Opis sytuacji "Syzyfowe prace" Zygier recytuje wiersz A.Mickiewicza

Uczniowie weszli do klasy wraz z nauczycielem od Języka polskiego z profesorem Sztetterem. Na jego twarzy jak zwykle malował się wyraz niechęci do tego przedmiotu. Zasiadł za katedrą i nakazał jednemu z uczniów przystąpić do tłumaczenia wiersza Czajowiskiego pt. „Pająk”. Wybrany uczeń nie miał ochoty wykonać polecenia. Zagadnął profesora na temat nowego ucznia unikając w ten sposób odpowiedzi. Sztetter ze zdziwieniem zapytał gdzie? Jaki uczeń?
Siegier wstał ze swojego miejsca, lekko się ukłonił i wypowiedział swoje nazwisko. Nauczyciel po kilku chwilach odnalazł szukane nazwisko. Zwrócił się do ucznia z poleceniem przeczytania fragmentu tekstu. W późniejszej rozmowie o literaturze polskiej Sztetter zapytał o Mickiewicza.
Po chwil ku zdziwieniu całej klasy Zigier recytował jeden z utworów A.Mickiewicza.
W czasie recytacji pierwszego wersu nauczyciel ocknął się i zerwał na równe nogi, machając rękoma, przyglądał się drzwiom jakby miały się zaraz otworzyć. Cała klasa ucichła, nawet śpiący się przebudzili na dźwięk mowy ojczystej. Z całym niedowierzaniem wpatrywali się w recytującego. Walecki na polecenie nauczyciela podbiegł do drzwi i wypatrywał czy ktoś nie idzie korytarzem. Zigier nie wiedział na co ma patrzyć: na nauczyciela czy na klasę. Więc wpatrywał się w sinego koloru ściany i brunatne lampy.
W Marcinie Borowiczu nagle bardziej zabiło serce i zdawało się, że zaraz jego serce wyrwie się z piersi. Zrozumiał, iż język ten jest jego językiem ojczystym, a on sam jest prawdziwym Polakiem, który powinien walczyć o wolność swojego narodu. Przyszła mu myśl o żołnierzu z powstania, o którym opowiadał mu Noga.
Widać było, że Sztetter też poruszony był wierszem Mickiewicza, gdyż łzy od czasu do czasu spływały po jego twarzy.
Ziegier skończył recytację i z zadowoleniem usiadł na swoim miejscu, trochę zaskoczony łzami nauczyciela. Tak właśnie minęła lekcja j. polskiego.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Stefan Żeromski.

Aby zobaczyć treść albumu proszę kliknąć na załącznik. Kieruję Cię tam ponieważ jest poprawnie rozmieszczony układ (teks, zdjęcia, rysunki itd.)
Życiorys

Kalendarium życia

Dzieła

Syzyfowe prace 1897