Indywidualności romantyzmu

Indywidualności i ich życie.Przedstaw temat na przykladach wybranych utworowepoki romantyzmu
Romantyzm w polskiej literaturze przypada w latach 1822-1863.Do jego czołowych przedstawicieli można zaliczyć między innymi Mickiewicza,Slowackiego,Norwida,Kraśnickiego czy Kraszewskiego.
Najważniejsze założenia filozoficzne i ideowe romantyzmu kształtowały się w oparciu o dążenia do społecznych i politycznych przemian demokratycznych, do odrodzenia bądź wyzwolenia narodowego oraz w parciu o przewartościowanie podstawowych poglądów na świat i człowieka sformułowanych wepoce oświecenia bunt „młodych" przeciw „starym". Myśl wielu romantyków skupiała się wokół tematyki historycznych przemian irewolucji, rozwoju świata osiąganego wśród męki i poświęceń ducha, zagadnienia roli jednostki izbiorowości w historii, czy potęgi świadomej woli ludzkiej
Mickiewicz pozostawił ogromną i zróżnicowaną spuściznę literacką W 1822 opublikowal ,,Poezje"tom 1ktore uznaje sie za początek romantyzmu w polsce.W ,,Przedmowie" i w balladzie ,,romantyczność"sformulował nowy program literatury odwolującej sie do wierzeń i wyobrażeń ludowych,świata uczuć.w tej poezji zostaly sztywne granice gatunkow.Krasicki w licznych utworach zawarl obraz współczesnego mu społeczeństwa oraz naszej narodowej przeszłości.Okres twórczości poety można podzielić na 3 okresy łodzieńczy,wołyńsko-warszawski i drezdeński.Ostatni okres obfitował w powieści historyczne.stał sie w nich wychowawcom narodowym we wszystkich kierunkach pracy oświatowej, naukowej i społecznej.
Krasiński debiutował w 1828 jako autor przepełnionych makabrą opowieści gotyckich.Już wtedyujawnily sie najbardziej charakterystyczne cechy poezji pisarstwa poety jego obsesja cierpienia,zagłady i śmierci.
Jednym z utworów poety jest nie-boska komedia w który może być interpretowany dwuznacznie określa historie jako dzielo ludzkości lub komedie dziejącą sie bez boskiej interwencji,przeczącą planą boskim.W utworze jest także zawarta krytyka typoworomantycznego nastawienia do rzeczywistości.
Poscy poeci romantyzmu pozostawili po sobie liczne i wybitne dziela.Dziekiwybitnym wieszczą tego czasu możem poznawać dorobek kulturowy polski.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jakie nowe elementy do historii sztuki wniosła epoka romantyzmu?

Pod terminem "romantyzm" rozumiemy prąd ideowy, literacki i artystyczny w dziejach kultury europejskiej, przypadający mniej więcej na lata 1820-1860.
W sztuce romantyzm oznacza postawę ideową opartą na wierze w ludzki geniusz i ...

Język polski

Charakterystyka Romantyzmu.

Romantyzm to okres w dziejach kultury i literatury europejskiej przełomu XVIII i XIX w. Romantyzm powstał na fali europejskich ruchów wolnościowych, które nawiązywały do ideałów Wielkiej Rewolucji Francuskiej. W Anglii romantyzm towarzyszy�...

Język polski

Ocena dorobku polskiego Romantyzmu.

Jak oceniasz dorobek polskiego romantyzmu? Czy rzeczywiście literatura zaspokajała i nadal może zaspokajać potrzeby narodu?

Dorobek polskiego romantyzmu jest skarbnicą arcydzieł literatury i kultury narodu polskiego. Tacy poeci jak:

Język polski

Bunt jako postawa charakterystyczna dla Romantyzmu.

Śmiało można powiedzieć, że okres romantyzmu to czas buntu i kreowania wielkich indywidualności. Po epoce oświecenia, w którym na piedestale stawiano rozum i naukę, jako najważniejsze wartości, przyszły czasy, w których to nie szkiełko...

Język polski

Mój stosunek do Romantyzmu - bohaterów, idei, twórców.

Określ w dowolnej formie (wskazany esej) swój stosunek do epoki romantyzmu uwzględniając bohaterów, idee i twórców.

Romantyzm w Polsce to czas wielkich zrywów i przemian narodowych. Czas powstania listopadowego, Wielkiej Emigracji ...