Impresjonizm w muzyce reprezentują kompozytorzy francuscy Claude Debussy oraz Maurice Ravel. Najważniejszym elementem utworów impresjonistycznych stała się barwa, kolorystyka dźwiękowa. Claude Debussy w swoich utworach koncentrował się przekazaniu rozmaitych odczuć, wrażeń, ekspresyjności i nastrojów, uzyskując brzmienia nazywane plamami dźwiękowymi. Za mniej istotne uważał powiązania harmoniczne między akordami i określenie formy. Na inne cechy muzyki zwrócili uwagę twórcy takich kierunków, jak witalizm i neoklasycyzm. Neoklasycy nawiązywali do przejrzystosci klasycznej formy, ideałów doskonałości i przejrzystości sztuki kompozytorskiej. Przedstawiciele witalizmu podkreślali znaczenie rytmu, ostrej harmoniki, motoryki, odwoływali się do pierwotnej funkcji muzyki. Nie jestem pewien ale powinno być dobrze :)
Impresjonizm w muzyce reprezentują Claude Debussy oraz Maurice Ravel. Najważniejszym elementem utworów impresjonistycznych stała się kolorystyka dźwiękowa. Claude Debussy w swoich utworach koncentrował się przekazaniu wrażenia, ekspresji i nastroju, uzyskując brzmienia nazywane plamami dźwiękowymi. Za mniej istotne uważał powiązania harmoniczne między akordami i określenie formy. Na inne cechy muzyki zwrócili uwagę twórcy takich kierunków, jak witalizm i neoklasycyzm. Neoklasycy nawiązywali do klasycznej formy, ideałów doskonałości i przejrzystości rzemiosła kompozytorskiego. Przedstawiciele witalizmu podkreślali znaczenie rytmu (motoryki, ostrych współbrzmień) i siły życiowej, odwoływali się do pierwotnej funkcji muzyki.
Kultura Europy uprzemysłowionej
Wiek XIX określany jest jako artystyczne stulecie. To wiek pary i elektryczności, przemysłu i handlu, a przede wszystkim wiek literatury, architektury i sztuki. Para i elektryczność zmieniły otoczenie człowieka. Kolej żelazna i telegraf sta�...
Muzyka w okresie Młodej Polski.
W muzyce dążono do zerwania z panującymi dotychczas schematami. Dlatego też twórczość kompozytorów przełomu XIX i XX wieku często określana jest mianem impresjonizmu lub ekspresjonizmu. Co jest swoistym nawiązaniem do wrażeń jakie maj�...
Rozwój nauki, techniki, literatury i sztuki w Niemczech w 2 połowie XIX wieku
W pracy tej pragnę przedstawić rozwój nauki, techniki, literatury i sztuki, jaki nastąpił w Niemczech w drugiej połowie XIX wieku. Wcześniej jednak chciałabym zaprezentować stosunki między państwami w omawianym przeze mnie okresie.
D...