Czyn
Temat: CZYN
Czynem nazywa się to działanie, które jest świadome i wolne. Są działania, o których jasno możemy powiedzieć „ja” działam, ale są i takie, które opisujemy „że coś się we mnie dzieje” np. odczuwam przyspieszone bicie serca. Pomiędzy tymi dwoma rodzajami działań należy umieścić sytuację, którą opisujemy jako coś co się ze mną dzieje, gdy np. tracę głowę z powodu wielkich emocji.
Uczucia mogą ograniczać zarówno rozumność czynu jak i jego wolność, wynika to stąd, że świadomość i wolność naszych działań, czynów jest stopniowalna, a co za tym idzie, różna jest nasza odpowiedzialność za nie.
Etyka wyróżnia więc akty moralnie dobre, moralnie złe oraz akty moralnie obojętne, które nie posiadają jakiejś określonej kwalifikacji moralnej. Są to akty moralnie nie określone. Nie oznacza to, że są amoralne, czyli znajdujące się całkowicie poza granicami moralności jak to ma miejsce np. przy aktach nierozumnych.
Istnieje wiele przeszkód, które oddziaływując na akty ludzkie utrudniają w funkcjonowaniu rozumu i woli albo je całkowicie uniemożliwiają. Może to być niewiedza, uczucia, strach, przymus, nałogi czy choroby psychiczne.