Opis obrazu "Kochanowski nad zwłokami Urszulki".
Autorem obrazu ,,Kochanowski nad zwłokami Urszulki' jest Jan Matejko. Artysta żył w XIX wieku i reprezentuje polskie malarstwo historyczne. Namalował wiele dzieł o tej tematyce np: ,,Hołd pruski", ,,Stańczyk'. Jego najsławniejszym obrazem jest ,,Bitwa pod Grunwaldem".
Dzieło powstało w 1862 roku i jest szkicem czarno-białym. Kopia znajduje się w muzeum w Czarnolesie, zaś oryginał w Pałacu Biskupim w warszawie. Szkic nawiązuje do ważnego momentu z życia Kochanowskiego - śmierci jego córki Urszulki. Wydarzenie to miało miejsce w XVI wieku. Na jej cześć artysta napisał 19 trenów, w których upamiętnił swoją córkę.
Na pierwszym planie obrazu Jana Matejki znajdują się dwie postacie: córka i ojciec lekko pochyla się nad zwłokami dziecka. Prawą ręką obejmuje głowę, zaś lewą trzyma jej prawą dłoń. Patrzy na nią i jednocześnie całuje ją w czoło. Jest ubrany w czarny żupan z białym, marszczonym kołnierzem. To dorosły mężczyzna, który ma wąsy i długą brodę. Na jego twarzy maluje się smutek i rozpacz.
Mała Urszulka leży w trumnie i jest ubrana w białą sukienkę, której rękaw której rękaw zwisa nad trumną. Ma długie, rozpuszczone włosy i ręce ułożone wzdłuż ciała. Pochodziła z rodziny wierzącej, gdyż na piersiach ma położony czarny krzyż , zaś na jej kolanach leży lutnia - symbol zdolności poetyckich. Główka Urszulki położona jest na poduszce.
W tle widać palące się świece oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Za Janem Kochanowskim znajduje się półka z książkami, co oznacza, że cała rodzina była dobrze wykształcona.
Jan Matejko w swoim dziele zaprezentował bardzo wiele uczuć. Najbardziej widocznymi są smutek, ból i rozpacz, które towarzyszą Kochanowskiemu. mamy wrażenie, że ojciec nie może rozstać się z córką.
Autor obrazu użył barw kontrastowych. Urszulka jest ubrana na biało, co oznacza czystość, niewinność, zaś Kochanowski ma czarny żupan, który symbolizuje żałobę po stracie córki.
Moim zdaniem ten obraz jest bardzo ładny. Ukazuje smutek i rozpacz ojca nad zwłokami dziecka. Emocje zawarte w nim "przelewają" się na osobę, która go ogląda.