganizacja działań organów dowodzenia przeciwnika oraz ochrona własnych wojsk przed analogicznymi działaniami. Podstawowymi ogniwami wojsk rozpoznania i walki radioelektronicznej Wojsk Lądowych są: na szczeblu operacyjnym - pułki rozpoznania, bataliony WRE, na szczeblu związków taktycznych - bataliony rozpoznawcze oraz na szczeblu oddziałów- kompanie rozpoznawcze. Podstawowymi wozami bojowymi w wojskach rozpoznania są transportery opancerzone BRDM-2, samochody osobowo-terenowe i pojazdy czterokołowe TRX.

Rolę Wojsk Lądowych (WL) w narodowym systemie obronności określa Strategia bezpieczeństwa RP oraz Strategia obronności RP. Zapisy zawarte w nich stanowią, że siły lądowe są przeznaczone do odparcia lądowo-powietrznych uderzeń agresora przez aktywne działanie obronne. Ich skład bojowy, organizacja oraz poziom wyszkolenia bojowego powinny zapewniać zdolność do działania w dowolnym rejonie kraju, na każdym kierunku i wobec każdej formy zagrożenia militarnego. Zgodnie z narodową doktryną obronną Wojska Lądowe uczestniczą również w realizacji zadań wynikających z międzynarodowych zobowiązań Polski, wiążących się z zapewnieniem bezpieczeństwa, pełnieniem misji pokojowych i humanitarnych. Wojska te mogą także brać udział w akcjach związanych z likwidacją skutków klęsk żywiołowych.
Wojska Lądowe są zorganizowane w dwa okręgi wojskowe pomorski i śląski oraz korpus zmechanizowany. W ich strukturze znajdują się związki taktyczne, oddziały i pododdziały. Podstawową jednostką organizacyjną jest związek taktyczny ? dywizja ogólno wojskowa (dywizja zmechanizowana, kawalerii pancernej, obrony wybrzeża ) oraz jednostki różnych rodzajów wojsk.
Wojska Lądowe dysponują własnym szkolnictwem wojskowym, przygotowującym na swoje potrzeby kadry oficerskie, chorążych i podoficerów.
Organem powołanym d dowodzenia siłami lądowymi jest Dowództwo Wojsk Lądowych. Jest ono również odpowiedzialne za przygotowanie wojsk do wykonania zadań strategiczno- operacyjnych, gotowość bojową i mobilizacyjną, poziom wyszkolenia, a także planowanie i zapewnienie środków materiałowych. Strukturę Dowództwa Wojsk Lądowych dostosowano do standardów NATO w 1999r.

Indywidualne wyposażenie bojowe.

W kwietniu 2008r. w Dowództwie Wojsk Lądowych zaprezentowano najnowsze indywidualne wyposażenie żołnierza
? Kapelusz do taktyki zielonej z tkaniny ?ripstop?;
? Okulary przeciwsłoneczne ze specjalną warstwą antyrefleksyjną;
? Mundur letni w kamuflażu zielonym z materiału ?snajper?, ze skośnymi kieszeniami, zamiast kołnierza tzw. Stójka;
? Ustnik specjalnego pojemnika na wodę (noszonego na plecach);
? Kamizelka kuloodporna, szturmowo-taktyczna;
? Przenośny radiotelefon firmy Radmor;
? Nóż bojowy;
? Kabura na przyrząd nawigacji satelitarnej GPS;
? Pojemniki na magazynki do karabinku Mini Beryl;
? Rękawice strzeleckie ze specjalnymi wzmocnieniami na stronie wewnętrznej;
? 5,56 mm subkarabinek szturmowy wz.96/05 Mini Beryl z metalową kolbą składaną. Wyposażony w celownik holograficzny EOTech HWS oraz przeźroczysty magazynek .Magazynki o pojemności 20 lub 30 nabojów. Zasięg skuteczny 400 m. Masa broni załadowanej 3,55 kg. W arsenale Wojska polskiego od 2004r.;
? Torba na zużyte magazynki karabinowe;
? Przytroczona do uda kabura operacyjna z 9 mm pistoletem wz. Wist. Broń wykonano ze zbrojonego włóknem szklanym poliamidu. Część pistoletów zaopatrzono w integralny wskaźnik laserowy. Pojemność magazynków 16 nabojów. Zasięg skuteczny 50m. Masa broni załadowanej 0,94 kg. W arsenale Wojska Polskiego od 1999r.;
? Z tyłu, do pasa nośnego, przymocowany chlebak oraz manierka wykonana z kwasoodpornego poliamidu;
? Nakolennik z utwardzonego poliamidu (specjalne zaczepy umożliwiają szybkie odpięcie);
? Buty z membraną zabezpieczającą stopę przed przemoknięciem .

