Piastowie

Bolesław III Krzywousty (1085-1138), syn Władysława I Hermana i jego drugiej żony, księżniczki czeskiej Judyty. Dwukrotnie żonaty: z księżniczką ruską Zbysławą, po jej śmierci z Salomeą, córką hrabiego Bergu.
Po śmierci ojca (1102) bracia podzielili państwo między siebie. Każdy z książąt rywalizując o przewagę w kraju, starał się pozyskać poparcie któregoś z sąsiadów. W 1106 Bolesław Krzywousty pozbawił Zbigniewa Wielkopolski i Mazowsza, zmuszając go do opuszczenia kraju. Interwencyjna wyprawa cesarza Henryka V (sojusznika Zbigniewa) zakończyła się (1109) klęską wojsk cesarskich pod Głogowem i na Psim Polu.
W 1122 uzyskał zwierzchnictwo nad Pomorzem Szczecińskim, a w 1123 zdobył Pomorze Gdańskie. Bunt wojewody Skarbimira w 1117 i niepomyślna wojna z Węgrami w 1132 nie pozwoliły mu koronować się na króla. W 1135 został zmuszony złożyć cesarzowi Lotarowi hołd i trybut z Rugii i Pomorza Zachodniego.
W 1138 testamentem podzielił Polskę między trzech pełnoletnich synów, usiłując zapobiec przyszłym wojnom domowym. Najstarszy syn Władysław otrzymał tytuł seniora, dzielnicę senioralną z Krakowem i Śląsk jako dzielnicę dziedziczną, Bolesławowi Kędzierzawemu przypadło Mazowsze, a władzę w Wielkopolsce objął Mieszko. Wdowa Salomea z małoletnimi synami Henrykiem i Kazimierzem otrzymała ziemię sieradzko-łęczycką.
Podział ten zapoczątkował okres rozbicia dzielnicowego.
Władysław II Wygnaniec (1105-1159), najstarszy syn Bolesława III Krzywoustego i Zbysławy, córki księcia kijowskiego Świętopełka II. Książę zwierzchni Polski i książę śląski 1138-1146. Po śmierci ojca w 1138, objął w dziedziczne posiadanie Śląsk, nie podlegającą dziedziczeniu dzielnicę senioralną z Krakowem oraz przejął prerogatywy władzy księcia zwierzchniego, m.in.: zwierzchnictwo nad lennikami, książętami pomorskimi, nad młodszymi braćmi, prawo mianowania urzędników państwowych i kościelnych.
1144, po śmierci Salomei, drugiej żony Bolesława III Krzywoustego i matki przyrodnich braci Władysława II Wygnańca, wybuchła wojna pomiędzy braćmi o ziemię łęczycką, wydzieloną z dzielnicy senioralnej jako dożywocie zmarłej księżnej. Podczas wojny, przeciwko Władysławowi II Wygnańcowi opowiedział się jego dotychczasowy sojusznik Piotr Włostowic, który z rozkazu księcia został pojmany, okaleczony, pozbawiony urzędów i dóbr. Okrucieństwo okazane Włostowicowi umocniło opozycję możnowładców i dostojników kościelnych przeciw księciu, który musiał szukać schronienia w Niemczech (1146).
Władcy niemieccy kilkakrotnie podejmowali interwencje w sprawie powrotu Władysława Wygnańca, które spowodowały umocnienie wpływów cesarstwa w Polsce (1146 najazd zbrojny Konrada III, 1157 wyprawa Fryderyka I Barbarossy zakończona układem w Krzyszkowie). W 1147 Władysław II Wygnaniec uczestniczył w krucjacie do Ziemi Świętej. Synowie księcia, Bolesław Wysoki i Mieszko Plątonogi, 1163 odzyskali Śląsk, zapoczątkowali śląską linię Piastów.
Bolesław IV Kędzierzawy (1120-1173), syn Bolesława III Krzywoustego i Salomei z Bergu. Ożeniony z księżniczką ruską Wierzchosławą. Książę mazowiecki i kujawski od 1138. Po wygnaniu z kraju brata, Władysława II, objął władzę nad dzielnicą senioralną z Krakowem, nad Śląskiem i dzielnicą sandomierską jako opiekun nieletniego księcia Henryka.
W 1146 powstrzymał na linii Odry najazd cesarza Konrada III, który chciał przywrócić na tron Władysława II. W 115, pokonany przez cesarza Fryderyka Rudobrodego, złożył mu hołd w Krzyszkowie, zobowiązał się zwrócić Władysławowi II (Wygnańcowi) zagarniętą dzielnicę i uznał zwierzchnictwo niemieckie nad Polską. W 1163 pod groźbą nowego najazdu niemieckiego oddał Śląsk synom Władysława II. W 1166 podjął nieudaną próbę podboju Prus.
Zmarł w 1173 jako nie koronowany władca, w dobie pogłębiającego się rozbicia dzielnicowego.
