Tlen i siarka (sciaga)

Alotropia siarki- są to niektóre pierwiastki najczęściej niemetale występują w kilku postaciach. Dziura ozonowa- jest to okresowe zjawisko zmniejszania się stężenia ozonu w stratosferze nad biegunem południowym ziemi. Właściwości fizyczne tlenu: -Gaz, -Bez barwny, -Skrapla się a następnie zestala w temperaturach zbliżonych do –200C, -Słabo rozpuszczalny w wodzie. Właściwości chemiczne tlenu: -Bezwonny, -Reaktywny, -Łączy się z większością pierwiastków dając tlenki, -Jako substrat procesów utleniania w tym oddychania. Właściwości fizyczne siarki: -Typowy niemetal, -Ciało stałe, -Żółta o tłustym połysku, -Krucha, -Cięższa od wody, -Praktycznie nie rozpuszczalna w wodzie. Właściwości chemiczne siarki: -Ma słaby ale charakterystyczny zapach, -Reaktywna, -Palna, -Reaguje z wieloma metalami dając siarczki. Wszystkie organizmy żywe w swych komórkach zawierają węgiel i duże ilości wody. Alotropia węgla: -Grafit, -Diament, -Fulleren. Właściwości diamentu: -Bezbarwny, -Nie przewodzi prądu, -Twardy, -Dobry przewodnik ciepła, -Przezroczysty. Właściwości grafitu: -Przewodzi prąd, -Ciemny granatowoczarny, -Miękki, Nieprzezroczysty, -Dobry przewodnik ciepła. Występowanie węgla: Większość węgla występuje w postaci węglanu wapnia CaCO3, czysty węgiel występuje w gazie ziemnym, ropie naftowej i w żywych organizmach. W stanie wolnym w postaci diamentu i węgla kamiennego: -Torf, -Węgiel brunatny i kamienny. Występowanie krzemu w skorupie ziemskiej: Nie występuje w stanie wolnym. Drugi po tlenie w postaci rozpowszechnienia w skorupie ziemskiej. Najważniejszy jego minerał to krzemionka SiO2. Tworzy sole zwane glino-przemianami.


Właściwości metali lekkich: -Należą do nich litowce i berylowce, -Bardzo reaktywny w reakcjach z wodą wydzielają wodór, -Tworzą wodorotlenki zwane zasadami, -Ich reaktywność wzrasta z ilością powłok elektronowych, -Niektóre z nich np.: sód muszą przechowywane być w nafcie, -Sód tworzy dwie sole zwane sodami: Na2CO3 czyli soda kalcynowana NaHCO3 czyli składnik proszku do pieczenia, -Pod wpływem temperatury soda ta rozkłada się na sól zwykłą dwutlenek węgla i wodę. Związki wapnia: -Tlenek wapnia nazywany wapnem palonym Ca(OH)2, -Substancje żrące szkodliwe o silnych właściwościach zasadowych, -Stężony Ca(OH)2 nazywamy wodą wapienną i wykorzystujemy do wykrywania dwutlenku węgla. Właściwości fizyczne metali szlachetnych: -Dobre przewodnictwo elektryczne i cieplne oraz metaliczny połysk. Metale ciężkie tworzą stopy dzięki czemu można je: lutować, zgrzewać, spawać, mają dużą gęstość oraz wysoką temperaturę topnienia i wrzenia. Metale ciężkie: -Mało reaktywne z tlenem w zwykłej temperaturze, -Odporny na działanie zimnej wody, -Ich wodorotlenki nie tworzą zasad, -Kilka wartościowości, -Roztwarzają się w kwas wytwarzając różne produkty w zależności od rodzaju kwasu i jego stężenia. Wodorotlenków metali ciężkich nie można otrzymać metodami takimi jak metali lekkich. Wodorotlenki te można uzyskać przez reakcje jonowe w których wytrącają się w postaci osadu. Najważniejsze związki chemiczne metali ciężkich: -Tlenki (utlenione w wysokiej temperaturze), -Sole i wodorotlenki.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Biologia - sciaga na ustny

1. Zanalizuj budowe i funkcje zwiazkow organicznych wystepujacych w organizmie.
2. Przedstaw graficznie schemat budowy komorki roslinnej i okresl funkcje jej poszczegolnych elementow.
Najmniejszy i niepodzielny uklad zyjacy zdolny do romnaza...

Geografia

Biosfera -- ściąga

Biosfera W skład wchodzą wszystkie organizmy żyjące.Biogeografia- Zajmuje się badaniem biosfery, która dzieli się na neografie rośli i geografię zwierząt. Biocenoza są to wszystkie organizmy żyjące na określonym terenie.Biocenozy wodne...

Chemia

Chemia - ściąga

Atom najmniejsza część pierwiastka zachowująca jego własności. Składa się z jądra o dod. ład. złożonego z neutronu oraz powłok elektr. z elektronami o ład. ujemnym . Jadro atomu stanowi całk.masę atomu i wchodzi w jego skład cząstk...

Biologia

Pierwiastki, związki nieorganiczne i organiczne, witaminy, enzymy - ściąga

PIERWIASTKI:
Pierwiastki biogenne: węgiel, wodór, tlen - wchodzi w skład
wody i innych zw. organicznych, niezbędny do oddychania
tlenowego, azot, siarka, fosfor.
Inne: wapń, magnez, potas, sód, chlor - odpowiada za równo-<...

Geografia

Słońce

Słońce ? gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.
Astronomiczny symbo...