Rozprawka Sonnenbruch

Celem moich rozważań jest ustalenie ?Czy Sonnenbruch jest winny zbrodni faszyzmu??. Każda osoba inaczej reaguje na różne sytuacje. Niektórzy walczą, a inni wolą odciąć się od rzeczywistości, by nie mieć nic z tym wspólnego. Profesor jest osobą, która wolała stanąć w cieniu. Jestem zdania, że pan Sonnenbruch jest niewinny.
Pierwszym argumentem potwierdzającym moją tezę jest to, że w rozmowie z Joachimem uzmysławia sobie błędy swojej biernej postawy. Ten fragment pokazuje nam, że żałuje, że nie sprzeciwił się faszyzmowi i był obojętny na otaczające go zło. Chcę zwrócić uwagę na to, że jako naukowiec nie miał wpływu na sposób wykorzystania wyników jego badań. Był zdziwiony i zdezorientowany, gdy dowiedział się, że dorobek jego życia wykorzystywany jest do zabijania ludzi w obozach. Komuś mogłoby się wydawać, że był tchórzem i leniwym człowiekiem i nic go nie obchodziło dobro innych ludzi oprócz niego. Przecież był zwykłym człowiekiem, a nie jakimś herosem i miał prawo się bać szczególnie, że ma rodzinę i musiał udowodnić, że mu na niej zależy. Wizyta Joachima Petersa dodatkowo była dla niego wielkim wstrząsem. W tamtych czasach wszystko się zmieniło, gdyby mu pomógł mógłby skazać siebie i rodzinę na śmierć, za pomoc zbiegłemu z obozu, dlatego miał prawo mu odmówić pomocy. Nie należy zapominać również o tym, że był zbyt wrażliwy, aby patrzeć na wszechobecne zło, dlatego wolał odciąć się od rzeczywistości. Nie chciał brać odpowiedzialności za zło faszyzmu w przeciwieństwie do syna Williego, którego nie wychował on, lecz jego żona. Chciał w sercu zatrzymać, choć małą cząstkę Niemiec przed wojną. Pokazuje to nam, iż nie miał żadnego związku ze zbrodnią faszyzmu. Trudno zaprzeczyć, że jako pojedynczy człowiek nie miał szansy w walce z tak potężnym reżimem. Jego protest nawet, jako wielkiego człowieka nic by nie zdziałał, a nawet powiedziałabym mógłby tylko przynieść śmierć jemu i jego rodzinie. Dlatego wolał stać w cieniu i wszystkiemu się przyglądać.
Sądzę, że przytoczone przykłady wystarczą, żeby przekonać o słuszności mojego stanowiska. Według mnie jest niewinny i każdy profesor na świecie mógłby stanąć przed sądem za to, że nic nie zrobił.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Niemcy" L. Kruczkowski - "Czy profesor Sonnenbruch był uczciwym Niemcem?"- rozprawka

W swym dramacie pt. ?Niemcy? Leon Kruczkowski ukazał wiele sprzeczności w ludzkich postawach, które najbardziej uwydatniają się w jednym z głównych bohaterów ? profesorze Sonnenbruchu. Jest on postacią trudną do oceny, budzącą zarówno p...

Język polski

"Jestem uczciwym Niemcem" - to słowa profesora Sonnenbrucha. Czy zgadzasz się z tą opinią? - rozprawka.

Dramat L. Kruczkowskiego pt. "Niemcy" pokazuje przekrój społeczeństwa niemieckiego podczas wojny, wskazując na różnorodność postaw. Wśród postaci występujących w utworze jest również profesor Sonnenbruch, wybitny naukowiec, k...

Język polski

Czy profesor Sonnenbruch był uczciwym Niemcem - rozprawka z książki L. Kruczkowskiego pt. "Niemcy".

Profesor Sonnenbruch to jedna z głównych postaci w dramacie Leona Kruczkowskiego pt. „Niemcy” Sam o sobie mówi, że jest uczciwym Niemcem. Ale czy to prawda?

Uczony czuje odrazę do faszyzmu. Nie chce mieć z tym nic wspólnego. Odma...

Język polski

Czy profesor Sonnenbruch ma racją uważając się za uczciwego Niemca? - rozprawka na podstawie dramatu Leona Kruczkowskiego "Niemcy"

Dramat Leona Kruczkowskiego pt. ?Niemcy? ukazuje różne postawy i charaktery ludzi żyjących w czasie II Wojny Światowej. Jednym z bohaterów książki jest Walter Sonnenbruch, Niemiec, profesor biologii. Jest w podeszłym wieku. Ma żonę Bertę...

Język polski

Czy zgadzasz się ze słowami Berty mówiącej do profesora Sonnenbruch: ”Ty chyba nie masz w sobie nic do zarzucenia” - rozprawka.

Profesor Sonnenbruch to jedna z głównych postaci w dramacie Leona Kruczkowskiego pt. „Niemcy” Sam o sobie mówi, że jest uczciwym Niemcem. Ale czy można się zgodzić ze słowami Berty (..)”Ty chyba nie masz w sobie nic do zarzucenia”?