Mieszko III Stary (ok. 1126-1202), syn Bolesława Krzywoustego. Książę wielkopolski od 1138, krakowski 1173-1177 i 1191. Będąc księciem w dzielnicy senioralnej dążył do wzmocnienia swej władzy, co wywołało bunt możnych i wybór na tron krakowski Kazimierza Sprawiedliwego w 1177. Wygnany z kraju, powrócił ok. 1182 przejmując władzę w Gnieźnie, następnie w całej Wielkopolsce. W 1191 przejściowo powrócił na tron krakowski. Od 1198, w imieniu małoletniego Leszka Białego, faktycznie sprawował rządy w Krakowie. Podejmował próby podporządkowania sobie innych dzielnic.
Kazimierz II Sprawiedliwy (1138-1194), książę wiślicki od 1166, sandomierski i krakowski od 1177, kujawski i mazowiecki od 1186. Pominięty przez Bolesława Krzywoustego w testamencie, nie otrzymał żadnej z dzielnic. Dopiero po śmierci Henryka Sandomierskiego (1166) wykrojono dla Kazimierza Sprawiedliwego część ziemi sandomierskiej z Wiślicą.
Po buncie możnowładców krakowskich przeciwko Mieszkowi III objął dzielnicę krakowską jako princeps, czyli najstarszy spośród książąt. Przejęcie władzy w Krakowie wiązało się ze złamaniem zasady pryncypatu ustalonego przez Bolesława Krzywoustego. Po śmierci Leszka, syna Bolesława Kędzierzawego rozszerzył swą władzę na Mazowsze i Kujawy. Interweniował w sprawy książąt ruskich, przywracając na tron Rusi Halickiej księcia Włodzimierza (1191).
Opierał swą władzę na duchowieństwie i podporządkowaniu się cesarzowi. W 1180 na zjeździe w Łęczycy zrzekł się, przysługującego dotychczas panującym, prawa zagarniania spadku po zmarłych biskupach oraz zobowiązał się do ograniczenia obciążeń nakładanych na dobra kościelne. W ostatnich latach panowania prowadził walkę z możnowładcami i Mieszkiem III o tron krakowski.
Leszek Biały (1186 lub 1187-1227), syn Kazimierza Sprawiedliwego, książę sandomierski i krakowski w latach 1194-1199, 1201 i od 1202, powołany ostatecznie na tron krakowski po śmierci Mieszka Starego i usunięciu Władysława Laskonogiego.
Oparcia dla swojej polityki szukał wśród duchowieństwa, w Stolicy Apostolskiej i w Kościele polskim. Poparł reformę kościelną arcybiskupa H. Kietlicza, wyrażając m.in. zgodę na pierwszy kanoniczny wybór W. Kadłubka na biskupa w Krakowie (1207), za co oficjalnie uznany został przez papieża Innocentego III księciem krakowskim. Zwolnił duchowieństwo od odpowiedzialności przed sądami świeckimi i dał klerowi prawo sądzenia ludności wsi kościelnych.
W polityce zagranicznej kontynuował linię ojca, przez wiele lat angażując się w sprawy ruskie. W 1205 pokonał księcia halicko-włodzimierskiego pod Zawichostem, ale nie potrafił wykorzystać tego zwycięstwa i utracił swe wpływy na rzecz Węgrów. W celu uregulowania sprawy Pomorza zwołał zjazd książąt dzielnicowych do Gąsawy (1227), w którym uczestniczyli Władysław Laskonogi i Henryk Brodaty.
W trakcie zjazdu podstępnie zabity wskutek spisku księcia pomorskiego Świętopełka. Po śmierci Leszka Białego Pomorze Gdańskie uniezależniło się, a w Polsce przestała funkcjonować zasada pryncypatu.
Władysław III Laskonogi (między 1161 a 1166-1231), najstarszy syn Mieszka III Starego, książę gnieźnieński i poznański od 1202. Dwukrotnie (1202 i 1228) panował w krakowskiej dzielnicy senioralnej.
Powołany po raz pierwszy na tron krakowski, jako przeciwnik emancypacyjnych dążeń Kościoła i zwolennik wzmocnienia władzy książęcej szybko zraził do siebie możnowładców duchownych i świeckich. Wygnany z dzielnicy krakowskiej w 1202 lub 1206, wdał się 1206 w ostry spór z biskupem gnieźnieńskim H. Kietliczem. W tym samym roku rozpoczął walkę z bratankiem, Władysławem Odonicem o Wielkopolskę.
Wygnani z Wielkopolski, obaj przeciwnicy znaleźli schronienie na dworze wrocławskim Henryka I Brodatego. 1208 Władysław III Laskonogi został zmuszony do wydzielenia Władysławowi Odonicowi dzielnicy z Kaliszem. 1228 powtórnie powołany na tron krakowski. Na zjeździe w Cieni (1228) potwierdził przywileje dla duchowieństwa. Nie zdołał umocnić się na tronie i w 1229 został wygnany przez możnowładców. Wypędzony z Wielkopolski przez Odonica, z

