BABIOGORSKI PARK NARODOWY

moga byc bledy ort i int !

BABIOGORSKI PARK NARODOWY położony jest w Beskidzie Żywieckim na terenie dwóch województw : bielskiego ( większa część parku ) i nowosądeckiego.
Babia Góra jest najwyższym pasmem w obrębie Beskidu Wysokiego w Karpatach Zachodnich. Pasmo to ciągnie się od Przełęczy Jałowieckiej ( 1017 m n. p. m. ) na zachodzie do przełęczy Krowiarki ( 986 m n. p. m. ) na wschodzie. Pasmo Babiej Góry jest najbardziej na północ wysuniętym odcinkiem europejskiego działu wodnego ( zlewiska Bałtyku i Morza Czarnego ). Szczyt Babiej Góry zwany Diablakiem , ma wysokość 1725 m n. p. m. Stąd rozpościera się jeden z naj rozleglejszych i najpiękniejszych widoków w Polsce. Stok Północny Babiej Góry jest bardzo stromy , południowy – łagodniejszy. Jest to jedyny w Polsce masyw górski o tego rodzaju eksplozjach.


Powierzchnia parku wynosi 1734 ha , w tym zespoły leśne zajmują 1585 ha.
Babiogórski Park Narodowy został utworzony 30 października 1954 roku. Zostały uwieńczone powodzeniem wieloletnie starania rozpoczęte jeszcze w okresie międzywojennym , m.in. przez Kazimierza Sosnowskiego ( 1923 ) oraz Władysława Midowicza (1929 ). W 1930 roku prof. Władysław Szafer przedłożył Polskiej Akademii Umiejętności wniosek o utworzenie parku narodowego z części stanowiącej własność Akademii. W 1933 roku utworzono na Babiej Górze ‘’Rezerwat ‘’ o powierzchni około 642 ha, w tym ponad 400 ha lasu.


W 1278 roku z uwagi na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze , park został włączony przez UNESCO do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery.
Do osobliwości należą małe , płytkie stawki pochodzenia morenowego lub osuwiskowego , np. Mokry Staw pod Sokolicą. Na stokach Babiej Góry w licznych źródłach biorą początek górskie strumienie rozcinające podnóża masywu głębokimi dolinami o stromych zboczach .
Osobliwością – zwłaszcza północnych stoków w górnej partii Babiej Góry – są wody podziemne. Dzięki temu , jak też większym opadom , potoki spływające po stronie północnej ( Jałowiecki i Jaworzyna ) są znacznie zasobniejsze w wodę niż po stronie południowej
( Lipnica , Syhlec ).



Duża jest tu rozmaitość gleb i roślinności . Spotykamy – w jedynym w Karpatach Zachodnich poza Tatrami piętrze alpejskim ( 1725 – 1650 m n.p.m.) – gołoborza , nieco niżej gleby inicjalne i słabo wykształcone ( rankery ) ze zbiorowiskami roślinności naskalnej i muraw wysokogórskich. W piętrze kosodrzewiny ( 1650-1350 m n. p. m. ) rumoszowokamieniste rankery bielicowe. W piętrze regla górnego ( 1350-1150 m n. p. m. ) gleby bielicowe i bielice z występującymi tu wysokogórskim borem świerkowym. W piętrze regla dolnego (od 1150 m u podnóża ) piaszczysto-kamieniste gleby skrytobielicowe lub brunatne bielicowe porośniete borem jodłowo – świerkowym. Na glebach brunatnych innych podtypów wyróżniono 3 podzespoły buczyny karpackiej z czosnkiem niedźwiedzim i z kostrzewą leśną .
Drzewostany tworzą głównie buk , jodła i świerk. Zarówno w reglu dolnym , jak też w górnym , przede wszystkim po północnej stronie Babiej Góry , zachowały się drzewostany o charakterze pierwotnym. Należy to już do rzadkości w skali kraju i Europy.
Wzdłuż górnej granicy lasu i na stromych , wilgotnych stokach po stronie północnej rosną ziołorośla z wietlicą alpejską. W piętrze kosodrzewiny na ustalonych piargach występuje
m.in. zbiorowisko z miłosną górką , a na urwiskach i półkach skalnych – zespół kostrzewy pstrej , należący do najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych w okresie kwitnienia.
Częste są tu też borówczyska czernicowe i bażynowe. Spotyka się tu również interesującą
Roślinność źródlisk , młak śródleśnych i rumowisk skalnych , nie związaną z piętrowym jej układem.




Babia Góra jest jednym z najbardziej interesujących masywów górskich w Beskidach.
Flora obejmuje tu ok. 700 gatunków roślin naczyniowych ( w tym ponad 30 chronionych ) , 250 gatunków porostów , 120 gatunków glonów oraz 639 gatunków grzybów.
Tylko na Babiej Górze – biorąc pod uwagę obszar Polski – występują takie rośliny kwiatowe jak rogownica alpejska oraz rosnący przy górnej granicy lasu i osiągający do dwóch metrów wysokości okrzyn jeleni – endemit będący symbolem Babiogórskiego Parku Narodowego.