Dywizje
? 1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana (Legionowo)
o 3 Brygada Zmechanizowana Legionów (Lublin)
o 1 Warszawska Brygada Pancerna (Warszawa - Wesoła)
o 21 Brygada Strzelców Podhalańskich (Rzeszów)
o 1 Ciechanowski Pułk Artylerii (Ciechanów)
o 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy (Gołdap)
o 1 Legionowski Batalion Dowodzenia (Legionowo)
o 1 Siedlecki Batalion Rozpoznawczy (Siedlce)
o 15 Mazurski Batalion Saperów (Orzysz)
o 1 Łomżyński Batalion Remontowy (Łomża)
o 1 Batalion Medyczny (Legionowo)
o 1 Batalion Zaopatrzenia (Legionowo)
o 1 Kompania Chemiczna (Siedlce)
? 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (Żagań)
o 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (Międzyrzecz)
o 10 Brygada Kawalerii Pancernej (Świętoszów)
o 15 Wielkopolska Brygada Kawalerii Pancernej (Wędrzyn)(zlikwidowana w 2007)
o 34 Brygada Kawalerii Pancernej (Żagań)
o 5 Lubuski Pułk Artylerii (Sulechów)
o 69 Leszczyński Pułk Przeciwlotniczy (Leszno)
o 11 Batalion Dowodzenia (Żagań)
o 10 Batalion Rozpoznawczy "Strzelców Konnych" (Żagań)
o 5 Kresowy Batalion Saperów (Krosno Odrzańskie)
o 11 Batalion Remontowy (Żagań)
o 11 Batalion Medyczny (Żagań)
o 4 Krośnieński Batalion Zaopatrzenia (Krosno Odrzańskie)[1]
o 11 Kompania Chemiczna (Żagań)
? 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana (Szczecin)
o 2 Brygada Zmechanizowana Legionów (Złocieniec-Budowo)
o 7 Pomorska Brygada Zmechanizowana Obrony Wybrzeża (Słupsk)
o 12 Brygada Zmechanizowana (Szczecin)
o 36 Brygada Zmechanizowana (Trzebiatów)
o 6 Brygada Kawalerii Pancernej (Stargard Szczeciński) (zlikwidowana w 2007)
o 2 Pułk Artylerii Legionów im. Króla Władysława IV (Choszczno)
o 3 Pułk Przeciwlotniczy (Szczecin)
o 12 Batalion Dowodzenia (Szczecin)
o 12 Batalion Rozpoznawczy "Ułanów Podolskich" (Szczecin)
o 12 Stargardzki Batalion Saperów (Stargard Szczeciński)
o 8 Batalion Remontowy (Kołobrzeg)
o 12 Batalion Medyczny (Stargard Szczeciński)
o 12 Batalion Zaopatrzenia (Kobylanka)
o 12 Kompania Chemiczna (Stargard Szczeciński)
? 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana (Elbląg)
o 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana (Giżycko)
o 16 Pomorsko-Warmińska Brygada Zmechanizowana (Morąg)
o 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana (Bartoszyce)
o 9 Brygada Kawalerii Pancernej (Braniewo)
o 16 Pomorski Pułk Artylerii (Braniewo)
o 13 Elbląski Pułk Przeciwlotniczy (Elbląg)
o 16 Batalion Dowodzenia (Elbląg)
o 3 Mazurski Batalion Rozpoznawczy (Giżycko)
o 16 Batalion Saperów (Tczew)
o 16 Żuławski Batalion Remontowy (Elbląg)
o 16 Batalion Medyczny (Elbląg)
o 16 Batalion Zaopatrzenia (Elbląg)
o 16 Kompania Chemiczna (Elbląg)
Samodzielne brygady
? 6 Brygada Desantowo-Szturmowa (Kraków)
o 6 Batalion Desantowo-Szturmowy (Gliwice)
o 16 Batalion Powietrznodesantowy (Kraków)
o 18 Bielski Batalion Desantowo-Szturmowy (Bielsko-Biała)
o 6 Batalion Dowodzenia (Kraków)
o 6 Kompania Remontowa (Kraków)
o 6 Kompania Zaopatrzenia (Kraków)
o 6 Kompania Medyczna (Kraków)
? 25 Brygada Kawalerii Powietrznej (Tomaszów Mazowiecki)
o 1 Dywizjon Szwoleżerów (Leźnica Wielka)
o 7 Dywizjon Ułanów Lubelskich (Tomaszów Mazowiecki)
o 11 Dywizjon Ułanów Legionowych (Leźnica Wielka)
o 37 Dywizjon Lotniczy (Leźnica Wlk)
o 66 Dywizjon Lotniczy (Nowy Glinnik)
o 25 Dywizjon Dowodzenia (Tomaszów Mazowiecki)
o 25 Kompania Remontowa (Tomaszów Mazowiecki)
o 25 Kompania Zaopatrzenia (Nowy Glinnik)
o 25 Kompania Medyczna (Tomaszów Mazowiecki)
? 1 Mazurska Brygada Artylerii (Węgorzewo)
? 23 Śląska Brygada Artylerii (Bolesławiec)
? 1 Brzeska Brygada Saperów (Brzeg)
? 2 Mazowiecka Brygada Saperów (Kazuń)
? 1 Pomorska Brygada Logistyczna (Bydgoszcz) - jednostka Pomorskiego OW
? 10 Opolska Brygada Logistyczna (Opole) - jednostka Śląskiego OW
Brygady Obrony Terytorialnej
? 1 Gdańska Brygada OT (Lębork) - jednostka Pomorskiego OW
? 2 Mińsko-Mazowiecka Brygada OT (Mińsk Mazowiecki) - od stycznia 2006 nie istnieje
? 3 Zamojska Brygada OT (Zamość) - jednostka Śląskiego OW- od 01.01.2008 r. zmieniona na 3 batalion Obrony Terytorialnej- od 01.07.2008 r. przemianowana na 3 batalion zmechanizowany
? 14 Brygada OT (Przemyśl) - jednostka Śląskiego OW
? 18 Brygada OT (Białystok) - jednostka Pomorskiego OW
? 22 Brygada Piechoty Górskiej Obrony Terytorialnej (Kłodzko) - jednostka Śląskiego OW
Samodzielne pułki
? 14 Suwalski Pułk Artylerii Przeciwpancernej (Suwałki)
? 4 Pułk Przeciwlotniczy (Czerwieńsk)
? 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy (Koszalin)
? 1 Dębliński Pułk Drogowo-Mostowy (Dęblin) - jednostka Śląskiego OW
? 2 Inowrocławski Pułk Komunikacyjny (Inowrocław)
? 3 Włocławski Pułk Drogowo-Mostowy (Włocławek) - jednostka Pomorskiego OW
? 5 Pułk Inżynieryjny (Szczecin)
? 5 Pułk Dowodzenia (Kraków) - jednostka 2 Korpusu Zmech.
? 9 Pułk Dowodzenia (Białobrzegi)
? 49 Pułk Śmigłowców Bojowych (Pruszcz Gdański)
? 56 Kujawski Pułk Śmigłowców Bojowych (Inowrocław)
? 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy (Hrubieszów)
? 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy (Lidzbark Warmiński)
? 4 Pułk Chemiczny (Brodnica)
Samodzielne bataliony i kompanie
? 100 Batalion Łączności (Szczecin) ? jednostka Międzynarodowego Korpusu Północ-Wschód
? 8 Batalion Walki Radioelektronicznej (Grudziądz)
? 11 Batalion Walki Radioelektronicznej (Legnica)
? 5 Batalion Chemiczny (Tarnowskie Góry)
? 1 Batalion Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych (Warszawa)
? 1 Kujawsko-Pomorski Batalion Zabezpieczenia Okręgu Wojskowego (Bydgoszcz)
? 2 Batalion Dowodzenia Okręgu Wojskowego (Wrocław)
? 28 Batalion Dowozu Amunicji
? 3 bataliony remontowe (52, 55, 112)
? 8 batalionów zaopatrzenia (75, 82, 86, 91, 95, 97, 107, 122)
? 6 batalionów ratownictwa inżynieryjnego (1, 2, 3, 4, 5, 6)
? ponadto m. in. 2 kompanie kontroli ruchu, 2 kompanie transportu ciężkiego itp.
Ośrodki szkolenia
? Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu
? Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
? Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema w Toruniu
? Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu
? Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych w Łodzi
? Ośrodek Szkolenia Służby Ratowniczo-Wysokościowej (Bydgoszcz)
? Centrum Szkolenia na potrzeby Sił Pokojowych (Kielce)
? 1 Ośrodek Szkolenia Kierowców (Grudziądz)
? 2 Ośrodek Szkolenia Kierowców (Ostróda)
? Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Zegrzu
? Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu
? Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu
? Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (Małomice)
? Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (Biała Piska - Bemowo Piskie)
? Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (Nowa Dęba)
? Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (Wędrzyn)
Inne formacje i obiekty
? trzy ośrodki przechowywania sprzętu
? osiem rejonowych baz materiałowych
? cztery okręgowe warsztaty techniczne
? siedem rejonowych warsztatów technicznych
? siedem szpitali wojskowych
? dziesięć wojskowych komend transportu
? szesnaście wojewódzkich sztabów wojskowych
? sto dwadzieścia osiem wojskowych komend uzupełnień
? Wojskowy Ośrodek Wykonywania Kary Ograniczenia Wolności (Ciechanów)
? inne

