Przemówienie na temat terroryzmu.

Tematem mojego przemówienia, będzie wytłumaczenie pojęcia terroryzm, oraz czym się ono przejawia. Zaczynając moje rozważania na temat terroryzmu, wytłumaczę, czym on jest.

Terroryzm jest metodą działania politycznego. Nie ma ścisłej definicji tego zjawiska. Popularne powiedzenie mówi: ”terroryzm jest jak pornografia, nikt nie potrafi jej zdefiniować, ale wszyscy mogą rozpoznać”.

Słowo terroryzm pochodzi o słowa „terror”, z języka łacińskiego, co oznaczało „strach”.

Jak już wiadomo terroryzm nie powstał sam od siebie. Ktoś musiał go zapoczątkować. W tym momencie nasuwa się nam na myśl pytanie, ”ale po co ktoś to wymyślił?” Odpowiedź jest bardzo prosta. Oczywiście, że były inne sposoby. Można było spróbować próśb, błagań, lecz to rzadko a dokładniej nigdy nie przynosiło oczekiwanych efektów.

Wielu ludzi nie widzi różnicy pomiędzy terroryzmem a innymi formami zbrodni. Różnica jest natomiast ogromna. Terroryzm powoduje reperkusje psychologiczne nie tylko u bezpośredniej ofiary. Jest stosowany przez organizację o strukturach konspiracyjnych dającą się zidentyfikować hierarchią przywódczą..

Wszystkie Działania terrorystyczne mają jasno określony cel i są skrupulatnie zaplanowane. Bezład i chaos, który nastaje po akcie terroru powoduje fałszywe wrażenie, iż czynu dokonał przypadkowy szaleniec nie zdający sobie sprawy z tego, co robi.

Jeżeli padło porównanie do dżumy, to trzeba ten temat rozwinąć. Różnica jest natomiast ogromna. Jak wszystkim wiadomo dżuma była chorobą wyniosłą do rangi epidemii, która wybuchła w europie. Jeżeli terroryzm jest choroba ludzkości to trzeba znaleźć na niego jakieś skuteczne lekarstwo. Jedynym skutecznym lekiem jest walka z nim, jednakże z oficjalnego punktu widzenia walka z między narodowym terroryzmem wymaga międzynarodowej współpracy, której to właśnie brakuje.

Głównym przedmiotem Terroryzmu, są ludzie zajmujący się tym. Cechą charakterystyczną definiujących terrorystów jest, że nie uznają oni granic, terenem ich działania może być każdy kraj często nie związany bezpośrednio z celem postulatów organizacji. Zasada jest jedna, im bardziej spektakularna akcja tym większy rozgłos i efekt.

„ Terroryści potrzebują rozgłosu. Jak pomniejszać ich reklamę, skoro media nie będą ukrywać spektakularnych ataków?” – te słowa padły z ust Jerzego Dziewulskiego, posła SLD a jednocześnie wybitnego znawcy z dziedziny terroryzmu. Terroryści planują swoje akcje tak, aby zaszokować cały świat. Dzięki telewizji to, co stało się w jednej części świata znane jest zaraz na drugiej. Działania terrorystyczne maja charakter globalny. Dziennikarze przekazujący na żywo wydarzenia z takiego aktu powinni mówić, ale nie o wszystkim.

Terroryści czekają na panikę. Nie wolno dać się sterroryzować, nie można pozwolić, by strach rządził naszym życiem. Nawet, jeśli się boimy, nie okazujmy tego. Kiedy terroryści zobaczą, że nie osiągają oczekiwanych efektów, sami się unicestwią.

Terroryści nie widza bólu, jaki zadają niewinnym ofiarom i ich rodzinom. Dla nich śmierć ludzka jest niczym. W imię swego Boga i ideologii niszczą „pogan” i często sami giną na ulicy. My, zwykli ludzie uważamy ich za terrorystów, oni w swoim mniemaniu nazywają siebie „męczennikami”. Wierzą, że im więcej ludzi zabiją, tym większa będzie ich nagroda.

Terroryści chcą być bezosobowi, niezidentyfikowani. Najbardziej, bowiem boimy się tego, co nieznane i niewidoczne. Terroryzm to przede wszystkim działanie mające na celu wzbudzenie strachu przy użyciu przemocy lub groźbie jej użycia, najczęściej w sposób spektakularny.

Ostatnimi czasy szerokim echem po świecie odbił się zamach terrorystyczny na Stany Zjednoczone. 11 Września, oczy całego świata zwrócone były na USA, a dokładnie na Nowy Jork. Wszystkie stacje telewizyjne i radiowe nadawały na żywo relacje z przebiegu tragicznych zdarzeń.

Reasumując moje rozważania, można stwierdzić, że dzięki: biernej postawie przywódców wielu narodów, terroryści czują się bezkarni i nadal nie czują respektu przed nikim i niczym. Jedynie silna i solidna współpraca wszystkich państw naszego globu pozwoli wyeliminować wszystkich terrorystów, co zapewni nam bezpieczny byt na Ziemi.

Terroryzm jest jednym z wielkich wyzwań nadchodzącego wieku. Jest jak dżuma, roznoszona przesz „ludzkie szczury”, mająca na celu nasze całkowite zniszczenie, której będziemy musieli się umieć przeciwstawić. Terroryzm można również zdefiniować jako konsekwentne stosowanie strachu dla osiągnięcia celów politycznych, ideologicznych, bądź religijnych.


* Reperkusja psychologiczna - nieprzewidziany skutek jakiejś czynności

Dodaj swoją odpowiedź
Dziennikarstwo

Przemówienie retoryczne, zagrożenia współczesnego świata.

Dzień dobry!!!

Nazywam się............................ i chciałbym państwu dziś przedstawić moje poglądy i spostrzeżenia odnośnie zagrożeń współczesnego świata.
Drodzy państwo!!!
Żyjemy w świecie fermentującym cią...

Politologia

Cele i osiągnięcia III szczytu Rady Europy w Warszawie

16 maja 2005 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się III Szczyt Rady Europy, który wieńczył półroczne przewodnictwo w Komitecie Ministrów Rady Europy.
Rada Europy jest najstarszą organizacją polityczną w Europie. Powstała ona...