Fizyka - ściąga

Zjawisko powstawania prądu indukcyjnego (in. Zjaw.indukcji elektromagnet.) ma miejsce w zwojnicy, w której pole magnet. Ulega zmianie. Jeżeli pole magnet. Wewnątrz zwojnicy nie ulega zmianie (jest stale) to wówczas prąd indukcyjny w niej nie powstaje.

Pole magnet. Wew. Zwojnicy można zmieniać, np. przesuwając wzg. Nie magnes. Wówczas powstający w zwojnicy prąd indukcyjny podczas zbliżania i oddalania od niej magnesu ma zawsze taki sam kierunek, że pole magnet. Wytworzone przez ten prąd przeszkadza ruchowi magnesu tzn.-odpycha magnes zbliżany do zwojnicy , -przyciąga magnes oddalany od zwojnicy.

PRĄDNICA- urządzenie, w którym kosztem en. Mechan.powstaje en. Elekt.
TRANSFORMATOR-urządzenie do przetwarzania (o żądanym napięciu lub natężeniu) prądu przemiennego. Oba urz. Pracują w oparciu o zj. Indukcji elektromagnet.
Prąd przemienny-prąd który cyklicznie zmienia swoją wartość natężenia(napięcia) i kierunek przepływu.
Równanie transformatora wyprowadzamy zasady zachowania energii (równości mocy prądu w uzwojeniu wtórnym i pierwotnym)



Prąd stały płynący w pierwotnym uzwojeniu transformatora wytwarza stałe pole magnet.w rdzeniu transf. Natomiast w uzwojeniu wtórnym transf. Nie powstanie żaden prąd bo tylko zmienne pole magnet. wytwarza prąd indukcyjny. Nie przetwarza się za pomocą transf. Prądów stałych.

Zmienne pole elekt. Wytwarza zmienne pole magnet. (pierwotne uzwojenie transf)
Zmienne pole magnet. wytwarza zmienne pole elekt. (wtórne uzwojenie transf)
Wzajemnie ze sobą sprężone zmienne pole elekt i magnet nosi nazwę pola elektromagnetycznego rozchodzące się w przestrzeni zmienne pole elektromagnet. To fala elektromgnetyczna.

FALA ELEKTROMAGNET. Jest falą poprzeczną, ponieważ kierunek rozchodzenia się fali jest prostopadły do kierunków zmian pola magnet i elekt.
FALE MECHANICZNE- poprzeczne, bo kierunek drgan cząsteczek ośrodka jest prostopadły do kierunku rozchodzenia się fal.
FALA PODŁUŻNA – np. dzwiekowaw tej fali kierunek rozchodzenia się fali jest zgodny z kierunkiem drgań cząsteczek ośrodka

Fale dzielimy na: -prom. Gamma radioakt.<0,01nm(leczenie nowotworow), -rentgen<0,1nm-10nm (przeswietlanie)-ultrafiolet<10nm-0,4 lm (solarium), -swiatlo widzialne <0,4 lm-0,7lm (zarowa, slonce),-podczerwien<0,7lm-1mm(toster)-mikrofale<1nm-1m (mikrofalowka, radar)-fale UKF <1m-10m (tv, komorka), -fale radiowe<10m-2000m (radioodbiornik)

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Fizyka na maturę pisemną, cały zakres liceum - ściąga

Ściąga na maturę pisemną z fizyki. Wszystko dokładnie opracowane, razem z bardzo czytelnymi wzorami :)...

Budownictwo

Fizyka skał i gruntów - ściąga

Jest to typowa ściąga z wykładów - w załączniku...

Fizyka

Fizyka - fizyka jądrowa

Praca w załączniku (wersja ściąga)....

Fizyka

Fizyka - ściąga z wzorami

Teoria kinetyczno molekularna gazów
Gazy nie posiadają ani własnego kształtu ani objętości i wypełniają całkowicie naczynie, w którym się znajdują. Przypisujemy im jednak sprężystość objętości gdyż zmiana objętości wymaga dz...

Fizyka

Fizyka-ściąga na sprawdzian

Fala mechaniczna jest zbaurzeniem ośrodka materialnego polegającym na przekazywaniu energii od cząsteczki do cząsteczki poprzez ośrodek, oraz na ruchu drgającym ruchu ośrodka.
Prawo Coulomba Siła elektrostatyczna jest wprost proporcjonal...