Uzbrojenie (stan 1 stycznia 2008 r.)
? wojsk zmechanizowanych i pancernych:
o czołgi:
? Leopard 2A4 (128 szt.)
? PT-91 "Twardy" (232 szt.)
? T-72 M (597 szt.)
o wozy bojowe i transportery opancerzone:
? BWP-1 (1306)
? BWR-1K (38)
? BWR-1S (30)
? M113 i M577 (60)
? KTO "Rosomak" (177, zamówiono 690)
? BRDM-2 (340)
? wojsk rakietowych i artylerii:
o artyleria polowa (haubice i zestawy rakietowe) :
? armatohaubica Krab (2 prototypy)
? armatohaubica wz. 1977 Dana (111 szt.)
? 2S1 "Goździk" (534 szt.)
? wyrzutnie rakietowe BM-21/RM-70 (255 szt.)
o przeciwpancerne zestawy rakietowe (samobieżny - 9K113 "Konkurs"; przenośne - "Spike" (96 szt.), 9K115 "Metys", 9K111 "Fagot")
? wojsk obrony przeciwlotniczej:
o przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe ZUR-23-2S lub artyleryjskie kal. 23 mm
o przeciwlotnicze zestawy rakietowe bliskiego zasięgu (typu S-2, S-10, "Grom")
o przeciwlotnicze zestawy rakietowe małego zasięgu (typu KUB, OSA-AK)
? wojsk inżynieryjnych
? wojsk chemicznych
? wojsk rozpoznania i walki radioelektronicznej
o wozy bojowe BWR oraz BRDM-2
? wojsk łączności i informatyki
? wojsk aeromobilnych (wojska desantowo-szturmowe, wojska powietrznodesantowe i kawaleria powietrzna)
o śmigłowce szturmowe (Mi-24) - 29 szt.
o śmigłowce wielozadaniowe (PZL W-3WA Sokół - 35 szt. oraz PZL W-3RR Procjon - 3 szt.)
o wsparcia (Mi-2) - 35 szt.
o nieuzbrojone wersje śmigłowców transportowych Mi-8 - 26 szt. i Mi-17 - 6 szt.
Ponadto w wojskach lądowych istnieje system logistyczny zabezpieczający proces szkolenia pokojowego, funkcjonowania jednostek wojskowych oraz ich przygotowania do prowadzenia działań bojowych. W Wojskach Lądowych można wyróżnić także wojska obrony terytorialnej i jednostki piechoty górskiej.

