"Kamienie na szaniec" Akcja pod Arsenałem - opis sytuacji.

Akcja pod Arsenałem miała na celu uratowanie Rudego z rąk Gestapo.
Akcje zaplanowało na skrzyżowaniu ulicy Bielańskiej i Długiej, gdyż tam miała przejeżdżać więźniarka z Rudym i innymi więźniami. W akcji brało trzy oddziały które miały powierzone role. Dowódca wymachuje kapeluszem, to znak, że więźniarka nadjeżdża. Nagle Zośka zobaczył policjanta. STRZAŁ!! Policjant ginie na miejscu. W tym czasie szoferka wjeżdża na ulice. Odziały mające butle z bęzyną atakują natychmiast. Z furgonetki wyskakują dwaj mundurowi którzy giną od strzałów z karabinów. Towarzysz Słoń sprawdza furgonetkę nikogo nie znajduje. Alek przechodzi na tył więźniarki i znajduje tam dwudziestu pięciu pozostałych więźniów i wypuszczają ich, wkącu znajdują to co chcieli swojego towarzysz Rudego. Zośka i Alek zabierają go ze sobą. Po szybkiej akcji na skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Długiej nie ma nikogo, wszędzie cisza i dym opadający. Czuć w powietrzu proch.
Na ziemi leży wiele zabitych ciał podczas akcji gestapowców.

Jestem dyslektykiem i chce docać ze mogoą pojawić sie błędy językowe ortograficzne lub moge zgóbić litery przy pisanu pozdro.(Pamiętać prace mogą być podobne więc nie osądzać, żespisałem lub coś)

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Kamienie na szaniec" Akcja pod Arsenałem - opis sytuacji.

Akcja pod Arsenałem miała na celu uwolnienie Rudego z rąk gestapo.
Akcja została przeprowadzona na skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Długiej.Zaplanowano ją na tych ulicach,gdyż o 17:00 miala tam przejezdzac szoferka z więzniami.W akcji ...

Język polski

"Kamienie na szaniec" - akcja pod Arsenałem opis sytuacji.

Jest 26 marca 1943r. W rejonie skrzyżowania Bielańskiej i Długiej w Warszawie wśród przechodniów znajdują się trzy oddziały PSZ. Zbliża się godzina 17. W centralnym miejscu stoi "Orsza" dowodzący akcją odbicia "Rudego&quo...

Język polski

"Kamienie na Szaniec" Akcja pod Arsenałem - opis sytuacji.

Zbliża się godzina siedemnasta. Trzy oddziały polskich sił zbrojnych skupione są w rejonie skrzyżowania Wielańskiej i Długiej. Są to dwa oddziałki z granatami i pistoletami oraz jeden z butelkami napełnionymi benzyną. Wśród zebranych w...

Język polski

"Kamienie na szaniec" Akcja pod Arsenałem opis sytuacji.

Na skrzyzowaniu ulic Bielanskiej i Dlugiej w Warszawie, pod murami Arsenalu-skladnicy broni wybudowanej w XVII wieku, 26 marca 1943 roku rozpoczyna sie akcja, majaca na celu uwolnienie Jana Bytnara(Rudego) od gestapowcow.

Odbicie przeprowad...

Język polski

"Kamienie na szaniec" Akcja pod Arsenałem - opis sytuacji.

Pewnej marcowej nocy został aresztowany przez gestapo Heniek - komendant grup szturmowych hufca "Praga". W jego notatkach znaleziono nazwisko i adres Rudego. Nad ranem 23 marca gestapowcy wkraczają do jego mieszkania aresztując go wraz ...