Opis obrazu Rembrandta "Powrót syna marnotrawnego"
Obraz Rembrandta van Rijn z XVII wieku, pt. ?Powrót syna marnotrawnego? nawiązuje do przypowieści z Ewangelii według świętego Łukasza ? Syn marnotrawny? . To nie jedyny obraz, którego tematem jest scena biblijna . Dla artysty bardzo często inspiracją były właśnie fragmenty Pisma Świętego. Reprodukcja tego dzieła znajduje się w podręczniku gimnazjalnym do języka polskiego dla klasy drugiej.
Tematyką obrazu jest powrót jednego z synów do domu. Potomek prosi, a wręcz bła Ga ojca o przebaczenie.
Na pierwszym planie widoczne są dwie postacie: ojciec i syn. Dzięki doskonałemu posługiwaniu się światłocieniem przez artystę zostały one doskonale wyeksponowane. Ten pierwszy to człowiek w podeszłym wieku o czym świadczą siwe włosy i siwa broda. Jest on bogato przyodziany. Mężczyzna ściska i tuli swojego potomka. Jego blada zmęczona twarz wyraża nie tylko radość z powrotu, ale także zatroskanie. Wykonuje on gesty, które świadczą o miłości i czułości do niego. Syn ma na sobie łachmany, a także sandały, które spadają mu z nóg. Jego zniszczone stopy są na pewno dowodem długiej i ciężkiej drogi. Zaś twarz, choć nie w pełni widoczna, wyraża pokorę i wielką skruchę. Można zauważyć, że żałuje on i przeprasza za popełnione winy.
Na dalszym planie znajdują się sylwetki świadków przedstawionej sytuacji. Jednym z nich jest starszy syn starca. Najwyraźniej nie cieszy się on z powrotu brata. Jego twarz wyraża żal, zdziwienie i niezrozumienie postępowania ojca. Pozostali obserwatorzy, zapewne słudzy, ubrani lepiej od młodszego potomka swojego pana, patrzą zamyślonym wzrokiem na marnotrawnego syna.
Tło dzieła jest ciemne. Dominują na malowidle odcienie brązu i ciemnej czerwieni. Oświetlone są tylko najważniejsze postacie, reszta stoi w cieniu.
Cały obraz ma charakter refleksyjny. W pewnym stopniu oddaję wiarę nie tylko w Boża, ale również ludzką miłość, łaskawość, życzliwość oraz miłosierdzie. Gest, jakie jest objęcie syna przez ojca, to symbol odpuszczenia grzechów, nawiązujący do Bożego miłosierdzia wobec grzeszników.
Obraz ten wywarł na mnie bardzo duże wrażenie, ponieważ został doskonale namalowany i pozwala lepiej zrozumieć przypowieść ?Syn marnotrawny?.