formy krasowe zewnętrzne i wewnętrzne

formy krasowe zewnętrzne i wewnętrzne
Odpowiedź

Formy powierzchniowe: -ospa, żłobki i żebra – powstają na skutek działania płynącej wody opadowej -lej krasowy – płytkie, okrągłe lub eliptyczne zagłębienie, o średnicy do kilkuset m -uwał – zagłębienie bezodpływowe powstałe z połączenia kilku lejów krasowych -polje (polja) – rozległa kotlina, o powierzchni do kilkuset km², powstała przez połączenie wielu uwałów i lejów krasowych -mogoty i humy – ostańce sterczące na poljach -ponor – miejsce, gdzie wody strumieni, potoków czy rzek wpływają pod powierzchnię terenu -wywierzysko – źródło krasowe, miejsce w którym wody podziemne wypływają na powierzchnię -doliny krasowe -kras wieżowy. Formy podziemne: -jaskinia krasowa -Kanał krasowy -studnia krasowa – korytarz jaskiniowy o rozwinięciu pionowym, gdy poznawany był od dołu nazywany jest kominem jaskiniowym -podziemne jeziora. Wewnątrz jaskiń występują formy naciekowe: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie naciekowe, perły jaskiniowe i inne.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Napisz formy krasowe zewnętrzne i wewnętrzne

Napisz formy krasowe zewnętrzne i wewnętrzne...

Geografia

Matura ustna z Geografii - pytania i odpowiedzi, powtórzenie wiadomości

Geografia jako nauka, podział nauk geograficznych.
Geografia to nauka, która bada powłokę Ziemi, jej przestrzenne zróżnicowanie pod względem przyrodniczym i społeczno-geograficznym oraz związki, jakie zachodzą między środowisk...

Geografia

Czynniki kształtujące powierzchnię Ziemi

Rzeźba powierzchni Ziemi zmienia się pod wpływem oddziaływania na nią różnych sił rzeźbotwórczych. Można je podzielić na:

- zewnętrzne (egzogeniczne) dążące do zrównana powierzchni

- wewnętrzne (endogeniczne) poch...

Geografia

Budowa wnętrza ziemi

BUDOWA WNĘTRZA ZIEMI

Do badania wnętrza Ziemi stosuje się geofizyczne metody badań. Do takich należy metoda sejsmiczna. Geofizycy badają rozchodzenie się fal sejsmicznych wywołanych trzęsieniami ziemi lub sztucznymi podziemnymi wy...

Geografia

Wyżyny, kotliny, góry

WYŻYNY (powyżej 200 m n.p.m. o dużych wysokościach względnych) na południu od nizin, na północ od kotliny podkarpackich; od doliny górnej Odry po dolinę Bugu na wschodzie:
-wyżyna śląska: (węgiel kamienny, bazalt), nadalej na zacho...