Charakterystyka 'Alka' Aleksego Dawidowskiego.

'Alek'-Aleksy Dawidowski jest jednym z głównych bohaterów lektury 'Kamienie na szaniec' Aleksandra Kamińskiego .Gdy go poznajemy ma 19 lat i pisze maturę. Jest jednym z harcerzy zespołu Buków . Mieszkał on wraz z ojcem-działaczem i kierownikiem zakładu przemysłowego , matką ,która zajmowała się domem oraz sistra Ireną . Alek był wysportowany i zgrabny. Miał niebieskie oczy i jasne włosy. Był inteligentny ,mimo że jego oceny nie wskazywały na to.Nie dbał o swój wygląd.Często chodził brudny i niechlujnie ubrany.Miał bardzo dobre kontakty z rodzicami jak i rówieśnikami.
Jedną z głównych cech Alka była odwaga.Uwidacznia się ona w czasie gdy zostaje postrzelony w brzuch . Mimo strasznego bólu rzuca granat w Niemców zabijając ich .Kolejna sytuacja kiedy to wykazuje się odwaga ma miejsce w sam centrum miasta kiedy to postanawia samodzielnie zdjąć z pomnika Mikołaja Kopernika mosiężną płytę niemiecką. Nadany mu wtedy został honorowy pseudonim „ Kopernicki ”.
Kolejną cechą Alka jest niesamowity spokój. Zauważamy ją gdy jako jedyny nie wpadał w panikę. Potrafił zachować trzeźwość umysłu w trudnych sytuacjach, co potwierdza udzielenie pomocy synowi gospodarza, który zranił się siekierą w nogę .Alek ciągle szlifował swoje opanowanie ,najbardziej pomagał mu przy tym zespół Buków.
Ostatnia ale jakże ważna cecha charakteru Aleksego Dawidowskiego jest upór . Najwyraźniej uwidacznia się on gdy po zabraniu jego ojca przez Niemców postanawia całkowicie zrezygnować ze słodyczy .Rezygnacja z przyjemności miała świadczyć o szacunku jakim obdarzał ojca Jego postanowienie zakończyło się wraz gdy dowiaduje się o śmierci ojca ,jednak trwał on w nim ok. 1,5 roku.
Podsumowując główne cechy Alka mogę śmiało stwierdzić . że był ona doskonałym przyjacielem jak i żołnierzem czy też synem.Odwaga , upór czy też spokój sprawiały że Alek przyciągało siebie mnóstwo chłopaków którzy chcieli się z nim kolegować. Myślę że Alek to wzór do naśladowania dla całej młodzieży. W swoim, niestety krótkim życiu, dokonał wielkich rzeczy. Wierzy mocno , że Polska stanie się wolnym krajem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Aleksego Dawidowskiego.

Charakterystyka Aleksego Dawidowskiego z uwzględnieniem postawy wobec wojny.

Aleksy Dawidowski („Alek”, „Glizda”), bohater powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec” urodził się 3 listopada 1920 roku w Warszawie. Mieszka...

Język polski

NIE UMIESZ? NIE RÓB!!!   Charakterystyka Aleksego Dawidowskiego "ALKA" bohatera ksiażki "Kamienie na szaniec".   Minimum 500 słów. NIE Z INTERNETU!!!!!!!! Odpowiedzi krótkie, nie na temat zgłaszam. 

NIE UMIESZ? NIE RÓB!!!   Charakterystyka Aleksego Dawidowskiego "ALKA" bohatera ksiażki "Kamienie na szaniec".   Minimum 500 słów. NIE Z INTERNETU!!!!!!!! Odpowiedzi krótkie, nie na temat zgłaszam. ...

Język polski

Charakterystyka "Alka" Aleksego Dawidowskiego.

Alek, tak brzmiał pseudonim Macieja Aleksego Dawidowskiego. Urodził się on trzeciego listopada 1920 roku. Jego ojcem był kierownik fabryki.

Bohater nosił również przezwisko „Glizda” ze względu na swój wzrost i szczupłą sylwe...

Język polski

Kamienie na szaniec - charakterystyka Alka

Charakterystyka Aleksego Dawidowskiego z uwzględnieniem postawy wobec wojny.

Aleksy Dawidowski („Alek”, „Glizda”), bohater powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec” urodził się 3 listopada 1920 roku w Warszawie. Mieszka...

Język polski

"Kamienie na szaniec" - charakterystyka Alka.

Za swojego przyjaciela wybrałabym Alka, czyli Aleksego Dawidowskiego, który jest jednym z bohaterów książki „Kamienie na Szaniec” A.Kamińskiego.

Na wstępie chciałabym zaprezentować sylwetkę bohatera .Urodził się on tuż po ...