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Piastowie X do XIV wieku

Piastowie X wiek -963 Mieszko I ponosi porażkę w walkach z plemieniem Wieletów (pierwsza źródłowa wzmianka o Polsce i jej władcy, zamieszczona w kronice "Dzieje Saskie" autorstwa Widukinda z Korbei). -965 Przymierze Mieszka I i Bole...

Język angielski

piastowie  wyjaśnij hasło  piastowie

piastowie  wyjaśnij hasło  piastowie...

Język angielski

Proszę o szybką odpowiedź!!! Piastowie na tronie polski jacy piastowie byli na tronie polski , z czego słynęli i kiedy panowali!!! pomocyyy z góry dzięki za odpowiedzi!!! :P

Proszę o szybką odpowiedź!!! Piastowie na tronie polski jacy piastowie byli na tronie polski , z czego słynęli i kiedy panowali!!! pomocyyy z góry dzięki za odpowiedzi!!! :P...

Język angielski

1.Pierwsi Piastowie od wieku........ do wieku......... 2.Rozbicie dzielnicowe od wieku........ do wieku......... 3.Ostatni piastowie od wieku......... do wieku........... Dam naj!

1.Pierwsi Piastowie od wieku........ do wieku......... 2.Rozbicie dzielnicowe od wieku........ do wieku......... 3.Ostatni piastowie od wieku......... do wieku........... Dam naj!...

Historia

Piastowie na tronie Polski

Piastowie, dynastia panująca w Polsce od czasów legendarnych do 1370 roku. Pierwszy polski kronikarz, Gall Anonim, wymienia protoplaste rodu – Piasta jako chłopa polskiego, natomiast jako pierwszego ksęcia piastowskiego – Ziemowita (Siemowit...

Język angielski

Wyjaśnij co to znaczy Piastowie

Wyjaśnij co to znaczy Piastowie...