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja dla bezpieczeństwa

Siły zbrojne Rzeczypospolitej Polski

Siły Zbrojne RP są podstawowym elementem systemu obronności państwa. Służą ochronie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i niepodzielności jej terytorium oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i nienaruszalności jej granic. W ramach tej fun...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej

Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej -służą przede wszystkim obronie państwa polskiego przed zagrożeniem zewnętrznym, przed pozbawieniem suwerenności części lub całości terytorium RP.

Wojsko Polskie 12 marca 1999 roku stało si...

Wiedza o społeczeństwie

Siły zbrojne a postęp gospodarczy i technologiczny

Rewolucja technologiczna XX wieku dokonała istotnych zmian w siłach zbrojnych. Nierzadko jednak to dzięki zdobyczą technologicznym sił zbrojnych owa rewolucja miała miejsce. Najlepszym tego przykładem jest historia maszyny, którą dziś wyko...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Siły zbrojne RP

Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej służą przede wszystkim obronie państwa polskiego przed zagrożeniem zewnętrznym, przed pozbawieniem suwerenności części lub całości terytorium RP.
Wojsko Polskie 12 marca 1999 roku stało się wed...

Historia

Polskie siły zbrojne na zachodzie 1939-1945

Polskie Siły Zbrojne na zachodzie
1939-1945

Polskie Siły Zbrojne na zachodzie były częścią sił Rzeczpospolitej Polskiej, które organizowano od jesieni 1939 roku. W ich skład wchodziło lotnictwo, marynarka wojenna oraz wojska ...