Fauna parku jest równie bogata : żyje tu 170 gatunków kręgowców , w tym 115 gatunków ptaków ( 88 lęgowych ) , 38 gatunków ssaków , 6 gatunków ryb (m.in. pstrąg potokowy ) i płazów ( głównie traszki ) oraz 5 gatunków gadów , wśród nich 3 gatunki jaszczurek oraz żmija i zaskroniec.
Najliczniejszym ptakiem drapieżnym jest myszołów. Do najrzadszych należą orzeł przedni oraz puchacz. Obecnie już rzadko spotyka się głuszca. Do charakterystycznych ptaków leśnych parku należą dzięcioły na przykład – czarny. Większość lęgowej ornitofauny to ptaki śpiewające na przykład – sikory i drozdy.W piętrach kosodrzewiny i halnym gnieżdżą się puchacz halny i siwarnik.
Wśród ssaków drapieżnych najliczniejszy jest lis ; wilk pojawia się sporadycznie , niedźwiedź rzadko , a liczebność rysia ocenia się na 4 rodziny ; nieco częściej można spotkać borsuka.
Wśród parzystokopytnych najpospolitszy jest jeleń , a stosunkowo nieliczne są sarny i dziki.
W parku żyje około 2450 gatunków bezkręgowców. Najliczniejsze są chrząszcze i błonkówki.
Wiele gatunków należy do górskich , a kilkanaście występuje w Polsce tylko na Babiej Górze , jak na przykład : przedstawiciele roztoczy ( 1 gatunek ) , chrząszczy ( 2 gatunki )
, i mszyc ( 10 gatunków ).


Oprócz nieprzeciętnych walorów przyrodniczych , park odznacza się swoistymi wartościami kulturowymi. Do nich należą przede wszystkim charakterystyczne formy budownictwa ludowego , które wytworzyły się tu w ciągu wieków. Zbiór tego rodzaju obiektów znajduje się w skansenie im. Józefa Żaka w Zawoi na Markowych Rówieńkach oraz w Parku Etnograficznym w Żubrzycy Górnej.
Do zabytków należy także oryginalny drewniany kościół w Zawoi , z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku ; jak też murowana kapliczka w stylu regionalnym ,
Stojąca w Zawoi – Policznem.
W siedzibie dyrekcji parku w Zawoi – Barańcowej znajduje się Muzeum Przyrodnicze.
Przed siedzibą dyrekcji parku założono Ogród Roślin Babiogórskich .

Długość szlaków turystycznych na terenie parku wynosi 36 kilometrów w tym 32 kilometry to trasy piesze , a 4 kilometry trasy narciarskie.
Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach stanowi bazę żywieniowo- noclegową.
Z Krakowa do Zawoi można dojechać bezpośrednio autobusem lub koleją do Suchej Beskidzkiej , a dalej autobusem.

BIBLIOGRAFIA




1.Parki narodowe w Polsce (red. Larysa Włostowska) .-( Wyd. 2)
Warszawa : ‘’ Sport i Turystyka ‘’ : ‘’Muza ‘’ , 1997

2.Fotografia polska – tematyka – 20 w. - ; Rezerwaty i parki narodowe – Polska- ikonografia- album

Dodaj swoją odpowiedź
Przyroda

W jakim mieście znajduje się Babiogórski Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy, Drawieński Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy i Park Narodowy Ujście Warty.

W jakim mieście znajduje się Babiogórski Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy, Drawieński Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy i Park Narodowy Ujście Warty....

Przyroda

gdzie leży : - bieszczadzki park narodowy - babiogórski park narodowy - magurski park narodowy - gorczanski park narodowy DAm 13 pkt

gdzie leży : - bieszczadzki park narodowy - babiogórski park narodowy - magurski park narodowy - gorczanski park narodowy DAm 13 pkt...

Turystyka i rekreacja

Zawoja - Babiogórski Park Narodowy jako rezerwat biosfery

Może się wydawać, mało uzasadnione mówienie o międzynarodowym znaczeniu Babiogórskiego Parku Narodowego, który z pozoru odbiega od światowych wzorców, zwłaszcza co do powierzchni, lokalnych uwarunkowań środowiskowych oraz poziomu społe...

Biologia

Babiogórski Park Narodowy

BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY

Utworzony został w 1954 r, obejmuje objęte ochroną od 1933 północną i częściowo południową część masywu Babiej Góry, od Przełęczy Jałowieckiej do Przełęczy Lipnickiej. Siedzibą dyrekcji parku, ...

Geografia

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy
Babiogórski Park Narodowy ze swą powierzchnią około 3,4 tys. ha należy do najmniejszych w naszym kraju (mniejsze są tylko Pieniński i Ojcowski). Ten jeden z czterech najstarszych w kraju parków narodowych utwo...